Bez mučení se přiznávám, že Slováckou podoblast mám v rámci Moravy nastudovanou a napitou nejméně. Není v tom žádný záměr, ale já prostě dál, než do velkopavlovických Modrých hor většinou nedojedu. V práci ale máme kolegu, který je velkým ambasadorem Vinařství Jiří Uherek z Dolních Bojanovic. Přes něj jsem se dostal i ke dvěma lahvím tohoto vinařství a mohu tak alespoň trochu „splatit“ svůj slovácký dluh.
V létě jsem tedy Slováckou vinařskou oblastí skutečně cestoval směrem ke slovenským hranicím a byl jsem za tuto návštěvu zpětně odměněn dopisem k uhrazení pokuty za průjezd Břeclaví. Provinil jsem se tím, že jsem měl na tachometru dle všeho 56 km v hodině na padesátce.
Slovácká vinařská podoblast je rozlohou největší v tuzemsku, plochou vinic ale až za Mikulovskem a Velkopavlovickou podoblastí. Místních 4365 hektarů vinic se rozprostírá na velmi různorodých podmínkách, od rakouských hranic až k Uherskému Hradišti. Hlavními odrůdami jsou ve Slovácké vinařské podoblasti Ryzlink rýnský, Müller-Thurgau nebo Chardonnay a Pinot blanc. V modrých odrůdách vedou Frankovka a Zweigeltrebe. Ze Slovácka pochází oblíbený Muškát moravský nebo odrůda Cabernet Moravia, vyšlechtěná panem Lubomírem Glosem. Na návštěvu Moravské Nové vsi a setkání s touto vinařskou legendou rád vzpomínám, stejně jako na jen pár let staré zastavení ve vinařství Milana Sůkala. Letos v létě jsem pak na Slovácko nakouknul v rámci mutěnického festivalu naturálních vín Autentikfest Moravia.
Vína Vinařství Jiří Uherek jsou pro mne prakticky velkou neznámou. První víno vinař Jiří Uherek vyrobil v roce 2002 a vinařství založil o pět let později. Jiří Uherek také vystudoval obor Vinohradnictví a vinařství na Mendelově univerzitě. Produkci dominují bílá vína poměrně široké palety odrůd, oblíbenou kategorií jsou pro Jiřího cuvée, která nesou název Element. V loňském roce vinařství zabodovalo v soutěži Vinař roku 2022, když získalo titul národního šampiona bílých vín, s vínem Ryzlink vlašský výběr z cibéb 2021.
Ryzlink rýnský 2020, Jiří Uherek, 12 % Hodnocení: 86/100
Víno s přívlastkem pozdní sběr, suché, s vyšší kyselinou 7,5 g/l. Hrozny pochází z viniční tratě Staré hory, víno zrálo na jemných kvasničných kalech osm měsíců v akátových sudech. Světlejší slámově žlutá barva. Na nose se objevuje intenzivnější vůně, ve které se prosazují primárně citrusové plody, ale také meruňka a kdoule. V chuti víno připomíná samurajem zčerstva nabroušenou katanu, vínu dominuje vysoká kyselina, spolu s tóny citrónu, limetky a meruňky. Užší v těle, minimální otisk dřeva, středně dlouhá chuť s jemnou mineralitou.
Ryzlink vlašský 2021, Jiří Uherek, 13,5 % Hodnocení: 88/100
Víno v přívlastku výběr z hroznů, suché. Viniční trať Zimní vrch. Menší podíl botrytických hroznů, po dokončení fermentace probíhala pětiměsíční battonage. Víno bohaté ve vůni, intenzivní, s tóny zralého ovoce, lučních květin a kandovaných meruněk a medové plástve. V chuti je víno příjemně svěží, čisté, středně plné. Na jazyku se objevují tóny zralých citrusů, lučních bylin a jemně minerální slanost. Delší závěr.