Pinot noir z Nového Zélandu

Červen, 8.06.2015 08:26

Co vás napadne jako první, když se řekne Nový Zéland? U mě je to Pán prstenů, který se v kulisách tamější krásné přírody natáčel, a pak hned Sauvignon blanc. Mezinárodní úspěch, který místní vinaři docílili specifickým expresivním provedením vín z této odrůdy, by do budoucna chtěli přenést i na odrůdu Pinot noir. Ačkoliv Pinoty z Nového Zélandu, zejména oblasti Marlborough, pravděpodobně ještě nedosahují plného potenciálu, plná, ovocná vína přinášejí hodně příjemné zážitky již dnes.

pinot-noir-new-zealand

Pinot noir tvoří zhruba 8 % roční produkce vín Nového Zélandu a v posledních letech patří mezi hojně vysazované odrůdy. Zatímco v roce 2002 jeho výsadba dosahovala 2 tisíc hektarů, v loňském roce to bylo 5,5 tisíc hektarů. Dnes tak po Sauvignonu blanc obsadil pozici druhé nejvýznamnější odrůdy, co se výroby vín na Novém Zélandu týče. Pinot noir má rád spíše chladnější podmínky, nejvíce se tak usadil na jižním ostrově v oblasti Marlborough, kde je necelá polovina veškeré výsadby. Následuje Central Otago s 1500 hektary Pinotu a s větším odstupem pak Wairarapa s 500 hektary.

Relativně krátká historie výsadby Pinotu v jednotlivých oblastech zatím neumožňuje jasně definovat styly místních vín, jak je tomu například u specifických částí Burgundska. Společným jmenovatelem místních vín je určitě expresivní až překvapivá ovocnost, vyšší kyselina, ale i alkohol. Pro Pinot noir z Marlborough jsou typické tóny červeného ovoce, jako jsou maliny, třešně nebo brusinky. Styl je jiný než u vín z Burgundska, na druhou stranu vína nepostrádají jistou komplexnost a eleganci.

Úspěch, jaký vinaři z Nového Zélandu docílili se Sauvignonem blanc je obdivuhodný. Šance, že v budoucnu prorazí i s Pinoty je podle mne velká. Zatím charakter vín může limitovat mladá výsadba velké části vinic a možná také sauvignonové zamlžení mysli, kterým řada místních vinařů jistě trpí, potenciál tu ale určitě je. Většina vinařů potvrdí, že práce s odrůdou Pinot noir přinejmenším není jednoduchá, a její poznání potřebuje čas. Za mě určitě velká očekávání a za následující vína palec nahoru.

Pinot noir 2012, Yealands Estate (Tesco Finest), 13,5 %     Hodnocení: 16,5/20 (87/100)

Víno od známého inovativního novozélandského vinařství, které bylo jako jedno z prvních na světě certifikováno jako carboNZero. Ve skleničce světlejší rubínová barva s širším cihlovým okrajem, vyšší viskozita. Intenzivnější aroma s tóny červených třešní, růže, brusinek podpořené lehkou kořenitostí. V ústech plnější, šťavnaté, s pikantní kyselinkou. Zralé červené ovoce, třesně, jahody. Delší dochuť. Hodně pěkná „supermarketovka“, svěží a zároveň lehce nazrálé víno. Postupně se otevíralo, druhý den pocitově lepší.

Orientační cena: 450 Kč (Tesco)

tesco-finest

Pinot noir 2013, Kim Crawford, 13 %     Hodnocení: 17/20 (89/100)

Světlejší rubínová barva, víno krásně slzí. Výrazně ovocně voňavé. Na nose čisté, energické, mladistvé, s tóny připomínajícími jahody, maliny nebo tmavé třešně. Chuť je elegantní, jemná, s relativně nenápadnou kyselinou. Koncentrované, plnější, pěkná délka. Jahody, višně, příjemná nasládlá kořenitost. Harmonické, charakterní, nejen dámské pití.

Orientační cena: 399 Kč (Premier Wines)

kim-crawford-pinot

Pinot noir 2009 Cellar Selection, Villa Maria, 14 %     Hodnocení: 15,5/20 (85/100)

Na odrůdu Pinot noir relativně sytější barva, vysoká viskozita. Až parfémově expresivní aroma, s tóny sušeného ovoce, jahod nebo malin, trocha zemitosti. Na můj vkus působí víno ve skleničce trochu moc křiklavě. V ústech středně plné, s celkem dominantní kyselinou a lehce svíravým závěrem. Dochuť je středně dlouhá. Objevují se tóny tmavšího ovoce, višní nebo brusinek a také lékořice. Celkově víno působí docela divoce, vyšší alkohol z vína trochu vystupuje. Věřím, že Villa Maria dokáže víc.

Orientační cena: 559 Kč (Global Wines)

villa-maria-pinot

Okomentovat:

*

Loading...