Povedené Sauvignony ze Sancerre a Pouilly-Fumé

Listopad, 20.11.2015 07:51

Nejlepší Sauvignony na světě? K Francii kritický vinař Tomáš Krist by se mnou určitě nesouhlasil, ale nevznikají na Moravě, ba ani na Novém Zélandu, Chile nebo Štýrsku. Bordeaux? Kdepak, u mě vede stará dobrá francouzská Loira a vyhlášené apelace Sancerre a Pouilly-Fumé. Specifika místních podmínek dávají vzniknout krystalicky čistým, elegantním, minerálním a hlavně osobitým vínům, která mají daleko do někdy až agresivně parfémovaným vínům nového světa. Krásný příkladem budiž vína z tradičního vinařství Domaine Laporte.

IMG_3393[1]

Historie tohoto rodinného vinařství, které najdete na okraji údolí La Cassure de Sancerre, sahá až do roku 1850. Do roku 1986 vinařství vedl René Laporte, vizionář, co se kvality týče a výrazná osobnost celého regionu. Celkem 15 let působil mimo jiné jako předseda místního sdružení AOC. V polovině 80. let vinařství odkoupil Henri Bourgeois a zodpovědnost za reputaci firmy a kvalitu vín postupně předal svým vnukům Arnaudovi a Cedricovi.

Domaine Laporte je certifikované jako organický výrobce, jeho vinice jsou zatravněné, používají se v nich pouze přírodní preparáty. Žádná chemická hnojiva, veškeré práce jsou výhradně ruční, bez mechanizace.

Přibližně 30 ha vinic s geologickým podkladem vápence a křemene je osázeno většinou odrůdou Sauvignon blanc a 20 % odrůdou Pinot Noir (ostatně červená vína kdysi tomuto regionu dominovala). Víno se vyrábí tradičním způsobem, za použití gravitačních sil, nechává se různě dlouho ležet na kvasinkách. Kromě Sancerre, má Domaine Laporte v portfoliu vína z apelací Pouilly-Fumé nebo Quincy.

Na webu vinařství ale najdete v sekci produkty i vína z Nového Zélandu, které v Domaine Laporte v zemi Pána prstenů vyrábí (či spoluvyrábí?). Vypadá to, že v Domaine Laporte netrpí přehnaným francouzských nacionalismem, co se vína týče, a to je fajn. Stejně jako následující tři povedené lahve.

Sauvignon blanc 2013, Le Bouquet, Domaine Laporte, 12 %         Hodnocení: 86/100

Svěží aromatické víno, fermentace probíhala v nerezových tancích, následně víno leželo tři měsíce na kvasničních kalech. Barva je světlejší, připomíná bílé zlato. Pronikavé aroma se ze skleničky doslova dere ven, připomíná bílé ovoce, ananas, citrusy nebo kdoule. Nechybí květinové tóny bezu, zelený pepř, chřest. Prostě festival vůní. V chuti energické víno s výraznější kyselinou, střední délky, lehká minerální slanost v závěru. Chytlavé, funky pití.

Orientační cena: 275 Kč (wineplanet.cz)

IMG_3391[1]

Sancerre 2014, Le Rochoy, Domaine Laporte, 13 %         Hodnocení: 89/100

Hodně příjemné Sancerre, z prestižní polohy. Spontánní fermentace, pět měsíců ležení na kvasnicích. Plnější, šťavnaté, s ocelovou kyselinou, kolem které jsou nabalené koncentrované ovocné tóny citrusů, jablka, meruněk nebo grepu. Lehce bylinkové, na jazyku nechybí intenzivní minerální slanost. Pěkně strukturované víno, čisté, bez zbytečných kudrlinek. Oproti předchozímu vínu hodně odlišný styl, rafinovanější, uměřenější, osobitější.

Orientační cena: 543 Kč (wineplanet.cz)

IMG_3390[1]

Pouilly-Fumé 2011, La Vigne de Beaussoppet, Domaine Laporte, 12,5 %         Hodnocení: 91/100

Víno pocházející z tradiční viniční polohy s historií doloženou do roku 1492, což vinařství reflektuje použitím luxusní těžší lahve. Při fermentaci se částečně použily dubové sudy (30 %), zrání na kvasnicích v tomto případě probíhalo devět měsíců. Víno má středně výraznou citronově žlutou barvu. Voní po meruňkovém sirupu, grepu, bílých květech, lehounce se přidává bezový med. Víno je plné, nejprve s ovocnými tóny jablek nebo citrusů, přecházející do sušených meruněk, bylinkových tónů, chřestu. Jak by řekl Dominik Hašek „on baví“, spousta zajímavých detailů, je co zkoumat a objevovat. Opět mineralita. Víno působí relativně mohutně, nečekejte žádný razantní nástup, o to déle se ale na jazyku drží.

Orientační cena: 662 Kč (wineplanet.cz)

IMG_3389[1]

Loading...