Piemontská odpověď na Ryzlink rýnský

Srpen, 10.08.2021 06:05

Ryzlink rýnský je moje srdcová záležitost. Tato odrůda se ve velmi omezeném rozsahu pěstuje i v severoitalském Piemontu, ale zajímavou alternativou mohou být některé zdejší bílé odrůdy. Mám konkrétně na mysli Nascettu a Timorasso. Dnes si představíme dvě vína, v obou vínech najdete kombinaci citrusového ovoce, bylin a svěží kyseliny, trochu překvapivě ale také vyšší alkohol. Nebojte se a pusťte se do zkoumání méně známých piemontských odrůd.

DSC00054

Odrůda Nascetta není v Piemontu příliš rozšířena, na vinicích ji najdete prakticky jen kolem vesnice Novello. Ta leží na jižním okraji slavné vinařské zóny Barolo. Původ odrůdy není do dnešní doby znám, nejstarší zmínky o ní pochází z konce 19. století. Dlouho to vypadalo, že postupně zmizí z vinic úplně, ale posledních pár desítek let přece jen zažívá renesanci zájmu a tato příjemně aromatická bílá vína zajímavým způsobem doplňují sortiment jinak primárně červené oblasti. Osobnosti Piemontu jako Elvio Cogno nebo Enrico Rivetto spoluvytváří novou historii Nascetty.

Nascetta často velmi trpí napadením plísněmi, výnosy jsou v případě této odrůdy obecně velmi nestabilní. Náročnost ve vinici je a byla hlavním limitem jejího většího rozšíření. To ale neznamená, že by ve skleničce Nascetta neuměla příjemně zaujmout. Při nedávné návštěvě Piemontu jsem na večeři v restauraci Locanda dell´Arco ve vesnici Cissone ochutnal hodně zajímavou „naturální“ Nascettu z amfor z biodynamického vinařství Rivetto. Skvělý kousek!

Vína této odrůdy disponují typicky herbálními tóny, slaností a někdy tak mohou připomínat vína jiné oblíbenější italské odrůdy Vermentino. Strukturou ovšem nejsou nepodobná ani Ryzlinku rýnskému. Nascetta je unikátní a stále vzácná bílá piemontská odrůda.

Aní Nascetta 2020, Osvaldo Barberis, 14 %    Hodnocení: 87/100

Víno je z ručně sklízených keřů, vinifikace probíhala čistě v nerezu, ležení několik měsíců v kontaktu s kvasinkami. Světlejší barva ve skleničce, ve vůni středně výrazné, s kombinací citrusového ovoce, grepu, pomerančové kůry, příjemně herbálními tóny, s náznakem máty. Postupem času se víno víc a víc otevíralo. V chuti příjemně svěží, s tóny citrónu, grepu nebo žlutého jablka. Vyšší kyselina, lehce minerální. V závěru malinko vystupuje vyšší alkohol. Dobrá délka. Delikátní, v chuti připomíná nabroušenost Ryzlinku rýnského.

Orientační cena: 295 Kč (vinoprovas.cz)

DSC00051

Ještě před příchodem fyloxéry bylo Timorasso v piemontských vinicích hojně zastoupeno. Důvodem, proč ho postupně nahradily jiné odrůdy, je jeho náročnost na pěstování. Ve vinici je odrůda snadno rozpoznatelná, protože pro její hrozny je typické nerovnoměrné dozrávání. Bobule tak mají různou velikost a barvu. Timorasso má také tenké slupky a pro pěstování je potřeba vybírat dobře ventilovaná místa, aby nedocházelo k napadení plísněmi. Jde o pozdní odrůdu a v minulosti měli vinaři někdy problém s dosažením potřebné cukernatosti hroznů. Tyto problémy v řadě případů eliminují současné znalosti práce ve vinici a  globální oteplování. V nedávné době tak výsadby odrůdy Timorasso vzrostly na 130 hektarů, z nichž většina je v Piemontu a menší část v sousedící Lombardii.

Charakterem vín může Timorasso někdy opravdu připomínat suchý německý Ryzlink. Vína typicky disponují výraznější kyselinou, nechybí jim mineralita, ve vůni a chuti lze najít tóny citrusových plodů, peckového ovoce nebo bílých květin. Vína jsou středně tělnatá, v těch nejlepších případech mají střednědobý potenciál zrát na láhvi. V současnosti se odrůdě věnuje zhruba 30 výrobců.

Derthona Timorasso 2019, La Colombera, 14 % Hodnocení: 88/100

Vinifikace a ležení v kontaktu s kvasinkami po dobu devíti měsíců, vše v nerezu. Ve vůni intenzivní a bohaté víno, s tóny zralých citrusů, žlutého melounu nebo broskve. Minerální nakouřenost, pepřový tón a při delším kroužení se objevuje jemný podtón, který evokuje pro ryzlink typický petrolej. V ústech dominuje kombinace peckového ovoce a citrusů. Přímočaré pití, elegantní a čistý projev, středně plné, postavené na pěkné ovocnosti. Delší závěr. S potenciálem do dalších let.

Orientační cena: 435 Kč (vinoprovas.cz)

DSC00050

ItáliePiemont

Okomentovat:

*

Loading...