Jó, to byly časy. Na český mobilní trh vstoupil třetí operátor Oskar, byl spuštěn první blok Jaderné elektrárny Temelín a čeští hokejisté získali na mistrovství světa v ledním hokeji v Petrohradě zlaté medaile. U Paříže se zřítil Concord, v Bělehradě zase padnul Slobodan Miloševič. Bill Gates skončil jako CEO v Microsoftu. Já jsem ještě neměl ponětí o tom, co je dobré víno a Josef Valihrach dával do sudu svůj Pinot noir 2000 barrique. Teď, po skoro 20 letech se jedna láhev dostala do mých rukou.
Ochutnávání starých lahví je pro mne spíše vzácnost. Přiznám se, že je nějak energicky nevyhledávám, ale když už mám tu možnost, kdo by odolal. Při té příležitosti mne baví nakouknout do minulosti, z jakéže to doby víno vlastně pochází. Rok 2000 nevypadá na první pohled jako nějaký ultra pravěk, ale minimálně Oskara se Slobodanem tahle láhev přežila.
Dostat se k takhle starému vínu z tuzemské produkce, které je navíc v pitelném stavu, je stejně snadné jako najít kolem Prahy křemenáče. Vína Josefa Valihracha jsou ale známa tím, že v řadě případů umí obstát ve zkoušce času, takže jsem byl dvojnásobně zvědav. Tím spíš, že ročník 2000 patřil k těm lepším, alespoň jak to před časem na blogu deklarovali někteří vinaři.
Josef Valihrach se narodil a celý život žije v Krumvíři. Lásku k vínu zdědil po svém tatínkovi a hned jakmile to bylo možné, začal se vinařině věnovat naplno. Vinařství Josef Valihrach jako rodinná firma tedy vzniklo jako jedno z prvních hned po roce 1989. Vinařství u řady svých vín preferuje delší ležení a nezřídka se tak stává, že se k zákazníkovi dostávají s odmlkou více let. Stačí se ostatně podívat, co je aktuálně v nabídce eshopu vinařství.
Josef Valihrach také rád experimentuje s výrobou cuvée nebo na tuzemské poměry s nezvyklými odrůdami. Mezi prvními vysadil například Merlot nebo Cabernet franc, později třeba i Cabernet Blanc, Carmenere nebo Lenu. Vyhlášené je zejména jeho Chardonnay, které opakovaně uspělo na mezinárodních soutěžích. Já si z minulosti vybavuji i skvostnou Frankovku, v loňském roce jsem na představení průvodce Nejlepší vína České republiky 2018-2019 ochutnal i fantasticky nazrálý Ryzlink rýnský.
Docela mne mrzí, že jsem zatím neměl možnost vinařství Josef Valihrach osobně navštívit, i když několikrát už k tomu nebylo příliš daleko. Tak snad se to změní. Asi nejstarší víno, které jsem od Valihracha před pár lety ochutnával, bylo Rulandské šedé 1995 a nebylo to vůbec špatné. Zajímavě pak na láhvi nazrál i Pinot noir 2000.
Pinot noir 2000 barrique, pozdní sběr, Vinařství Josef Valihrach, 13 %
Barva vína je překvapivě tmavší rubínová, žádný světlý cihlák. Vůně je spíše středně výrazná, nic pronikavého, prim v ní hrají zralé červené peckoviny, tóny připomínající třesně a červený rybíz. Nechybí sladký marcipán, lékořice a nazrálá zemitost. Víno se ve skleničce proměňuje, jednotlivé tóny vystupují a po chvíli zase mizí v pozadí. V chuti je víno uhlazené, s jemným tříslem a vyšší kyselinou. Působí až překvapivě svěžím dojmem na svůj věk. Pěkná ovocnost je doplněná, jemnou stopou tabáku, tóny lesního podrostu a dřeva. Na jednu stranu musím říci klobouk dolů, čekal jsem nazrálejší tóny a celkový projev, tenhle Pinot určitě ještě není na konci s dechem. Na stranu druhou víno působí trochu svíravě, příliš se v chuti nerozkročuje, není to takový ten elegantní Pinot, který by vás svou noblesou položil na lopatky. Pokud máte láhev ve svém archivu, doporučuji spíše vypít teď, lepší už asi nebude.