Ryzlinky rýnské od mladých moravských pušek

Červenec, 7.07.2023 09:47

Ryzlink rýnský je král bílých vín, prohlásil známý britský novinář a spisovatel specializující se na víno Hugh Johnson. Nezbývá než souhlasit, tahle prastará odrůda po staletí fascinuje vinaře svým jedinečným charakterem a schopností vyjádřit specifika místa, kde byla vysazena. Zálibu v Ryzlink rýnský neztrácí ani nastupující generace tuzemských vinařů. Dnes se podíváme na čtyři vína od čtyř mladých pušek z různých koutů Moravy.

IMG_20230704_185410__01

Vína pochází ze dvou ročníků 2020 a 2021. Ačkoliv jsou stylově docela pestrá, mají přece jen něco společného. V první řadě je vidět, že administrativa a poplatky spojené se zatřiďováním vín nejsou věci, se kterými by si mladí vinaři lámali hlavu. Všechna vína spadají do kategorie Moravské zemské víno.

Ryzlink rýnský je jedna z mála bílých odrůd, které díky přirozeně vysoké kyselině sluší i menší či větší zbytkový cukr. Vína dnešního výběru jsou ale shodně suchá, prakticky jako troud. Většinou jde o vína nefiltrovaná, celkově vytvořená dle filozofie co nejmenších zásahů.

Jakub Smrčka hospodaří na celkem dvou hektarech vlastních vinic v katastrech obcí Popice a Chvalovice na Znojemsku. Celková roční produkce vinařství Smrčka se pohybuje kolem 8000 lahví, vína jsou lahvována v menších šaržích a Jakub se logicky zaměřuje na několik pro Znojemsko typických odrůd. Ostatně odrůdy Sauvignon blanc, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené.

DRINK Riesling 2021, Vinařství Smrčka, 12,5 %    Hodnocení: 86/100

Moravské zemské víno, suché, vinifikace čistě v nerezu. Ve skleničce světle žluté barvy, ve vůni s poměrně výraznou aromatikou, která připomíná citrusy nebo grep a jemným náznakem tónů lipového květu. V ústech je víno lehčí, extrémně pitelné, z kategorie super letní osvěžení. Na první ochutnání poznáte Ryzlink rýnský, víno má vše, co od této odrůdy očekáváte. Působí velmi svěže, má středně dlouhou dochuť, ve které vystupuje kyselina a tóny čerstvých citrusových plodů, meruněk a grepu.

IMG_20230705_155400__01__01

Produkce Petra Hlouška se zatím počítá po jednotlivých sudech než po šaržích po tisících lahví. Zkušenosti sbíral v zahraničí a v rámci působení u Jana Stávka. Ve svém vinařském mikroprojektu (1500 lahví ročně) se věnuje několika odrůdám, které mají podle něj na Moravě velkou budoucnost. Z bílých je to Ryzlink vlašský, Sauvignon blanc a Ryzlink rýnský, z modrých odrůd pak Pinot noir.

Ryzlink rýnský 2020, Podle Hlouška, 12,5 %   Hodnocení: 85/100

Suché víno z viniční trati Valtická, spadající do katastru obce Mikulov. Moravské zemské víno, nefiltrováno, sur-lie. Ve skleničce se rozhodně neztratí. Zlatavá, intenzivnější barva a dobrá viskozita. Ve vůni působí nazrále, s tóny meruněk, žlutého melounu, lučních květin s nádechem tónů medu. V chuti je to o přezrálých citrusech, kandovaném ovoci a tónech lučních bylin, které doplňují jemné tóny kvasnic. Víno si zachovává příjemnou svěžest díky lehce vystupující kyselině, i když jinak působí docela hutným dojmem. Spíše na vypití teď než pro další archivaci.

IMG_20230705_155501__01__01

Vinařství Kacetl založil Michal Kacetl v létě 2017, výrobě vín definitivně propadl během studia Mendelovy univerzity v Brně. V roce 2018 už jeho vinařství nalahvovalo 6000 vín a stěžejními odrůdami se pro něj staly Veltlínské zelené a Frankovka. Třetinu produkce tvoří vína na sudech či v kvevri, vína kvasí spontánně a zrají bez použití oxidu siřičitého či jiných aditiv. Roční produkce zatím narostla na nějakých 10 000 lahví.

Ryzlink rýnský 2020, Vinařství Kacetl, 12 %    Hodnocení: 86/100

Naprosto suchý Ryzlink rýnský s 0,1 g zbytkového cukru, Moravské zemské víno. Intenzivní zlatavá barva, na první pohled bez filtrace. Ve vůni se objevují tóny žlutých jablek, citrusů a tóny kvasnic. Naturální, na nose divočejší styl vína bez síry. V chuti působí víno klidnějším a vyrovnanějším dojmem, kombinuje peckoviny a citrusové plody.  Náznak tónů broskve a ananasu. Středně plné, s dobrou kyselostí, delším závěrem s vystupující minerální slaností. Víno, které si pravděpodobně nezamilujete po prvním přivonění, ale v chuti vás příjemně překvapí. Působí kompaktně a sebevědomě, pár let může ještě ležet na láhvi.

IMG_20230705_154959__01

Vinařství Tomáš Režný je malé rodinné vinařství z Bořetic, jehož filozofií jsou spontánně fermentovaná přírodní vína bez zásahů. Svůj jeden a půl hektaru vinic Tomáš Režný se svou manželkou Klárou vedou v BIO režimu a aktuálně také patří do spolku Demeter CS. Z bílých odrůd vinařství klade důraz na Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský a samozřejmě na Ryzlink rýnský.

Ryzlink rýnský 2021, Vinařství Tomáš Režný, 12,5 %   Hodnocení: 87/100

Nefiltrovaný Ryzlink rýnský z Bořetic. Moravské zemské víno, zrající v sudu. Slámově žluté barvy ve skleničce, ve vůni přiznám se pro mne těžko rozpoznatelný Ryzlink rýnský. Intenzivní, s tóny hrušky, žlutého melounu, zralých citrusů a sladce kořenitými tóny. V chuti uhlazené, s čistými tóny bílých peckovin, jemnými kvasnicovými tóny, středně výraznou až vyšší kyselinou. Po otevření víno potřebovalo chvíli na srovnání, ale půlhodinové nadechnutí mu jednoznačně prospělo. S postupem času mne bavilo stále více a více. Klidná síla, sladěné víno, které v ústech příjemně odeznívá do delší dochuti. Není to úplně typický Ryzlink rýnský, ale láhev vypijete raz dva.

IMG_20230705_154917__01__01

Okomentovat:

*

Loading...