Rýňáky od podlahy od Weingut von Winning

Říjen, 7.10.2019 07:28

Dorazil jsem na poslední chvíli a utekl před koncem. Ochutnávka vín německého vinařství von Winning v Bokovce rozhodně stála za to, ale otcovská zodpovědnost přece jen nad vínem zvítězila! Kdybych juniora nevyzvedl včas z družiny, asi bych to stěží vyžehlil barvitým popisem toho, jak skvělé Rieslingy Andreas Hütwohl ve svém pfalzkém vinařstí má. Suché, svěží, na sudu, elegantní.

71345239_2408234379465079_1683564860056535040_n

Andreas přijel do Bokovky na pozvání svého distributora, kterým je Marko Jelič, neboli Winegeek.cz. Kromě zmíněného Ryzlinu rýnského byl k ochutnání také Sauvignon, bubliny z Pinotu blanc nebo červené z Pinotu noir. Já jsem jen tak tak stihl zajímavé srovnání pěti různých vín německé královské odrůdy. Kromě jednoho vína jsem byl více méně nadšen. Weingut von Winning rozhodně patří ke špičce výrobců vinařského regionu Pfalz (Falcko).

Ten na severu sousedí s regionem Rheinhessen, na západě a jihu s Francií a panuje tu teplejší klima než ve známém Rheingau nebo na Mosele. I proto je tu více než třetina vinic věnována produkci červených vín, zejména odrůd Dornfelder a Pinot noir (Spätburgunder). Pfalz je po Mosele druhým největším regionem světa, co se týká výsadeb Ryzlinku rýnského. Tato odrůda v Pfalzi obsadila čtvrtinu z 23 650 hektarů vinic.

IMG_20191003_152055

Vinařství Von Winning má za sebou úctyhodnou historii, založené již v roce 1849, ale po většinu času známé jako Dr Deinhard. V roce 2007 se ocitlo v soukromých rukách a započaly investice do vinic i sklepa. Filozofií vinařství jsou minimální zásahy ve vinohradu i sklepě, kde vládne dřevo. Všechna vína dnes prochází fermentací v dřevěných sudech různých velikostí, v případě prestižních vín pak následuje delší ležení v kontaktu s kvasinkami. Vinařství disponuje skutečným pokladem, co se týká viničních poloh, révu má vysazenu na osmi různých Grand Cru (Kirchenstück, Pechstein, Grainhübel, Kalkofen, Herrgottsacker…), z nichž asi ta nejhodnotnější je historická poloha Ungeheur. My jsme měli možnost ochutnat Ungeheur Grosses Gewächs 2017 a víno bylo prostě famózní. Ale hezky popořádku.

Dr Deinhard 2018

Základní víno z hroznů vinic více tratí kolem vesničky Deidesheim, lahvované v praktickém litrovém balení. Víno je totiž vysoce pitelné. Ve vůni spíše nevýrazné, ale jasně odrůdové s jemnými citrusovými tóny a náznakem bylin. V chuti přímočaré, řízně kyselé, skoro až brutální kyselina, nic pro fajnovky a „pálavofily“. Lehčí, čisté, v závěru jemně minerálně slané. Ideální párty pití, bazénovka, obědovka pro milovníky Rieslingu, mezi které se řadím i já.

Drache Riesling 2018, 12 %

Oproti předchozímu vzorku víno výraznější po všech stránkách (snad tedy kromě té kyseliny). Hodně ovocný a šťavnatý styl, přiznám se, že toto víno mne jako jediné úplně nenadchlo. Působilo to na mne trochu divoce, rozházeně, v ústech se mi to tak nějak tlouklo. Možná jen víno potřebuje více času na srovnání. Koncentrace chutí v něm rozhodně nechybí, v současnosti prim hrají žluté peckoviny, grep, citrusy.

IMG_20191003_152808

Win Win Riesling 2018, 12,5 %

S modrou etiketou jsem byl spokojen mnohem více, tohle je Riesling jak má být. Jde o selekci hroznů z několika Erste Lagen – Ruppertsberger Reiterpfad, Kalkofen nebo Deidesheimer Kieselberg. Ve vůni expresivní a výrazné víno, tóny připomínají zralé citrusy, grep nebo zralé broskve. Nechybí náznak sudu a lučních bylin. Chuť je vyvážená a delší, suchá, nabízí svůdnou kombinaci svěžího ovoce, meruňky, limetky a žlutého jablka. Minerální! Tohle víno si nejde neužít, pije se jedna radost. Super Riesling s „vlídnou tváří“, který nadchne znalce a příjemně potěší vinného začátečníka.

Ölberg Riesling 2017, 13 %

Ölberg je nejjižněji situovaná viniční trať vinařství Von Winning. Působí plnějším dojmem, tělnaté víno, suché, ale pocitově ne tak kyselé, jako předchozí Win Win. Ölberg Riesling je opravdu „tučnější“, víno zrálo delší dobu na kvasnicích. Zároveň je ale elegantní, působí jemně, harmonicky, ovoce doplňují kořenité tóny a trocha medu. Víno rozhodně nepostrádá energii, v závěru vše postupně odeznívá a v ústech se drží příjemná kyselina. Krásné vrstevnaté víno, meditativní kousek.

IMG_20191003_154112

Ungeheuer GG Riesling 2017, 13 %

Rieslingového nebe jsme se dotkli tímto posledním vínem. Velmi specifická trať. Vápenité zbytky někdejšího korálového útesu se potkávají s vrstvami pískovce, písčitého jílu, spraše a kusy čediče. Víno je nakouřené na nose, s tóny kdoule, citrusů a meruněk. Doslova parfémové. V chuti kulaté, plnější, koncentrované a juicy, s tóny bílé broskve, pomeranče, kořenitostí bílého pepře, minerální. Sudu je v něm tak akorát. Komplexní a návyková záležitost. Lepší Riesling jsem letos asi neměl. Ostatně Decanter tomuto vínu letos nadělil slušných 97 bodů!

IMG_20191003_154139

Okomentovat:

*

Loading...