Prestižní růžové z Provence

Červenec, 27.07.2020 07:52

Pokud by si někdo dal práci a spočítal příspěvky, které jsem tu za devět a půl roku věnoval růžovým vínům, nenapočítal by asi o moc více, než má horolezec Radek Jaroš prstů na nohou. Prostě i v parném létě, kdy je hlavní sezóna růžového vína, dám radši přednost litrovce lehčího dobře nachlazeného veltlínu nebo rýňáku, Když ovšem růžové, tak ideálně nějaké z Provence. Pěkný zástupce říznějšího suchého stylu vín z tohoto regionu je určitě La Cuvée Prestige 2019 z Château Saint Hilaire.

provence

Svým zaměřením na růžová vína je Provence opravdu unikátní v celosvětovém měřítku. Nikde jinde růžová nedominuje portfoliu vinařů tolik, jako v případě vinařského regionu kolem Marseille. Devět z 10 zde vyprodukovaných vín je právě růžové barvy. Na červená připadá zhruba 10% podíl, na bílá zanedbatelných pár procent.

Pro vinaře z Provence je důležité, že Francouzi růžová vína milují. Od roku 1990 spotřeba těchto vín v zemi galského kohouta vzrostla trojnásobně a dnes růžová vína tvoří až třetinu spotřeby. V roce 2016 bylo v regionu nalahvováno neuvěřitelných 156 milionů lahví růžového vína kategorie AOC, což bylo 42 % produkce růžových vín ve Francii a slušných 6 % celosvětové produkce rosé. Zhruba 40 milionů lahví přitom ročně míří na export, nejvíce do USA nebo Velké Británie a něco málo končí samozřejmě i v České republice. Jen pro srovnání v tuzemsku vinaři v roce 2018 vyprodukovali 8,2 milionů litrů růžového vína.

Růžová vína z Provence jsou lahvována primárně v rámci tří hlavních apelací – Côtes de Provence, Côteaux d’Aix a Côteaux Varois. Na prvně jmenovanou pak s vysazenými 20 000 hektary vinic připadají tři čtvrtiny produkce. Côteaux d’Aix, které leží severně od Marseille a odkud pochází i víno z Château Saint Hilaire, pak tvoří s odstupem 4 100 hektarů vinic a zhruba 80 vinařství.

Co se týká podmínek pro pěstování révy, tak si místní vinaři nemají příliš na co stěžovat. V první řadě je to dostatek sluníčka, v průměru zde slunce svítí 2900 hodin ročně a panuje tu velmi teplé středomořské podnebí. Výraznou roli v místních vinicích hraje i mistral, studený vítr vanoucí ze severu od Alp. Ten ochlazuje podmínky ve vinicích a brání výskytu možných onemocnění způsobených vlhkostí. Deště se objevují zejména na jaře a na podzim. Drtivá většina růžových se zde vyrábí jako suchých a hlavními odrůdami jsou Cinsault, Grenache, Mourvedre nebo Syrah. Velmi často jsou vína lahvována jako blend několika odrůd.

Cuvée Prestige 2019, Château Saint Hilaire, 13 %     Hodnocení: 86/100

Vinařství Château Saint Hilaire  lahvuje vína od roku 1973 a aktuálně hospodaří s 55 hektary vinic a 15 hektary olivovníků. Prestižní cuvée dle webových stránek vinařství tvoří ze 40 % Grenache, dalších 40 % Syrah a zbytek Cabernet Sauvignon. Víno má pro růžové z Provence typickou světlejší lososovu barvu, ve vůni střední až výraznější tóny malin, jahod nebo květinové tóny připomínající pupeny růže. V ústech středně plné, s ostřejší kyselinou a lehce vystupujícím alkoholem. Svěží víno s tóny citrusů, grepu, červeného rybízu nebo malin. Příjemně pitelné letní víno, sluncem nabité, s jemnou mineralitou v závěru.

Orientační cena: 330 Kč (Winebar.cz)

Provence

Okomentovat:

*

Loading...