Pěkné supermarketovky z Chile

Únor, 20.02.2014 07:39

Parádní svěží citrusový Riesling a elegantní Pinot noir, to jsou vína, která si schutí dám snad kdykoliv. Pokud to máte spreferencemi podobně, mám pro vás tip na zajímavá vína za rozumný peníz. Nezamíříme přitom ani do Německa, ani do Rakouska, ale do trochu vzdálenější destinace – Chile. Řada vín Eclipse, od známého velkoproducenta Cono Sur, totiž stojí za vypíchnutí. Vkategorii „supermarketovky“ kolem 200 Kč hodně příjemné překvapení.

Světe div se, po krátké době opět odskočíme do regálů Marks & Spenser. Na rozdíl od mé nedávné kritiky výprodejových akcí, dnešní dvě vína jsou přesně tím důvodem, proč někdy do tohoto britského obchodního řetězce pro sedmičku zajít. Cono Sur je pak dokladem toho, že nejen to, co je malé, je hezké. Zajímavá vína se dají nalézt i u velkých producentů.Vinařství Cono Sur bylo založeno vroce 1993 a od té doby se vypracovalo mezi největší producenty Chile a ostatně celého jihoamerického kontinentu. Sympatické je na tomto vinařství jeho zaměření na organické a jinak ekologicky šetrné postupy. Prvním 40 hektarů vinic vinařství začalo organicky obhospodařovat vroce 2000 a od té doby přidalo dalších 260 hektarů. Vroce 2007 bylo vinařství prvním svého druhu, které obdrželo status CarbonNeutral®, za vybalancování své CO2 uhlíkové stopy v rámci distribuce vín. Vinice Cono Sur se nachází ve většině chilských vinařských oblastí, odpovídá tomu i široká paleta odrůd. Vroce 1997 bylo vinařství například průkopníkem, co se týká odrůdy Viognier vChile. Z dalších bílých odrůd vinařství sází na Sauvignon blanc, Chardonnay, Ryzlink rýnský nebo Tramín. Co se týká Ryzlinku, bylo Cono Sur prvním vinařstvím, které na lahev začalo uvádět geografický původ Bío-Bío valley. Modré odrůdy reprezentuje Merlot, Carmenere, Syrah, Malbec nebo Cabernet Sauvignon. Specialitou vinařství je určitě Pinot noir. Již vroce 1999 vinařství vyhlásilo „Projekt Pinot noir“ scílem dosáhnout světové kvality vrámci vín vyrobených ztéto odrůdy. Dnes vinařství Pinot noir vyrábí všesti různých variantách, vcelkovém počtu více než 400000 kartonů.

Eclipse Riesling 2012, Cono Sur, Bío-Bío valley, 13,5 %

Jeden znejjižněji položených vinařských regionů, údolí Bío-Bío, se vyznačuje podprůměrnými teplotami vprůběhu zrání, což svědčí aromatickým bílým odrůdám.

Ochutnané víno má jiskrnou barvu žlutého melounu. Aroma je spíše decentní, lehké, svěží, nabízí kombinaci travnatých tónů, ovoce, citrusů, lehké minerality. Vústech je ryzlink krásně svěží, harmonický, plnější. Citrusové plody, jablko, bílé ovoce. Žádná upatlanost či upachtěnost, naopak energické a návykové. Připomíná rakouská vína stejné odrůdy. Určitě dobrý parťák do gastronomie nebo k nějakému tomu filmu. Orientační cena: 220 Kč

Eclipse Pinot noir 2012, Cono Sur, Valle Central, 13,5 %

Ve skleničce se víno prezentuje typickou světlejší pinotovou barvou. Výraznější aroma, pěkné, kombinace třesně, červeného rybízu, brusinek, doplněných o lehce zemité tóny. Na jazyku elegantní, plnější, sladěné, moc příjemné pití. Víno zaplní ústa, je dobře strukturované. Primárně ovocné, třešňové, ale ne přehnaně. Nechybí trocha kořenitosti. Ve všech směrech víno působí akurátně, spíše uměřeně, žádná laciná agresivita. Celkově radost pít.Orientační cena: 200 Kč

Okomentovat:

*

Loading...