Popelka ze Salonu vín

Leden, 8.01.2019 09:42

V polovině prosince zavládlo veselí v Zámeckém vinařství Bzenec. Jejich Rulandské bílé Collection 1508 pozdní sběr, ročník 2017 z vinice Klínky totiž bylo vybráno za Šampiona Salonu vín 2019. Jednu láhev jsem před Vánocemi poctivě vyhrál v tombole a na její obsah byl náležitě zvědav.

IMG_20181209_111439

Sehnat toto víno dnes není úplně jednoduché, po „nečekaném“ úspěchu bylo více méně staženo z prodeje. Víno dnes nenajdete ani v eshopu vinařství. Přitom před získáním „prestižního“ titulu se dalo sehnat doslova za pár korun v Makru, v akci prý údajně bylo i za 109 Kč. Běžná cena vín této řady se pak pohybuje kolem 180 Kč. Nic tedy nenasvědčovalo tomu, že by se z téhle Popelky měla vyloupnout „princezna“.

Ostatně si tak říkám, jak to, že ve vinařství nikdo potenciál Popelky neidentifikoval? Proč víno neskončilo minimálně ve vyšší řadě Terroir Moravia, kde se láhve střílí skoro i za 300ky, nebo udělat speciální šarži za speciální cenu? To možná přijde až nyní…

I když já k tomu úplně nevidím důvod. Víno jsem vlastně ochutnával při různých příležitostech hned třikrát a pokaždé mne bavilo méně a méně. Šampión je víno výrazně ovocné, s tóny bílých peckovin, hrušky, ale i tropického ovoce a bílých květů, v chuti kompaktní, středně plné, s přímočarou ovocností přecházející až do trochu vlezlého bonpari. Pěkně udělaný mainstream, běžného konzumenta potěší, fajnšmekra ale v řadě případů asi nenadchne. Ve své cenové kategorii velmi dobrý počin, určitě bych ale mohl na stůl vyložit celkem slušnou řádku tuzemských vín, která jsem za loňský rok ochutnal a kterým by titul slušel více.

IMG_20181209_111452

Jestli byla původní myšlenka Salonu vín taková, že bude přehlídkou toho nejzajímavějšího, co se v tuzemsku lahvuje, tak realita soutěže tomu úplně neodpovídá. Letošní šampion sice dle organizátorů porazil 2196 moravských a českých vín přihlášených do soutěže, řada špičkových vinařství se ovšem soutěže neúčastní.

Ostatně pokud se podíváte na přehled všech dosavadních „šampiónů“ Salónu vín, tak je vidno, že jsou dvě vinařství, která se svými víny umí velmi dobře trefit do preferencí či očekávání poroty.

Veltlínské zelené 2009 výběr z hroznů, suché – Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.

Ryzlink vlašský 2009 výběr z hroznů, suché – Vinné sklepy Valtice

Chardonnay 2011 pozdní sběr, polosuché – Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.

Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr, suché – Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.

Rulandské bílé, EGO No. 75 2013 výběr z hroznů, suché – Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.

Merlot 2012 výběr z hroznů, suché – CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s.

Ryzlink vlašský, Collection 1508 Reservé 2015 pozdní sběr, suché – Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.

Ryzlink vlašský 2016 pozdní sběr, suché – NOVÉ VINAŘSTVÍ, a.s.

Rulandské bílé, Collection 1508 2017 pozdní sběr, suché – Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.

V devítileté historii soutěže tak bodovalo Zámecké vinařství Bzenec hned šestkrát. „Pravdou je, s veškerým uznáním k naší reprezentantce a obrovskou mírou pokory, že si trochu připadám jako Ester Ledecká po dojetí olympijského sjezdu. Když naše víno získalo titul Šampiona Salonu vín v roce 2011 poprvé, byl to neskutečný úspěch. Měli jsme obrovskou radost. Ale mohlo se to stát. Když jsme v roce 2014 dovršili hattrick, domníval jsem se, že více už nelze. A nyní tu stojíme s šestým oceněním. Jsem jak v Jiříkově vidění. Jo to opravdu jak z pohádky,“ poznamenává na internetových stránkách vinařství Bořek Svoboda, ředitel Zámeckého vinařství Bzenec.

V předvánoční čas rádi sledujeme pohádky (možná i proto ten prosincový timing ohledně vyhlášení šampióna Salonu vín). Kromě toho, že se v televizi vždy dočkáme Popelky nebo Mrazíka, máme jistotu jednoho dalšího hezkého příběhu. Rok co rok jednoho šampiona z Bzence (nebo alespoň z Valtic).  Tak zase za rok.

Morava

4 komentáře:

Tycka

9. January 2019 09:14

Lepe bych to nenapsal, pod vse bych se podepsal…aneb uderil jste hrebicek na hlavicku. Je to skoda, v Salonu jsou nadherna vina, tak proc to timto pocinem degraduji nerozumim. Jesli to nebude slozenim komise…

Karel

9. January 2019 12:33

Minulý týden jsem ochutnali staršího vítěze Chardonnay 2011 pozdní sběr, polosuché – Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o. Bylo to jen o síře ve vůni i v chuti, málo pitelné víno. Třeba jsou na hodnocení jiná vína, než potom v lahvích. Podobně jako vína oblepená nálepkami ze soutěži….

miky

11. January 2019 08:59

Tomu věřím. I současný šampion bude spíš k okamžitému vypití než delšímu ležení…

Marek Babisz

11. April 2019 09:06

Dobrý den,
běžně na články tohoto typu nereaguji, protože každý má právo vyjádřit svůj názor. Vzhledem k tomu, že je článek nevyvážený, jsou zde otázky které nejsou zodpovězeny. To že vyhraje určité víno na nějaké soutěži, ještě neznamená, že bude chutnat všem. Neznamená to ale, že to víno budu degradovat a hanit. Mohu mít k němu výhrady, ale taky bych k němu měl mít respekt a pokoru. Výběr degustátorů pro finální hodnocení Salonu vín se každý rok mění z 1/3, výběr předsedů se také mění, protože předsedové se účastní výběru šampiona, tak aby nebyli každý rok stejní. Druhá polovina degustátorů se náhodně losuje při příchodu na hodnocení. Takže výběr šampiona se účastní z 90% jiní degustátoři. To jen pro informaci, že ZVB vyhrálo 6x, ale pokaždé bylo složení finálové komise zcela jiné. Další informací k danému vínu. Toto Rulandské bílé než se dostalo na vrchol, prošlo třemi koly hodnocení ve třech komisích s různými degustátory, pokaždé to víno dostalo minimálně 90 bodů a více, myslíte si, že je to stále náhoda? Nebo degustátoři jsou neznalci, kteří umí ocenit jen mainstreamové víno. Plně chápu, že víno vás zklamalo, to se může stát. Ale to víno nemůže za to, že vám nechutná.

Okomentovat:

*

Loading...