Rieslingy z Rakouska a Austrálie

Květen, 10.05.2017 07:53

Rád bych navázal na nedávný závislácký příspěvek na téma Riesling a přidal něco málo ohledně „matroše“ od Rakušáka a Australana. Ochutnal jsem totiž tři skvělé rýňáky od našich jižních sousedů a v tuzemsku celkem raritně dostupné víno stejné odrůdy z Austrálie.

IMG_4209[1]

Tak nejprve Rakousko, které lze s nadsázkou nazývat také jako „Veltlinerland“, je místem, kde to Rieslingu velmi svědčí. Je sice vysazen jen zhruba na 4 % zdejších vinic (1860 ha), co se týká kvality, řadí se mnohem výše. Tradiční polohy pro Riesling najdete zejména v regionech Kremstal, Kamptal a Wachau. Vinice jako Gaisberg, Zöbinger Heilingenstein nebo Lamm si hýčkají vinaři Kamptalu. Rieslingy z Wachau jsou známé svou komplexností a výraznou mineralitou, mezi vyhlášené místní tratě patří třeba Kellerberg, Steinertal, Achleiten nebo Loibenberg. Rakouské Rieslingy patří k absolutní špičce, ta nejlepší vína se kvalitou mohou směle rovnat německé produkci. Sehnat tato vína u nás navíc není žádný problém.

Slušnému renomé se ve světě vína ale těší také Rieslingy z Austrálie. Tento kontinent disponuje velkým počtem vinařských regionů s odlišnými klimatickými podmínkami. Své místečko na slunci si tu najde logicky i Riesling. Za „otce“ australského Rieslingu jsou považováni John Macarthur a James Busby, kteří sazeničky této odrůdy na kontinent přivezli v první polovině 19. století. Odrůda se následně rozšířila do celé Austrálie, ale ta nejlepší vína pochází z chladnějších oblastí jako Clare Valley, Eden Valley, Tasmánie nebo Západní Austrálie. Větší boom ve výsadbách nastal v 70. a 80. letech 20. století, kdy si Riesling přidávalo do výsadeb mnoho slavných australských vinařských společností. Až globální nástup Chardonnay v 90. letech odsunul Riesling z pozice nejvíce rozšířené bílé odrůdy Austrálie. Dnes je zde Chardonnay vysazeno na více než 21 000 hektarech vinic, Riesling „jen“ 3200 hektarech.

Když australský Riesling, nelze nezmínit jméno vinaře Jeffreyho Grosseta z Clare Valley. Ten nejprve pomohl prosadit pravidlo minimálně 85% podílu této odrůdy, pro vína označená jako Riesling. Navíc v roce 2000 spolu s dalšími 12 vinaři způsobil doslova revoluci, když pro uzavření svých Rieslingů začali používat výhradně šroubovací úzávěry, tzv. screw cap.  Dnes je pod tímto uzávěrem nalahvováno 98 % bílých vín z Austrálie a Nového Zélandu. A ani Riesling 2016 z vinařství Howard Park není výjimkou. Víno jsem včera objevil v Tescu a prostě nemohl odejít, aniž bych si lahvinku odnesl na vyzkoušení. To je holt ta závislost.

Riesling 2014 Gaisberg Kamptal Reserve, Schloss Gobelsburg, 13 %         Hodnocení: 91/100

Víno ze starých keřů a špičkové polohy. Riesling barvy bílého zlata, s výraznější svěží vůní citrusů, čerstvých meruněk, grepu a bylinek. V chuti se doslova rozplývá na jazyku, působí koncentrovaně, je vyvážené, s tóny čerstvých citrusů, grepu a pomeranče, nádechem vanilky, příjemnou kyselinou a delším odchodem. Dlouhé, v ústech zůstávají příjemné ovocné tóny a jemná mineralita. Do detailu vyladěná a elegantní záležitost.

Orientační cena: 550 Kč (Austriawine.cz)

 IMG_4213[1]

Riesling Seeberg 2015, Kamptal Reserve, Steininger, 13,5 %          Hodnocení: 90/100

Víno zařazené do výběru rakouského salónu vín. Ve vůni středně výrazné, s vyzývavými tóny bílých peckovin, citrusů a jemné minerality. V ústech je víno krásně delikátní, s tóny meruňky, kdoule nebo pomeranče. Totálně vyvážené a harmonické, s krásně integrovanou kyselinou, která v kombinaci s mineralitou v dochuti vytváří velmi lahodnou kombinaci. Riesling, po kterém se tutově zapráší. Víno, které neukazuje svaly, ale boduje svou uměřenou rafinovaností.

Orientační cena: 380 Kč (Bavino.cz)

IMG_4212[1]

Riesling 2015 Terassen, Brandl, 13 %         Hodnocení: 88/100

Ovocnější Riesling s jemňoučkými tóny zelených jablek, kdoule a citrusů. Působí celkem nenápadně.  V chuti výraznější, má příjemnou šťavnatou kyselinu, doplněnou o tóny čerstvého ovoce a trošku bílých květin. Je to čisté, elegantní víno, přímočaré, dokáže na sebe strhnout pozornost. Bílá broskev, jablka. Dochuť je delší a delikátní. Moc pěkné a harmonické, prostě mňamózní víno.

Orientační cena: 325 Kč (Pro-vino.cz)

 IMG_4214[1]

Riesling 2016 Tingleup vineyard, Howard Park, 12 %          Hodnocení: 87/100

V řadě Tesco Finest lze nědy narazit na slušné víno a tenhle Riesling je toho dokladem. Příjemné a čisté víno. Ve vůni s tóny jablíček, citrusů a lučních květin v ústech nádherně vyvážené, hladké a zároveň čisté. Spíše lehčí, s primárně ovocnými tóny limetky, citrónu, meruňky a bylinek. Slušná délka, nebezpečně pitelné. Podávejte dobře vychlazené.

Orientační cena: 189 Kč (Tesco)

IMG_4211[1]

Okomentovat:

*

Loading...