Ryzlinky vlašské z Železné

Listopad, 1.11.2021 08:06

Vinařská obec Perná sice v konkurenci Pavlova nebo Klentnice nemá žádný významný turistický cíl, takže cyklisté jí v létě spíše projíždějí, to milovníci Ryzlinku vlašského její jméno znají moc dobře. V katastru Perné totiž najdete vyhlášené tratě jako Kotelná, Purmice, Goldhammer nebo Železná. Co jméno, to pojem a také synonymum pro skvělá bílá vína z Mikulovska. Pokud se někdy dočkáme tuzemského apelačního systému, lze tyto tratě zařadit mezi kandidáty na moravské Grand Cru. Mezi své poklady viniční trať Železná řadí také vinařství Mikrosvín Mikulov a jejich Ryzlink vlašský 2018 a 2019 jsem ochutnal o víkendu.

IMG_20211030_153402__01

Ryzlinku vlašskému jsem se tu na blogu nedávno věnoval prostřednictvím velkého testu 17 vín. Tato odrůda patří mezi typické odrůdy zejména pro Mikulovskou podoblast, kde je vysazena více než polovina Ryzlinku vlašského v tuzemsku. Významné výsadby vlašáku logicky najdete i v okolí obce Perná. Ta leží na úpatí Pavlovských vrchů a s 284 hektary osázených vinic jen těsně nepatří mezi desítku největších vinařských obcí České republiky. Většina vinic v Perné spadá do chráněné krajinné oblasti Pálava a částečně i do Národní přírodní rezervace Děvín a Tabulová hora.

Nejstarší písemné zmínky o obci Perná sahají do roku 1305, réva se tu ale pravděpodobně pěstovala mnohem dříve, první révu sem přivezly již římské legie. Z novodobého hlediska bylo pro Pernou významné založení Šlechtitelské stanice vinařské v roce 1946, která se postupně stala významným centrem vinohradnického výzkumu. Mezi nejslavnější produkty zdejšího výzkumného ústavu patří odrůdy Pálava a Aurelius. Ačkoliv zejména v případě Pálavy je její popularita nezpochybnitelná a její výsadby konstantně rostou, ani jedna z těchto odrůd nikterak často neproniká do mé vinné bubliny.

Celkem dnes v Perné působí více než stovka pěstitelů, vinohrady tu kromě Mikrosvínu Mikulov spravují vinařství Tanzberg, Volařík, Vinselekt Michlovský a další. Co se týká odrůdového složení, tak mimo Ryzlink vlašský tu narazíte na Veltlínské zelené, Müller-Thurgau nebo Sauvignon blanc, z červených pak na Svatovavřinecké, André nebo Frankovku. Přímo na viniční trati Železná pak spolu s vlašákem také rostou keře Merlotu, Cabernetu Sauvignon nebo Kerneru. Tato vyhlášená poloha leží v nadmořské výšce kolem 350 metrů, je spíše mírně svažitá a disponuje jižní expozicí. Půda je zde těžší, nezáhřevná, jílovitá, s vysokým obsahem vápníku a vápenným skeletem.

Vnařství Mikrosvín Mikulov sice sídlí v nedalekých Dolních Dunajovicích, ale v Perné je jako doma. Nejvíce si totiž cení právě zdejších tratí Železná, Goldhamer a Purmice, ze kterých se rekrutují nejprestižnější bílá vína vinařství. Celkem má Mikrosvín k dispozici úctyhodných 220 hektarů vinic a roční produkce se tu pohybuje kolem 250 tisíc lahví. Nejlepší vína vinařství spadají do produktové řady Traditional line, kterou proslavila vína odrůd Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský nebo Chardonnay, lahvovaná pod názvy jednotlivých tratí. Jednou z nich je právě Železná.

Ryzlink vlašský 2019 Železná, Mikrosvín Mikulov, 13,5 %    Hodnocení: 89/100

Víno s přívlastkem pozdní sběr, zbytkový cukr 7,6 g/l a kyselina 7,1 g/l. Víno zrálo na jemných kvasnicích v nerezu, velkém i barikovém sudu. Celkem bylo v šarži nalahvováno 10 666 kusů. Ve skleničce má tenhle vlašák středně intenzivní žlutou barvou se zlatavým nádechem, velmi dobrou viskozitu. Aroma je středně intenzivní, připomíná citrusové plody, najdete v něm tóny grepu, pomeranče, a také tóny lučních bylin a medu. V chuti je víno krásně perzistentní, je středně plné, s pikantní kyselinou, oproti které vystupuje zřetelná sladkost zbytkového cukru. Dochuť je dlouhá, v závěru kyselinu a citrusové plody doplňuje jemná mineralita. Klasický vlašák z Pálavy, s bohatou chutí a zbytkovým cukrem, víno má rozhodně své kvality, ale osobně přece jen dávám přednost sušším vínům.

IMG_20211030_172744__01__01

Ryzlink vlašský 2018 Železná, Mikrosvín Mikulov, 13,5 %    Hodnocení: 91/100

Kromě ročníku toto víno od předchozího odlišuje jiný typ vinifikace. Ryzlink vlašský 2018 zrál ve čtyřech typech dubových sudů, šlo o velký sud o objemu 1500 litrů, dále 500litrový sud, barikový sud a 136 litrový gönský sud. Celkově bylo v šarži nalahvováno 2000 vín, v přívlastku výběr z hroznů. Zbytkový cukr 3 g/l a kyselina 6,8 g/l. Středně intenzivní barva slámové odstínu ve skleničce a po přivonění živá energická aromatika čerstvých citrusů, heřmánku a bílé hrušky. V ústech středně plné víno, s dominantními tóny grepu a nektarinek. Velmi jemná práce se dřevem, víno má celkově vyvážený a super svěží charakter. Báječná pitelnost a dobrá hloubka chuti. Delší dochuť s minerální slaností.

IMG_20211030_174626__01__02

Okomentovat:

*

Loading...