Byly to tři intenzivní degustační dny! Se skupinou vinařů z moravských Mutěnic jsme minulý týden přistáli na výletě v malebném Bolzanu a postupně navštívili devět vinařství Jižního Tyrolska. Ačkoliv je tento region znám především aromatickými víny Sauvignon blanc nebo Gewürztraminer a jedničkou je ve zdejších vinohradech mezi bílými odrůdami oblíbené Pinot Grigio, s velkým zaujetím tu řada vinařů hovoří zejména o odrůdě Pinot Bianco (Rulandské bílé). Na příkrých terasovitých vinicích Jižního Tyrolska opravdu našla tato původem francouzská odrůda nový domov.
Při pohledu na dramatické skalní vrcholy a příkré terasovité vinice, které se po kopcích v Jižním Tyrolsku šplhají i nad 1000 metrů nad mořem, se doslova tají dech. Místní vinohrady patří k nejvyšším v Evropě. Dnes je Jižní Tyrolsko synonymem pro svěží suchá bílá vína, ale ne vždy tomu tak bylo. Region si prošel za posledních 40 let svou vinnou revolucí, a zatímco dříve tu dominovala červená vína a zejména odrůda Schiava, postupně se poměr obrátil a suchá bílá vína tvoří 70 % zdejší produkce.
Tři nejrozšířenější odrůdy Pinot Grigio, Gewürztraminer a Chardonnay ve výsadbách těsně stíhá Pinot Bianco. Aktuálně se pěstuje na 580 hektarech ze zdejších 5500 hektarů vinic. V posledních letech přitom své zastoupení Pinot Bianco pozvolna navyšuje.
Kouzlo vysokohorských vinic
Zdá se, že Rulandské bílé nemá nikde na růžích ustláno. V Německu je Weissburgunder zastíněn slávou Ryzlinku rýnského, ani v Alsasku není tou nejvyhledávanější odrůdou. Vedle vín z odrůd jako Sauvignon blanc, Pinot Grigio nebo Chardonnay často působí Pinot blanc trochu zakřiknutě a nenápadně, ale vinaři v Jižním Tyrolsku s touto odrůdou aktuálně dosahují skvělých výsledků. Bylo to právě Pinot Bianco, které u mne v některých vinařstvích zářilo ve skleničce více, než jiné aromatičtější odrůdy. Klid, elegance, harmonie a hloubka.
Spojení Pinot Bianco a Jižní Tyrolsko není nic nového. Ostatně Pinot Bianco vinaři v Jižním Tyrolsku považují za lokální autochtonní odrůdu, historie jejího pěstování tu sahá do první poloviny 19. století. Nikdy za těch 200 let však nebyla jihotyrolská bílá vína tak dobrá, jako teď. Klíčem k úspěchu, kterého vinařství v Jižním Tyrolsku s odrůdou Pinot Bianco dosahují je terroir. Odrůdě Pinot Bianco opravdu vyhovují vysoko položené polohy, ve kterých se teploty ve dne a v noci mohou lišit až o 10 stupňů Celsia a kde dochází k pozvolnému dozrávání a akumulaci aromatických látek v hroznech. Výjimkou nejsou ani polohy v nadmořské výšce kolem 800 metrů nad mořem. Vína mají kromě svěžesti také výrazně slanou dochuť, která pochází ze zdejších vulkanických a skalnatých půd, bohatých na minerály.
K vysoké kvalitě zdejších vín samozřejmě přispívá také výrazná redukce výnosů, moderní způsoby vedení révy, které nahradily dříve populární pergoly a poctivá práce ve vinohradech. Vinařství Jižního Tyrolska jsou skvěle vybavena a citlivá vinifikace podtrhuje delikátní a svěží charakter místních vín.
Některé z nejzajímavějších poloh pro Pinot Bianco se nachází v západním ze tří místních údolí, tedy Val Venosta. Právě tady sídlí vinařství jako Cantina Terlan, Nals Margreid nebo Falkenstein.
