Rozmanitost Frankovek aneb Gesellmann vs Moric

Srpen, 10.08.2020 07:28

Frankovky krásné, ty já mám rád! Věnoval jsem jim ostatně letos i předkoronavirovou slepou degustaci, v rámci které se porovnávala vína z Moravy a Rakouska. Souboj zajímavých vín tehdy ovládlo parádní, i když cenově trochu méně dostupné víno, Lutzmannsburg 2015, Alte Reben z vinařství Moric. Akci jsem si připomněl tento týden, když jsem od stejného vinařství ochutnal „základní“ Blaufränkisch 2017. Je to také pecka? Dozvíte se v dnešním příspěvku. Pro porovnání jsem pak otevřel  ještě skvěle pitelné víno Blaufränkisch vom Lehm 2018 z rovněž vyhlášeného vinařství Gesellmann.

IMG_20200731_135328

V současnosti je Frankovka druhou nejčastěji vysazovanou modrou odrůdou Rakouska, s nějakými 3200 hektary. A ačkoliv to s Zweigeltrebe prohrává, co se hektarové výsadby týče, je podle mne i tak hlavní profilovou modrou odrůdou našich jižních sousedů. Zatímco pít Zweigetrebe je jako chodit po dobře prošlapané cestě, Frankovka je přesný opak. Nikdy nevíte, kam vás zavede, jakým směrem se vydáte. Tahle odrůda v sobě kombinuje eleganci, skvělou pitelnou a jakousi divokost, díky typicky vyšší kyselině a svěžímu ovoci a v některých případech i jisté minerální zemitosti. Paleta stylů, jakými se vinaři s touto odrůdou prezentují, je široká. Od lehčích na nerezu dělaných vín, až po komplexní vína zrající ve velkých nebo barikových sudech, s potenciálem zrát v láhvi.

U našich jižních sousedů je Frankovka nejvíce spojována s Burgenlandem, kterému se také někdy přezdívá Blaufränkischland. Přesně tady můžete narazit na ty nejzajímavější kousky a každý vinař vám tu bude zapáleně vysvětlovat právě ten svůj pohled a přístup k této odrůdě. V neposlední řadě je také potřeba zmínit, že to, co dělá podle mnohých vinařů Frankovku obzvlášť zajímavou odrůdou, je její senzitivita na místní podmínky či chcete-li terroir ve vinici. I proto nabízí prakticky každá láhev Frankovky osobitý zážitek a to je i případ dvou následujících vín.

Blaufränkisch vom Lehm 2018, Gesellmann, 13 %     Hodnocení: 89/100

Mladá, krásně šťavnatá Frankovka, v chuti zaoblená díky zrání ve velkých dubových sudech. V nich leželo víno necelý rok. BIO víno. Středně výrazná rubínová barva s fialovým nádechem. Vůně je intenzivní a pronikavá, s tóny tmavých třešní, brusinek a ostružin. Nechybí tóny připomínající fialku nebo lékořici. Tahle Frankovka bez problémů provoní velkou sklenici, je energická, sálá z ní pozitivní energie. Chuť navazuje na vůni, je plnější, peckové ovoce a jemnou kořenitost tu doplňuje výrazná kyselinka, která tomuto vínu dává parádní odpich a pitelnost. Třísloviny jsou spíše střední, dochuť je delší a příjemně ovocná. Přímočaré pití, které vás potěší krásným odrůdovým projevem, skvělou pitelností a velmi dobrou kvalitou. K vypití nyní nebo uložení na několik dalších let.

Orientační cena: 457 Kč (VinoVinoVino)

email.seznam.cz

Blaufränkisch 2017, Moric,    Hodnocení: 88/100

Poté, co jsem měl letos úžasné Lutzmannsburg 2015, Alte Reben, jsem měl velká očekávání i ohledně tohoto vína. Musím říci, že zůstala naplněna jen částečně. Víno pochází ze starších až 50 letých keřů, ruční sběr hroznů, 20 dní na slupkách a poté fermentace ve větších 600 – 4500 litrových použitých sudech. Vůně se středně intenzivní, prim hrají červené peckoviny – třešně, červený rybíz, doplněné o jemné herbální tóny a stopu pepře. Chuť je středně plná, vyvážená, co se týká ovocných tónů, příjemné kyselosti a jemných taninů. Víno působí uhlazeně, zakulaceně, trochu mi u něj chybí střed, ale délka je slušná a dochuť příjemná.

Orientační cena: 621 Kč (VinoVinoVino)

frankovka

Obě vína přináší nadstandardní zážitek, Gesellmann je více energie a emocí, Moric elegance, klid a mír. Záleží, na co máte větší chuť.

Frankovka

Okomentovat:

*

Loading...