Pavel Kosík: Ve fungování Vinařského fondu jsou velké rezervy

Březen, 28.03.2012 09:14

Vuplynulých týdnech zaznamenalo vinařství Kosík velké úspěchy na soutěžní přehlídce mladých vín Vinum Juvenale. Právě uváděná vína ročníku 2011 tak slibují zajímavý zážitek. Během března také vinařství dokončilo některé investice a zahájilo vyvozování svých vinic. Vrámci následujícího příspěvku se také dozvíte, jak je Pavel Kosík spokojen se současným fungováním Vinařského fondu.

Vinice vinařství Kosík jsou ve dvou tratích. Nové vinohrady jsou spíše rovinaté, Stará Hora je více svažitá. Ve vinicích má vinařství Kosík vysázeny odrůdy Ryzlink, Sauvignon a Chardonnay, Rulandské šedé, Zweigeltrebe, Frankovka, Muškát Moravský nebo Pálava. Vlajkovou lodí vinařství je odrůda Chardonnay.

„V současné době je již dokončen kompletně zimní řez vinic a před 2 dny začali brigádníci s vyvozováním révy. Vzhledem k rozloze vinic 17 hektarů bude tato operace trvat zhruba 3 týdny,“ upřesňuje Pavel Kosík.

Všechna vína ročníku 2011 jsou již téměř vyškolena, přívlastková vína prošla úspěšně procesem zatřídění u státní potravinářské inspekce a již celkem 10 druhů bílých a růžových vín bylo nalahvováno a dáno do prodeje. Jelikož je valná část produkce minulých let již vyprodána, uvítají tento krok fanoušci vinařství jistě svelkou radostí. A že se máme na co těšit, potvrzují výsledky zletošního přehlídky mladých vín – Vinum Juvenale.¨Konkurence byla velká, vrámci soutěže Vinum Juvenale se sešlo 900 vzorků vín ročníku 2011 od vinařů z ČR ale i Slovenska. Veltlínské červené ranné zemské, Rulandské bílé pozdní sběr, Sauvignon pozdní sběr, Aurelius pozdní sběr, Frankovka pozdní sběr a Zweigeltrebe pozdní sběr se staly vítězi kategorií jednotlivých odrůd do 12g zbytkového cukru a vína odrůd Ryzlink vlašský pozdní sběr, Ryzlink rýnský pozdní sběr, tramín červený výběr z hroznů, Cuvée VZ+TČ pozdní sběr, Modrý Portugal zemské víno a Cabernet Moravia zemské víno obdržely Zlaté medaile v kategoricích do 12g zbytkového cukru. Největších úspěchem byla ale Cena hejtmana Jihomoravského kraje ze nejlepší kolekci vín.Během nedávné dobystihli „U Kosíků“ také realizovat několik investic, týkající se výrobní části vinařství. „Počátkem března se uskutečnil plánovaný nákup dalších nerezových nádob na uskladnění vína do sklepa a současně idvě velké nádrže na výrobu červených vín. Dále se připravuje výstavba nové lisovny pro tento ročník,“ říká Pavel Kosík. Vinařství Kosík tak navazuje na investice ze začátku roku, kdy byla dokončena rekonstrukce nové lahvovny. Na závěr jsem požádal Pavla Kosíka o zodpovězení několika otázek:

Jak vnímáte aktuální situaci kolem Vinařského fondu, sílící kritiku na neefektivní vynakládání prostředků z fondu? Jste spokojen stím, jak Vinařský fond vtuto chvíli funguje?

Ve fungování Vinařského fondu jsou určitě velké rezervy. Objem prostředků odvedených do fondu jenom ode mne činí řádově statisíce za poslední roky a návrat v podobě podpory není ani 10 % vzhledem k podmínkám přiznání této podpory.Výdaje za marketing, spřízněné firmy a ne zcela průhledné financování vyžaduje určitě změnu.

Předseda Svazu vinařů Jiří Sedlo se vzdal své funkce. Na co by se měl jeho nástupce vprvní řadě zaměřit?

Přiblížit Svaz vinařů svým členům – posledních několik let funguje vedení Svazu vinařů jako zájmová organizace velkých vinařských firem. Vždyť při vstupu do Evropské unie jsme si jako jediná republika nevyjednali žádné výjimky, například pro prodej ze dvora, vybavení jednotlivých vinařství apod. Platné předpisy splňují pouze velké firmy a 90 % malých vinařů by vlastně nesmělo víno ani prodávat. Podobně zcela nesmyslný dovětek zákonu a hlášení o prodeji, který představuje nesmírnou zátěž pro všechny. Tato iniciativa vůbec nebyla konsultována s členskou základnou.

Co si slibujete od založení nově vzniklé Vinařské asociace?

Už to že vznikla přineslo rozruch stran Svazu vinařů a donutilo jej zamyslet se nad svým dominantním postavením a reorganizovat svoji práci. Požadavky Vinařské asociace mají logiku a v podstatě jsou všechny srozumitelné a provinařské.

Co podle Vás tuzemské vinařství pro svůj další rozvoj ze strany asociací potažmo státu nejvíce potřebuje? Např. větší podporu podnikaná ze strany státu, lepší propagaci, změnu legislativy, vyšší kontrolu nelegálních dovozů apod.?

Nekomplikovat situaci v podobě uvažované spotřební daně, která víno učiní hůře konkurenceschopným, zjednodušení legislativy a její přiblížení ostatním zemím EU.

Ochutnal jste vposlední době nějaké mimořádné víno, které se Vám vepsalo do paměti?

Denně ochutnávám různá vína a většina z nich je velmi dobrých, ale jedno ze španělských červených vín ročníku 2006 mne velmi zaujalo.

Okomentovat:

*

Loading...