Pinoty, od Bobbyho a od Oty

Duben, 11.04.2013 07:53

O víkendu jsem dostal chuť na lehčí červené a odnesla to dvě vína odrůdy Pinot noir. Stejná odrůda, ale vína reprezentující zcela odlišné vinařské světy. Konkrétně lokální, autentický, bořetický, „náš“ Ota Ševčík a jeho Pinot noir 2011, ve dvojici s ním globální, velkokapacitní, legendární Robert Mondavi a jeho Pinot noir 2009, Private Selection.

Člen tuzemského uskupení Autentisté, Ota Ševčík, je vám jistě dobře známý. Pokud ne, koukejte se na něj, respektive jeho vína, poinformovat. Já jsem se tu doslova rozplýval loni nad jeho neskutečným Cabernet Sauvignonem 2010. Bořetický vinař malý nikoliv vzrůstem, ale množstvím produkce, což je velká škoda, protože prodat by byl jistě schopen mnohem více, než aktuálně vyprodukuje. Odrůdově to má Ota Ševčík poměrně pestré, v jeho portfoliu najdete vína z Muškátu moravského, Neuburského, Ryzlinku vlašského, Veltlínského zeleného nebo třeba Hibernalu. Všechna bílá vína zrají v akátových sudech a leží delší dobu na kvasnicích. Nefiltrují se, nečiří a jen minimálně síří. Červená vína zrají alespoň rok v dubových sudech. Z modrých odrůd Ota Ševčík, pracuje s Frankovkou, Modrým Portugalem, s již zmíněným Cabernet Sauvignonem nebo Rulandským modrým. Osobně jsem zatím bohužel neměl s panem Ševčíkem tu čest se potkat, snad se to v dohledné době změní.

Pinot noir 2011, Ota Ševčík, 13,5 %

Suché víno, poměrně syté barvy a výrazného aroma. Objevují se tóny plodů lesního ovoce, ostružin, nechybí stopa dřeva. V chuti je víno trochu drsnější, s vyšším alkoholem, patrným tříslem a přísnou kyselinkou. Po delším otevření se projev vína celkově zjemňuje, víno má příjemný ovocný charakter. V tomto případě se nedostavil „wow efekt“, jako u CS 2010, ale i tak jsem se celkem dobře bavil. Zajímavé bude sledovat, jak se bude na lahvi dále vyvíjet. Víno, které jsem pil bylo z první šarže, aktuálně se do prodeje dostala i verze „Reserva“, tedy po 18 měsíčním zrání na sudu. Jo a etikety Oty Ševčíka nesmím zapomenout vyzdvihnout. Pro mě osobně jedny z nej, co jsem na moravských vínech viděl.Orientační cena: 280 Kč Druhé víno jsem koupil v obchodním řetězci Tesco. Důvodem bylo, přiznám se, zejména výrazné cenové zvýhodnění, se kterou byla lahev v regálu propagována. Za rozumný peníz jsem se tedy odhodlal vyzkoušet tuto americkou legendu. Vinařství Roberta Mondaviho (1913 – 2008) totiž patří mezi nejznámější značky, pokud přijde řeč na vína z USA. Firma, která vznikla v roce 1966, se postupem času vyšvihla mezi globální hráče, kteří prodávají miliony lahví snad ve všech koutech světa, Českou republiku nevyjímaje.

Pinot noir 2009, Robert Mondavi Private Selection, 13,5 %

Barva je nazrálá, světlejší, rubínová. Aroma je moc příjemné, víno krásně voní, nechybí černý rybíz, višeň. Ovocné tóny doplňuje špetka vanilky a koření. V chuti lehké, sametové, s velmi jemným tříslem, vyšší alkohol pěkně zapracován. Na jazyku působí nasládle, ovocně, objevují se višně, vanilková stopa. Pěkně sladěno. Dochuť spíše kratší. Líbivé „mainstreamové“ víno, slušně pitelné. Doporučil bych těm, kdo mají rádi naleželá, jemná lehce barikovaná červená vína. Vypít ihned, s ohledem na mírně utahanou chuť bych mu už asi moc velký potenciál nedával.Orientační cena: 260 Kč

2 komentáře:

Anonymous

11. April 2013 16:02

Zdravím. Kdy byl Mondavi v tom Tescu k sehnání ?

podkorkem.net

11. April 2013 17:37

No už je to nějaký pátek. Zhruba měsíc a půl…Lahev jsem kupoval v Máji, nebo tedy nově „Tesco My“

Okomentovat:

*

Loading...