Představte si, že sedíte v luxusní restauraci a brzy má přijít hlavní chod a vrchol večera. Už nějakou dobu koukáte do vinného lístku a vaše rande i číšník na sebe už nervózně pokukují. Významně zvednete oči od vinné karty a s klidným hlasem řeknete ta dvě sexy slova: Modrý Portugal!… Ruku na srdce, asi málokdo by na prvním rande chtěl být za podivína a vsadil by na totálního outsidera, kterým se tato odrůda u nás po revoluci stala. To už jste rovnou mohli říct, že čtete komiksy a sbíráte kartičky Magic. Ale zpět k tématu, jak už tomu ve světě vína bývá, nic není černobílé a i v rámci jedné z nejvíce přehlížených odrůd v tuzemsku se dají najít poklady. Kouzla s Modrým Portugalem předvádí vinařství Vít Sedláček z Vrbice. Potenciál jejich vín jsem si ověřil v rámci krásné vertikály vín VOC Modré hory 2018, 2012 a 2009!
O Modrém Potugalu se dá říci cokoliv, jen ne to, že je to odrůda pro archivaci. Tahle odrůda je výrazně zatížena předrevoluční minulostí a nekvalitními víny z ní produkovanými. Modrý Portugal je přitom aktuálně pátou nejrozšířenější modrou odrůdou u nás. Je ho tu vysazeno více než třeba slavného Cabernetu Sauvignon. Modrý Portugal najdete na 566 hektarech, ale jeho zastoupení se dlouhodobě snižuje (693 hektarů v roce 2006). Kromě Velkopavlovické a Slovácké podoblasti je v rámci modrých odrůd poměrně slušně vysazen i v Čechách.
V současnosti to zatím nevypadá, že se Modrý Portugal dočká nějakého návratu na výsluní popularity. Jak uvádí Wikipedia, v polovině třicátých let dvacátého století činil podíl Modrého Portugalu z celkové výměry českých vinic 9 % a na Moravě dokonce 16,5 %. Právě v té době tak byl nejrozšířenější zdejší modrou odrůdou. Jen pro srovnání, aktuálně je to něco kolem 3 %.
Vína z Modrého Portugalu okupují regály supermarketů, velká část se lahvuje jako hodně mladá, pod značkou Svatomartinských vín. Modrý Portugal je u nás prostě něco jako Braník pro pivaře, červené víno k odpolednímu chlebíčku či večerní detektivce. Svěží a jednoduché červené víno, nic nad čím by se muselo dlouze přemýšlet.
Kde jinde ale pátrat po potenciálu Modrého Portugalu, než na Velkopavlovicku a sdružení VOC Modré hory, které má tuto odrůdu jako jednu z profilových. V roce 2013 jsem v rámci putování za místními vinaři poprvé a zatím naposledy navštívil degustační sklep Víta Sedláčka. Návštěva to byla nezapomenutelná. Tehdy jsme mimochodem také ochutnávali vína ročníku 2009 a některé hodně zaprášené lahve. Právě červená vína jsou doménou malého rodinného vinařství a o jejich archivačním potenciálu jsem se opět přesvědčil.
Modrý Portugal 2018 VOC Modré hory, Vít Sedláček, 12,0 % Hodnocení: 89 /100
Mladé víno, které zrálo 12 měsíců v dubových sudech. Barva ve skleničce středně intenzivní, rubínového odstínu, zářivá. Aromatika je příjemně energická, působí pronikavým dojmem, kombinuje zralé peckové ovoce, na nose objevíte tóny červeného rybízu, malin nebo švestky. Jemný náznak fialky a sladkého koření. V chuti je víno středně plné, s robustní a pevnou ovocností, působí sebevědomě. Dobrá koncentrace zahradního ovoce, kořenitost a ušlechtilé dřevo. Kompaktní kousek, s dobře integrovanými jemnými tříslovinami a svěží kyselinou. Doslova pohlazení po jazyku, víno jasně deklaruje svůj potenciál do dalších let. Dlouhý, jemně minerální závěr.
Modrý Portugal 2012 VOC Modré hory, Vít Sedláček, 14,0 % Hodnocení: 87/100
Zadní etiketa prozrazuje viniční trať Skale. Víno potřebovalo delší čas pro nadechnutí. Oproti předchozímu vzorku světlejší rubínová barva, s širším cihlovým okrajem. Vysoká viskozita, víno krásně slzí po stěnách sklenice. Vůně je středně intenzivní, připomíná tmavé třešně, červený rybíz, tóny fialky, lak na nehty nebo pepř. Lehce oxidativní tóny. V chuti robustní, trochu tvrdé, s tóny sušeného ovoce, tmavých třešní a švestek, s příjemnou kořenitostí připomínající hřebíček, pepř nebo lékořici. V dochuti na patře vystupuje výraznější tříslo, závěr je lehce hřejivý.
Modrý Portugal 2009 VOC Modré hory, Vít Sedláček, 12,5 % Hodnocení: 90/100
Viniční trať Skale, víno světlejší „pinotové“ barvy, s cihlovým nádechem. Vůně ve skleničce výrazná, až překvapivě svěží a bohatá, s tóny červeného rybízu, jahod nebo švestky, s příjemnou kořenitostí vanilky a marcipánu. Celkově hodně voňavá až parfémová záležitost. V chuti krásně šťavnaté, působí až překvapivě svěže, naslepo bych nehádal 12 let. Uhlazené, na jazyku až sametové, kombinuje červené peckoviny a jemné třísloviny. Vemi pěkná délka a elegantní dochuť. Víno, které jednoznačně změnilo můj pohled na potenciál odrůdy Modrý Portugal.
Eva Tomášková
15. May 2021 21:44
Jedna návštěva tohoto vinařství je opravdu málo. Teprve po n-tém ochutnání vín od Vítka Sedláčka začnete chápat, že všechna vína tohoto vinařství mají vždy nabídku pro všechny smysly. Každé víno má své dokonalé znaky. Každý rok nacházím nový rozměr a vždy příjemně překvapivý.
miky
31. May 2021 06:20
Já se přiznám, že poslední roky ve vinařství sbírám jen absence, ale snad to brzy napravím. Mikuláš