Organická vína z velkých vinařství

Prosinec, 18.12.2014 06:48

Jestli před nějakou dobou proběhlo v Praze masivní budování sýráren a sýrařských krámků, tak letos se na vlně popularity určitě vezly farmářské krámky nebo tržiště, české stodoly, BIO prodejny a obchůdky. Ačkoliv to občas vypadá dost pesimisticky, nejen lahůdkami od Ladislava Hrušky je viditelně našinec živ. Komunita fajnšmekrů, kteří preferují zdravé a kvalitní potraviny, se rozrůstá. Tuto skutečnost samozřejmě reflektují i někteří tuzemští vinaři.

IMG_2529Dnes už prakticky není vinaře, který by své vinice neobhospodařoval alespoň v režimu integrované produkce (viz příspěvek zde), stále častěji se navíc na lahvích velkých výrobců začínají objevovat pyšně uvedená slova „Organic“ nebo „Bio“. Příkladem budiž oblíbené Vinařství Volařík, aktuálně oceněné titulem Vinař roku 2014, nebo vinařství Spielberg z Archlebova.

Na jedné straně je to samozřejmě snaha vinařů využít současné popularity podobných produktů, pro řadu firem také zajímavý způsob, jak rozšířit či doplnit portfolio své produkce. Ostatně, když se podíváte na vína v příspěvku níže, je na první pohled zřejmé, že za „organická“ vína se nebojí říci o něco vyšší cenu. Doufejme, že se ekologicky šetrné postupy ve vinicích stanou v tuzemsku za pár let větším standardem, který už nebude potřeba na etiketách tolik zdůrazňovat.

Vinařství Spielberg má v integrované produkci všechny své vinice, některé pak obhospodařuje v přísnějším režimu Bio. Řada Organic je poměrně luxusně provedena, od těžké elegantní lahve, až po pěkné etikety s vyobrazenou cikádou viniční (Tibicina Haematodes), kterou pro vinařství vyobrazil slavný zpěvák Dan Bárta. Jeho celoživotní láskou je podle internetových stránek vinařství kromě zpěvu také fotografování a dokumentování vážek. Do organické řady vinařství Spielberg na úvod zařadilo Ryzlink vlašský 2012 a Frankovku 2011. Prvně jmenované víno jsem tento týden ochutnal.

Ryzlink vlašský 2012 Organic, Spielberg, 13,0 %

Jde o polosuché víno (C: 9,7g/l, K: 5,5g/l), v kategorii pozdní sběr. Pochází z viniční trati Maliny, vinice Oulehle. Těžkotonážní lahev opravdu vzbuzuje respekt. Víno má světlejší citronovou barvu, aromatika je jemná, decentní, působí nazrálým dojmem. Objevují se tóny připomínající bílého ovoce, jemná medovost, chlebovinka. V ústech je ryzlink lehčí, postrádám větší plnost, víno je hladké, spíše kratší. Ocelové, kovové, limetka v dochuti. Tohle víno mi nějak úplně nesedlo, i s ohledem na cenu jsem upřímně čekal trochu víc.

Orientační cena: 390 Kč

IMG_2531Nevím, jestli má vinařství jasno v jednotlivých pojmech, jako jsou organické, Bio, naturální či biodynamické víno. Každopádně na internetových stránkách Spielberg víno „prodává“ jako biodynamické, přitom o aplikovaných biodynamických postupech nikde ani zmínka. Logo Demeter na lahvi také chybí. Biodynamika mezi zasvěcenými konzumenty prostě letí, takže na ni odkazuje v poslední době kde kdo (například i Petr Cibulka v nedávném rozhovoru zde).

Počínaje ročníkem 2013 se na prodej Bio vín vrhnulo i Vinařství Volařík. Do kolekce vín Organic vinařství zařadilo čtyři relativně „exotické“ odrůdy, konkrétně Johanniter, Hibernal, Solaris a Saphira. Posledně jmenovanou odrůdu ovšem vinařství prodává v kategorii polosladké, takže jsem ve vinotéce radši sáhnul po suchém Hibernalu. Jinak vína z kolekce Organic pochází z trati Věstoňsko v obci Perná, kde Vinařství Volařík vyčlenilo pro ekologickou produkci něco přes 4 hektary.

Hibernal 2013 Organic, Vinařství Volařík, 14 %

Víno v kategorii pozdní sběr, suché. Ve skleničce se prezentuje středně sytou zlatavou barvou a vyšší viskozitou. Na nose moc příjemné, svěží, „typicky volaříkovské“, moderní. Nechybí tóny připomínající pupeny černého rybízu, angrešt nebo broskev. Lehce bylinkové. V ústech plnější, šťavnaté, delší, s pevnou kyselinou. Chuť je primárně ovocná, poměrně bohatá, lze rozpoznat citrusy, meruňku, žlutý meloun nebo rybíz. Pokud máte rádi vína od Volaříka, tohle se vám bude určitě líbit moc.

Orientační cena: 340 Kč

IMG_2536

Okomentovat:

*

Loading...