Pet-nat z Frankovky a dvě bílá od Michala Kacetla

Září, 6.09.2021 07:13

Chlapi se prý dělí na horňáky a dolňáky. No a mladý vinař Michal Kacetl z Mackovic je zase koňák. Chovu těchto ušlechtilých zvířat, před kterými já mám větší respekt než před otevíráním rozkvašeného pet-natu, se s láskou věnuje a čtyřnohé lichokopytníky má vyvedeny i na etiketách svých vín. S Michalem Kacetlem jsme v pravidelném kontaktu a nyní jsem dostal možnost ochutnat některá mladá bílá vína a také jinak vyprodaný růžový pet-nat z Frankovky!

kacetl.cz

Vinařství Kacetl založil Michal v létě 2017, výrobě vín definitivně propadl během studia Mendelovy univerzity v Brně. V roce 2018 jeho vinařství nalahvovalo 6000 vín, stěžejními odrůdami jsou Veltlínské zelené a Frankovka. V současnosti pochází část produkce z vlastních vinic a část z nakupovaných hroznů, jasnu prioritou je tedy rozšiřování vlastní výsadby. Roční produkce zatím narostla na nějakých 10 000 lahví. Kromě práce na svém vinařském projektu je Michal Kacetl enologem známého vinařství Kolby a spolu s dalšími mladými vinaři spolupracuje v rámci spolku Svéhlaví!

Podtitulem vinařství Kacetl je „Přírodní vína od malovinaře“. „Třetinu produkce tvoří vína na sudech či v kvevri, vína kvasí spontánně a zrají bez použití oxidu siřičitého či jiných aditiv. Jde mi o to tvořit vína, která budou odrážet svůj terroir,“ okomentoval pro tento blog před časem svůj přístup k vínu Michal Kacetl.

Za poslední rok jsem ochutnal slušnou část produkce vinařství Kacetl, hodně mne bavil třeba Pet-nat z odrůdy Müller-Thurgau (vyprodaný, jsem zvědav na nový ročník) nebo Akátový veltlín 2019. Fajn byl Pinot noir 2019 a stejně stará Frankovka. Jsem v očekávání, kam se budou vína Vinařství Kacetl posouvat v dalších letech.

Ryzlink rýnský 2020, Vinařství Kacetl, 11 %    Hodnocení: 85/100

Polosuchý ryzlink s 15,5 gramy zbytkového cukru a vysokou kyselinou 8,1 g/l. Světle žlutá barva ve skleničce. Ve vůni pronikavější, s tóny meruňky, mandarinky a citronové kůry. Lehce medový podtón. V ústech decentně nasládlé, primárně s tóny peckového ovoce a sladkých bonbónů. Středně dlouhý závěr, s příjemně vystupující kyselinou. Fajn rýňák, kterému nechybí chlapácká kyselina, a který je napěchovaný tóny meruněk a nektarinek.

Frankovka Rosé 2020, Vinařství Kacetl, 11 %   Hodnocení: 84/100

Suchý růžový pét-nat z Frankovky. Nefiltrované a nesířené víno, ve skleničce zakalené, oranžovo růžové barvy. Ve vůni svěží, s tóny malin, červeného rybízu, červeného pomeranče a kvasnic. Divoké, energické víno naturálního střihu. V chuti příjemně suché, s tóny zahradního ovoce v kombinaci s říznější kyselinou. Středně dlouhý ovocný závěr. Víno z kategorie povedený letní refresh, ale o chlup víc mi od Milana Kacetla přece jen chutnal bílý pét-nat z Mülleru-Thurgau.

 Veltlínské zelené 2020, Vinařství Kacetl, 11 %      Hodnocení: 84/100

Suché víno, světle žluté barvy. Ve vůni méně výrazné, svěží, s tóny citrusových plodů, jablka a lipového květu. V chuti je víno lehčí, přímočaré, vyzbrojené tóny svěžího ovoce a lehce herbálním nádechem. Jemně minerální v dochuti, středně dlouhý závěr. Víno třeba do gastronomie na rozliv po skleničce, nekomplikované, dobře pitelné.

kacetl2

Okomentovat:

*

Loading...