Ryzlinkový duel z Rheingau

Prosinec, 14.12.2021 07:55

Mohlo by se zdát, že se z našeho života vytratilo stejně jako třeba bezstarostné kýchání na veřejnosti. Zdání klame. Řeč je o starém dobrém nachlazení nebo také pověstné chlapské rýmičce. Přišla bez pozvání a nečekaně, takže jsem byl týden na nucené abstinenční pauze, kterou až v pátek ukončily dva suché ryzlinky z Rheingau. Krásný návrat do degustačního normálu, příjemná vína od velmi tradičních vinařství Prinz von Hessen a Kloster Eberbach. Které z vinařství to u mne tentokrát vyhrálo?

IMG_20211210_190045__01

Kyselina, to je poznávací znak Ryzlinku rýnského a v případě Rheingau bývají vína opravdu festovně nabroušená, s přímočarou ostrou kyselostí, svěžími citrusy a typickou mineralitou. Obě vína byla v tomto ohledu dle očekávání slušně vybavena, každé se prezentovalo osobitým stylem a rozhodně slouží jako dobrá reklama na vinařský region Rheingau. Ten sice s 3100 hektary vinic patří rozlohou mezi nejmenší v Německu, ale podobně jako ve Wachau v Rakousku i tady vinaři kvantitu produkce nahrazují mimořádnou kvalitou.

Rheingau má nezastupitelnou roli v historii německých vín. Právě tady vznikaly v 12. století kláštery jako Johannisber (1106) nebo Kloster Eberbach (1136), které se brzy staly průkopníky v pěstování révy a jejichž vína se nedlouho poté stala známá napříč Evropou. Mimochodem klášterní záznamy svědčí o pokročilých technikách při výrobě zdejších vín. Jak uvádí Anne Kreibiehl MW ve své knize The Wines of Germany, hrubá filtrace vín je zdokumentována v Rheingau do roku 1497, čiření vín prostřednictvím vyziny (isinglass) do roku 1517 a k dnes tolik diskutovanému síření vín mniši přistupovali již v roce 1603.  Zlaté vinařské časy na Rheingau ukončila až třicetiletá válka.

Ovšem i v relativně nedávné historii německých vín má Rheingau a jeho vinaři velmi důležité místo. Skupina tradičních výrobců jako Weingut Georg Breuer, Schloss Vollrads, Weingut Robert Weil nebo Kloster Eberbach tu vytvořila spolek s názvem Charta. Ten se stal předchůdcem dnešního sdružení VDP (Verband Deutscher Prädikatsweingüter), které má v oblasti kvalitní německé produkce dnes nezastupitelnou roli. Právě v Rheingau také začala klasifikace těch nejlepších vinic.

Výsadbám v Rheingau Ryzlink rýnský dominuje od 18. století, kdy se začal vysazovat s ohledem na své kvality a odolnost vůči rozmarům počasí. Ze současných 3191 hektarů v Rheingau je Ryzlink rýnský zastoupen na 2500 hektarech. Necelých 400 hektarů místní vinaři věnují odrůdě Spätburgunder a je tak jasné, že na další odrůdy toho moc nezbývá.

Riesling trocken 2019, Kloster Eberbach, 12,5 %   Hodnocení: 88/100

Vinařství s bohatou historií poslední roky přece jen trochu ustoupilo ze svých pozic a lesk má produkci vrátit mladá talentovaná enoložka Katharina Puff. Suchý rýňák 2019 vůbec není špatný. Má bohatou vůni, ve které je cítit kombinace zralých citrusů, meruňky nebo ananasu. Víno disponuje jemnou minerální nakouřeností, aroma, které připomíná mokrý šutr. V chuti do sucha s jemnou nasládlostí a vysokou kyselinou. Zralé peckoviny, bylinky a jemná medová stopa. Delší dochuť.

IMG_20211210_190301__01

Riesling trocken Kabinett Royal 2020, Prinz von Hessen, 11,5 %   Hodnocení: 91/100

Na 47 hektarech vinic má vinařství z 93 % Ryzlink rýnský, ale Prinz von Hessen bylo mimo jiné jedno z prvních vinařství v Německu, které vysadilo Scheurebe. Kabinett Royal má světlou barvu ve skleničce, připomínající bílé zlato. Vůně je energická, bohatá a primárně ovocná. Ve skleničce najdete čisté tóny meruněk, žlutého melounu nebo grepu. V chuti je lehčí, ale rafinovaná a vrstevnatá. Víno má super „flow“, jen tak mimochodem krásně plyne, do příjemného svěžího minerálního závěru. Po lahvince se zaprášilo.

IMG_20211210_191553__01

1 komentář:

Josef

15. December 2021 09:10

Ten Kloster Eberbach jsem nedavno mel a ackoliv velmi silne preferuji starsi vina, mlade vino v tomto formatu opravdu muzu. A vubec obecne mi prijde Rheingau jako nejzajimavesi nemecky ryzlinkovy region. Hodne bavi, zvlast za tyhle penize. A kdyz si chci fakt udelat radost, je tu Schloss Johannisberg :-)

Okomentovat:

*

Loading...