Parádní Juhfark a Olaszrizling z Somló

Květen, 31.05.2021 06:51

Vína malého rodinného vinařství Somlói Vándor Pince jsem poprvé ochutnal před pár lety na festivalu Praha pije víno, konkrétně na stánku dovozce Vinorum. Byla to láska na první doušek a potvrdil jsem si to i nyní po letech, kdy jsem dostal možnost zkusit Juhfark a Olaszrizling ročníku 2019. Krásná minerální odrůdová vína bez debat reprezentují to nejlepší z aktuální produkce Maďarska.

IMG_20210528_192242__01

Vinařská oblast Nagy-Somló leží severně od nejznámější maďarské turistické destinace, jezera Balaton. Poblíž stejnojmenného kopce, který jako solitér hrdě vystupuje v jinak minimálně zvlněné krajině. Z 22 vinařských zón patří Nagy-Somló mezi nejmenší a podobně jako Tokaj je vyhlášená zejména bílými víny. Místní vulkanické půdy dávají vínům typickou intenzivní mineralitu v chuti. Ačkoliv zatím nemám tu zkušenost, ta nejlepší bílá vína ze Somló prý mohou zrát i několik dekád. Většina vín se lahvuje jako čistě odrůdových, prim tu hraje Furmint, Olaszrizling, Hárslevelű nebo Juhfark.

Vinařství Somlói Vándor Pince vzniklo v roce 2011 a disponuje čtyřmi hektary vinic, na nichž najdete odrůdy jako Juhfark, Olaszrizling, Hárslevelű, Furmint, Gewürztraminer  nebo Kabar. Od roku 2018 jsou vinice obhospodařovány ekologickým způsobem. Vinař Tamás Kis nechává vína spontánně kvasit bez umělých kvasinek, nepoužívá ani jiná aditiva, naopak nechává vyniknout unikátní charakter zdejšího terroiru. Vína Somlói Vándor Pince bývají právem řazena v různých publikacích mezi nejlepší bílá vína Maďarska, jediným problémem je jejich malá dostupnost. Roční produkce vinařství dosahuje jen 12 000 lahví.

IMG_20210528_192040__01

Zatímco odrůdu Olaszrizling u nás moc dobře známe jako Ryzlink vlašský, tak Juhfark je čistě maďarská specialita. Jestli mají Italové odrůdu Coda di Volpe, což znamená v překladu „ocas lišky“, tak Juhfark je zase „ovčí ocas“. V obou případech je název odrůdy odvozen od typického podlouhlého tvaru hroznů. Somló je pro Juhfark skvělou destinací, zdejší vulkanické půdy podtrhují relativně delikátní charakter odrůdy. Vína tu disponují svůdnou kombinací minerální slanosti, příjemnou kyselostí a tóny citrusového ovoce. A to je i případ skvělého vína od Somlói Vandor Pince, jednoznačně návyková záležitost.

Juhfark 2019, Somlói Vandor Pince, 12,5 %    Hodnocení: 90/100

Spontánní fermentace v 500 l použitých sudech následné zrání na jemných kalech po dobu šesti měsíců. Víno s minimem síry. Víno má středně intenzivní slámově žlutou barvou. Ve vůni se objevují tóny žlutého jablka, hrušky nebo heřmánku a jemného pepře. Příjemná aromatika. V chuti je víno středně plné, doslova se rozplývá na jazyku, skvěle vyvážené, s tóny zralého peckového ovoce, citrusů, lučních bylin a jemné kořenitosti. Mňam! Příjemná kyselost a výrazná mineralita. Dlouhý závěr.

Olaszrizling 2019, Somlói Vandor Pince, 11 %    Hodnocení: 88/100

100% Ryzlink vlašský, kupáž hroznů z několika viničních tratí. Většina vína zrála v nerezu, asi 10 % v sudech. Světlejší žlutá ve skleničce, se zlatavými odlesky, nižší viskozita. Příjemně svěží a energická vůně, ve které objevíte tóny broskve, grepu a lučních bylin. Náznak petrolejového tónu. V chuti přímočaré pití, s tóny citrónu, netarinek a broskve. Uhlazené a příjemně ovocné, se skvělou kyselostí v pozadí. Delší delikátně minerální závěr.

Maďarsko

Okomentovat:

*

Loading...