Ryzlinky na Německém velvyslanectví

Květen, 26.05.2023 07:41

Tento týden proběhl třetí ročník degustace německých vín v prostorách Německého velvyslanectví v Praze. Akce s názvem Riesling, Pinot & Co. opět nabídla zajímavou paletu vinařství a vín prezentovaných samotnými vinaři nebo některými tuzemskými dovozci. Z toho, co jsem stihl ochutnat, se pro mne jedničkou stalo vyhlášené vinařství Weingut Künstler z Rheingau, mezi novými objevy musím vypíchnout biodynamické vinařství Weingut Schönhals z Rheinhessen a hlavně  sympatické vinařství Weingut Matthias Müller z Mittelrhein. Zajímavého toho ale bylo mnohem více.

Jedno z velmi tradičních vinařství z Rheingau, vinařství Weingut Künstler, na akci představilo krásná vína. Ryzlinky rýnské jak z učebnice. Vinařství disponuje celkem 60 hektary vinic, část z nich na zajímavých polohách Erste Lage a Grosse Lage. Skvělé bylo víno Riesling 2021 Erste Lage Hochheimer Hölle „Im Neuenberg“, víno super vyvážené v chuti, svěží, zároveň s dobrou koncentrací citrusového a peckového ovoce, a sebevědomou kyselinou tvořící páteř chuti. Tóny meruňky, nektarinek, lučních bylin, uhlazený a elegantní projev. Velká paráda. V podobném duchu se neslo i další víno Riesling 2021 Erste Lage Hochheimer Domdechaney, s vyváženým poměrem kyselin a cukru lehce přes sedm gramů, v chuti až opulentní, s kombinací peckového a tropického ovoce. Dlouhý minerální závěr. Víno zrající ve velkých sudech.

IMG_20230523_154633__01

Ze dvojice GG, tedy vín kategorie Grosses Gewächs, to u mne celkem výrazně vyhrál Riesling 2020 GG Hochheimer Kirchenstück, s neuvěřitelnou energií v chuti, vrstevnatým projevem a potenciálem zrát dál na lahvi. Riesling 2018 GG Hochheimer Hölle možná vzhledem k ročníku nenabízel stejně zajímavý projev. Kromě ryzlinků od Weingut Künstler doporučuji ochutnat i povedený sametový Spätburgunder 2020 Erste Lage Hochheimer Stein.

Vinařský region Mittelrhein (Střední Porýní), je osázen 460 hektary vinic a hned 300 z nich je věnováno odrůdě Ryzlink rýnský. Rodinné vinařství Weingut Matthias Müller pracuje se 14 hektary vinic na strmých svazích tyčících se nad široce rozevřeným Rýnem. Ročně ve vinařství nalahvují kolem 100 000 vín a samozřejmě i zde dominuje Ryzlink rýnský. Ochutnávku měl na Německém velvyslanectví na starost usměvavý a sympatický Johannes Müller a radost rozdával i do sklenice.

Z kategorie suchých vín byl super Riesling 2022 Steilstuck, ve vůni intenzivní a bohaté víno, až s náznakem petroleje, v chuti ostré, minerální, přímočaré, ale zábavné pití. Nejvíce mne pak zaujalo víno Riesling 2021 GG Feuerlay, ze staré polohy, kde réva roste na břidlicovém podloží. Ve vůni a chuti se objevují broskve, meruňky, limetková kůra a bylinky. Víno má hloubku, je vrstevnaté, skvělý potenciál pro další archivaci. Ze sladších věcí rozhodně stojí za ochutnání i Riesling 2022 feinherb Alte Reben! Naopak mne příliš nebavily tradiční metodou dělané bubliny z Chardonnay.

IMG_20230523_161321__01

Povedená vína naturálního stylu, z biodynamických vinic představilo vinařství Weingut Schönhals z Rheinhessen. Vinařství funguje v bio režimu již 30 let, v roce 2018 ho od svého otce převzala Hanneke Schönhals.  Na Německém velvyslanectví vína představil Christoph Hosseus – Schönhals a začali jsme zajímavými bublinami Riesling Brut 2020. Jemné perlení, svěží, tóny citrusů a nektarinek. Klasická metoda, zrání 24 měsíců na kvasnicích. Příjemný byl pak klasický Riesling Kalkmergel trocken 2021, víno s tóny citrusů, hrušky, s dobrou délkou a vystupující mineralitou. Překvapením pak byla Saphira 2021, nepamatuji, kdy jsem naposledy pil něco podobně zajímavého z této PIWI odrůdy. Spokojen jsem byl i s červenou dvojicí Spätburgunder 2021 a 2020, vína s potenciálem dalšího zrání.

IMG_20230523_145956__01

IMG_20230523_145952__01

Stihl jsem si přechutnat také vína dvou přítomných dovozců. U Alifea to byl povedený, neuvěřitelně pitelný a zábavný Silvaner 2021 z vinařství Weingut Horst Sauer z regionu Franky. Vypíchnout pak hlavně musím Riesling Fass 16 2020, z vinařství Weingut Peter Lauer ze Saary. Víno z mladších výsadeb do 30 let věku, s vyváženým poměrem zbytkového cukru a kyselin. Riesling příjemně aromatický ve vůni, až parfémový a řízný, svěží v chuti. Návyková záležitost. U brněnského JustWine se mi stylem hodně líbila vína z vinařství Matthias Knebel z Mosely. Hvězdným kouskem tu pak byl suchý minerální Riesling z vulkanických vinic Bäder – Riesling La Roche 2018. Víno z vinařské oblasti Rheinhessen, s tóny nektarinek a hrušky, komplexní, s dlouhým závěrem.

IMG_20230523_151926__01

Zajímavého toho ale bylo k ochutnání na Německém velvyslanectví mnohem více. Dokladem budiž článek na blogu Jižní svah, kde se Honza Čeřovský věnuje zase úplně jiným vínům a tipům.

Riesling

Okomentovat:

*

Loading...