O popularitě Pinot Bianco svědčí fakt, že z devíti vinařství, která jsme v Jižním Tyrolsku navštívili, nechybělo víno této odrůdy v portfoliu žádného z nich. Někteří výrobci navíc odrůdě věnují speciální pozornost. Například respektované vinařství Cantina Terlano má v sortimentu speciální víno s názvem Rarity. Aktuálně v ročníku 2010! Jde o 100% Pinot Bianco, které pomalu fermentovalo v nerezových tancích a následně zrálo na kalech 12 měsíců v dřevěných sudech a dalších 11 let v nerezu! Pokud by snad někdo pochyboval o archivačním potenciálu odrůdy Pinot Bianco tak doplním, že časopis Decanter u tohoto vína předpovídá potenciál zrání do roku 2040.
Nejdůležitější odrůdou je Pinot Bianco pro vinařství Kellerei Nals Margreid, uznávané pěstitelské družstvo z vesničky Nals. Architektonicky krásně zpracované vinařství, jehož moderní budova z přírodních materiálů zcela přirozeně splývá s nedalekým kostelíkem okolními kopci. Ačkoliv v sortimentu této kooperativy, která disponuje 160 hektary vinic najdete všechny klasiky Jižního Tyrolska, tak Pinot Bianco tu tvoří hned třetinu produkce. My jsme ochutnali mimo jiné úžasné 100% Pinot Bianco s názvem Sirmian. Nejdůležitější položka v sortimentu tohoto vinařství, která je výkladní skříní Nals Margreid. Víno, které pochází z vinice v nadmořské výšce 500 až 700 metrů nad mořem, přímo nad vesnicí Nals. Vinifikace a zrání po dobu osmi měsíců probíhá ve velkých 30 hl sudech. Vyvážené, elegantní víno, s dobrou svěžestí, tóny grepu, bílých peckovin a zralých citrusů. S jemným dotekem dřeva a dlouhým odezníváním. Pecka!
100% Pinot Bianco s názvem Eichhorn je mým oblíbeným bílým vínem z vinařství Manincor. Najdete ho na dohled od jezera Caldaro a za návštěvu stojí kromě vína i všem fanouškům moderní architektury. Na rozdíl od typických jihotyrolských kooperativ, Manincor vyrábí vína jen z vlastních vinic, kterých má na 50 hektarů. Současná éra vinařství začala v roce 1991, kdy vinařství od svého strýce převzal současný majitel Michael Goëss-Enzenberg. Se svou ženou Sophie pro vinařství získali nejprve organickou a následně také biodynamickou certifikaci. Vinařství dokonale splývá s vinohradem, využívá geotermální tepelná čerpadla pro vytápění a chlazení a umožňuje výrobu vín tzv. gravitační metodou. Od většiny jihotyrolské produkce se Manincor liší i tím, že pro zrání všech vín, i těch bílých, se používá dřevo. Bílá vína leží ve velkých dubových sudech a výjimkou není ani Pinot Bianco Eichorn. Jeho vůně je svůdná, najdete v ní tóny žlutých jablek, hrušky, bílých květů a jemné vanilky. V ústech doslova pohlazení, delikátně vyvážené víno. Bílé peckoviny doplňuje jemná kořenitost a mineralita vystupující v závěru.
Moc pěkné víno odrůdy Pinot Bianco jsme ochutnali také v rodinném vinařství Falkenstein, které stojí v nadmořské výšce 700 metrů nad mořem nad městečkem Naturno, nebo ve slavném vinařství Cantina Tramin. Pokud dostanete chuť poznávat krásy vín odrůdy Pinot Bianco, nabízí Jižní Tyrolsko spoustu dalších zajímavých jmen, jako například Alois Lageder, Girlan nebo St Michel – Eppan. Nikde jinde nyní nenajdete tak pestrou škálu špičkových vín této odrůdy.