Oranžové a červené z vinařství Kasnyik

Leden, 7.01.2021 08:22

Slovenská naturální vína bývají každoročně v hojné míře k ochutnání na táborském festivalu Bottled Alive. Ten se letos určitě neuskuteční ve svém tradičním lednovém termínu, tak jsem si alespoň symbolicky zavzpomínal u dvojice povedených vín rodinného vinařství Kasnyik. Orange rizling 2018 a Frankovka modrá 2018 rozhodně stojí za pozornost, přičemž nechybělo málo a na Slovensku skončila mimo zákon.

IMG_20210106_210050

Rodinné vinařství Kasnyik patří do sdružení vinařů Autentista Slovakia. Vinařství stojí v obci Strekov na jihu Slovenska. Ta se svými 300 hektary vinic patří mezi významné vinařské obce našich východních sousedů. Zdejší réva roste na vápenatých, jílovito – hlinitých půdách. Strekovské vinice si užívají častého sluníčka a patří mezi nejteplejší na Slovensku, kromě bílých odrůd se tu proto daří i modrým odrůdám v čele s oblíbenou Frankovkou.

Historie vinařství Kasnyik sahá do roku 2006 a za jeho vznikem stojí Tomáš Kasnyik se svým bratrem Gabrielem. Na webu vinařství se mimo jiné dočtete: „Okolo rodinného sadu a pivnice pracujeme od nášho detstva. Myšlienka pripraviť naše vlastné víno a plniť ho do fliaš, dozrela v rokoch 2004-2005. Naše prvé samostatné víno bolo spojené s ročníkom 2006, ale ozajstná zmena z pohľadu na život našej pivnice nastala v roku 2008 na základe rastúcich skúseností. Zvolili sme si cestu, ktorej stredobodom boli prírodné podmienky, prírode blízke pestovanie hrozna a príprava vína, založená na tradičných metódach.“ Vína vznikají z hroznů sklizených v rámci devíti hektarů vlastních vinic. Mezi klíčové odrůdy vinařství patří právě Frankovka a Ryzlink vlašský, sortiment pak doplňují odrůdy jako Chardonnay, Veltlínské zelené, Devín nebo Alibernet.

Je to dvojitá radost, dát si skleničku slovenského oranžového vlašáku po tom, co se nedávno odehrálo kolem možného zákazu těchto vín ze strany slovenské státní správy. Ta chtěla omezit prodej nefiltrovaných a nečiřených vín, čímž by se Slovensko stalo minimálně evropskou raritou jdoucí proti aktuálním trendům ve světě vína. Nakonec vše dobře dopadlo, alespoň pokud mám správné zprávy, a vinaři jako Kasnyik, Strekov 1075, Magula nebo Slobodné vinárstvo mohou dělat vína dle svého nejlepšího svědomí a přesvědčení.

Orange rizling 2018, Rodinné vinárstvo Kasnyik, 13,5 %   Hodnocení: 87/100

Víno bylo spontánně fermentováno se slupkami a následně leželo 11 měsíců na kvasničných kalech. Suché, se 2 gramy zbytkového cukru. Víno má ve skleničce oranžovou, měděnou barvu, na první pohled nefiltrované, není zcela čiré. Ve vůni výrazné, s tóny, které připomínají bílé broskve, žlutá jablka, grep nebo čajové tóny. V chuti je víno středně plné, vyvážené, příjemně ovocné, s tóny citrusů, broskve nebo pomeranče. Suché, díky delší maceraci na slupkách jsou v ústech patrné jemné třísloviny. Vysoce pitelné, přímočaré víno. Delší dochuť, lehce minerální.

Orientační cena: 445 Kč (Wineplanet.cz)

IMG_20210106_210112

Frankovka modrá 2018, Rodinné vinárstvo Kasnyik, 14,5 %   Hodnocení: 89/100

Zrání 10 měsíců v dubových sudech. Víno má tmavou rubínovou barvu s fialovým nádechem. Vůně je komplexní, kombinuje tmavé peckoviny, tóny připomínající švestku nebo borůvky, s tóny fialky, hřebíčku a jemným náznakem marcipánu. V chuti je víno hřejivé, na jazyku ucítíte koncentrované „juicy“ ovocné tóny a typickou odrůdovou kořenitost. Základním stavebním kamenem šťavnaté chuti je vyšší svěží kyselina, v harmonii a ovocným projevem vína a delikátními tříslovinami. Osobité a zábavné pití, i přes deklarovaný vysoký alkohol působí svěže, žádná těžká váha. Ze skleničky mizí rychlostí pravého háku Mika Tysona.

Orientační cena: 480 Kč (Wineplanet.cz)

IMG_20210106_210133

Slovensko

Okomentovat:

*

Loading...