Už jste ochutnali Rulandské modré od mladého vinařství Duda, které způsobilo doslova poprask na tuzemském vinařském Wimbledonu ve Valticích? Hodnotitelé vkategorii Červená vína tichá odrůdová se zbytkovým cukrem do 12 g/l po ochutnání tohoto Rulandského modrého odmítli degustovat další vína a dožadovali se opakování vzorku. Vyhlášená sommeliérka Klára Kollárová na adresu Sauvignonu prohlásila, že ve své bohaté kariéře doposud ochutnala jen 47 zajímavějších vín.
Modří už možná vědí…že jsem dnešní úvod článku pojal trochu mystifikačně. Ne, ve skutečnosti nemám vinařství a můj Sauvignon nikoho nedostal do kolen. Ale čas od času sevínofil prostě trochu zasní, jaké by to muselo být „super“ provozovat vlastní úspěšné vinařství a vyrábět vína dle svých představ. Neříkejte, že to máte jinak?Každopádně není tajemstvím, že založit nové vinařství na zelené louce není v České republice úplně jednoduchou záležitostí. Chce to poměrně velkou investici vřádu milionů (nebo spíše desítek milionů) korun, přičemž návratnost, tedy alespoň částečná, se může dostavit nejdříve po několika letech. Pokud jste zrovna nezdědili větší obnos nebo nevyhráli sJágrem ve Sportce, tak se svého snu vté nejčistší podobě asi budete muset vzdát. I když vinaři nabízí vdnešní době i „finančně dostupnější“ varianty, jak alespoň částečně touhu po vlastním víně uspokojit. Jak tedy vyprodukovat vlastní víno?Základní variantou pro domácí kutily je koupit lahev Sklepmistra a pomocí kýblu a teplé vody slepit etiketu. Na počítači navrhnout etiketu vlastní a ejhle vlastní unikátní víno je na světě. Pravda tímto produktemkromě sebe asi nepotěšíte nikoho jiného. Vyrobíte maximálně tzv. víno „vyháňací“, které dobře poslouží vpřípadě neohlášených a neodbytných návštěv. Na stejném principu nabízí podobné služby i řada firem, ale i serióznějších vinařství (např. Víno Hruška), které umožňují dodat vína soriginálním návrhem etikety dle požadavků zákazníka.
Milujte své cuvée
O stupeň výše pak stojí tzv. cuvée na zakázku. Některá vinařství jako službu nabízí namíchání speciálního cuvée podle přání firem, restaurací či zákazníků. Na oslavu či svatební rej si tedy lze objednat víno speciální, které je vdistribuční síti běžně nedostupné. U Horta si tak například nechala namíchat vínečko telekomunikační společnost Nokia, Nové vinařství míchá odrůdy pro restauraci Allegro nebo starou dobrou Českou spořitelnu. Speciální cuvée Bokovka si také můžete dát ve stejnojmenném pražském baru, který vlastní skupinka celebrit (Hřebejk, Ondříček, Najbrt, Stano, Diviš). Víno, které vzniká na míru zkaždoročně zvolených odrůd, má na svědomí Petr Marcinčák. Ostatně vlastní limitované série vín začínají být vposlední době vcelku vyhledávané. „Svá“ vína nabízí i třeba hotel Kempinski, jemuž speciální růžové víno Kempinski Rosé, které se skládá ze 75 procent z hroznů André a 25 procent odrůdy Pinot Noir, připravil Petr Nejedlík zDobré vinice. A když už jsme u těch Autentistů, tak pro vyhlášenou pražskou restauraci nedávno namíchal Bogdan Trojak víno snázvem Cuvée Čestr. Pokud byste zatoužili po vlastních vínech, zvýše uvedeného je patrné, že lze oslovit vinaře, který svou produkcí odpovídá vašim představám o fortelném víně. Jen musíte počítat stím, že vinaři speciální cuvée míchají od určitého minimálního počtu lahví. I tady platí staré dobré moudro, že „každá sranda něco stojí“. Vpřípadě Horta je to alespoň 500 lahví, u Dobré vinice 600 lahví a vpřípadě Nového vinařství musíte vyskladnit 1250 kousků.
Nazujte holiny
Pokud byste chtěli, aby vám vaše víno opravdu „prošlo rukama“, nabízí se další možnost, a sice pronájem části vinice či malého vinohradu. U vinařství Lahofer můžete mít za poplatek „svoji hlavu vinné révy“ nebo skamarády hnedka celý řádek. Sledovat jak se révě daří (přes GPS), občas zajet okopat a po sklizni si koupit víno, kjehož výrobě přispěl i ten váš keřík. Další zmožností je určitě zkusit nalézt některého zmenších vinařů, který by byl ochoten část svých vinohradů pronajmout. A zajímavé projekty jsou kdispozici i za hranicemi naší čarokrásné České republiky. Smenším rozpočtem si vystačíte u evropského projektu WineShare. Za poplatek si můžete pronajmout 50 keřů révy vněkterém ze šesti regionů Bordeaux, Beaujolais, Provence, Chianti, Rioja nebo Hampshire. Sdružení WineShare funguje již více než 20 let a svým členům umožňuje poznávat výrobu vína práci ve vinici. Za svou „viničkou“ lze vyrazit na dovolenou, hrozny ze své vinice si členové mohou sami sklidit a vrámci různých akcí například pronikat do tajemství kombinace jídla a vína. Nadbytkem vinic pak disponují zejména vjihoamerických vinařských státech. Například argentinské vinařství Bodega y Viňedos nabízí zájemcům kpronájmu hned 140 hektarů vrámci vinic voblasti Mendla. Jeden hektar nájemce vyjde na 150000 USD ročně, přičemž vrámci ceny je zahrnuta společná péče o vinohrady a možnost ovlivnit podobu finálního vína dle svých preferencí. Další projekt snázvem La Vida Buena Vineyards zase tvoří pět různých programů, ten nejlevnější (za 10000 USD) se jmenuje 225-liter French Oak Barrel a není těžké odhadhout, co se za ním skrývá. Na jeho konci na amatérského vinaře čeká 288 sedmiček vlastních vín soriginální etiketou. A pokud máte pod matrací hromadu pětitisícovek nebo nadutou vkladní knížku? Vykašlete se na pronájem a koukejte nějakou vinici koupit. Vaktuálním čísle časopisu Decanter se objevily aktuální průměrné ceny vinic vyhlášených francouzských regionů. Tak například vChampagne vysázíte za hektarovou vinici vprůměru 1,2 milionu euro, vPomerolu 900000 euro a pokud milujete Chardonnay zChablis, tak na hektar vinic vkategorii premier cru vám postačí „jen“ 280000 eur (pro skromnější zájemce o Petit Chablis je cena 75000 eur). VBeaujolais se pak dokonce dá sehnat hektarová vinice za 6300 eur. Co ktakové ceně dodat? Vykašlete se na investice do zlata či dluhopisů a vyrazte do vinic!