Odrůdové špeky z Marks & Spencer

Leden, 4.01.2022 07:57

Marks & Spencer má rozhodně největší vinnou exotiku mezi supermarkety v tuzemsku. Nabídka vín je totiž nalajnovaná dle mateřského britského trhu a občas tak v regálech tohoto řetězce objevíte na tuzemsko netradiční vinařské regiony nebo odrůdy. V minulosti jsem tu tak psal o vínech z Indie nebo Turecka, která byla svého času v M&S k dostání. Pro vinného dobrodruha vzrušující objevy. Po delší době jsem v Marks & Spencer pustil kačku a donesl si domů 100% Gros Manseng z Côte de Gascogne, País z Chile a Mazuelo z Riojy.

IMG_20211230_141436__01

Tak schválně, kdo z Vás už ho měl? Čistý Gros Manseng? Tahle bílá odrůda je pevně spjata s jihozápadní částí Francie. Je součástí rodiny odrůd, do které patří ještě Petit Manseng a Manseng noir. Slovo „gros“ ve francouzštině znamená velký a odkazuje na velikost bobulí, které jsou o poznání robustnější než ty od Petit Manseng.

Po řádění fyloxéry odrůda prakticky vymizela z tamějších vinic a ještě v 50. letech minulého století se její výsadby ve Francii údajně počítaly maximálně v desítkách hektarů. Aktuálně je to pak zhruba 3000 hektarů a dalších 1000 hektarů patří Petit Manseng. Vzhledem k rostoucí popularitě obou odrůd se pak malé výsadby objevují v Portugalsku, JAR nebo Austrálii. Gros Manseng typicky dává vína velmi svěžího charakteru s tóny citrusového ovoce, meruněk, kdoule nebo medu. Vína se většinou zpracovávají v nerezových tancích s cílem udržet jejich delikátní svěží charakter. Jsou vhodná pro vypití jako mladá, ideálně do tří let.

Gros Manseng 2020, Nicolas Duffour, 12,5 %    Hodnocení: 85/100

Víno má světlou žluto zelenou barvu. Vůně je středně výrazná, nabízí jablka, svěží citrusy, ananas a jemné květinové tóny. Trochu exotický podtón, který mi evokuje vůni moře a mořských plodů. V chuti lehčí, hodně suché a svěží. S tóny čerstvých citrusů, bílé broskve, ovoce doplňuje jemně bylinkový nádech. Vyšší kyselina, jemně minerální závěr. Víno nikterak komplikované ve svém projevu, ale přímočaré a celkem dobře pitelné. Nic návykového, ale jako zajímavost stojí za ochutnání.

IMG_20211231_084315__01

Odrůda, kterou si dnes konzumenti vín nejvíce spojují s Chile, je rozhodně Carménère. Velkou tradici pěstování má ale v této zemi také původem španělská odrůda País. Ta se sice v malé míře pěstuje i v sousední Argentině, ale je to jen zlomek 9000 hektarů vinic v Chile. País je odrůda, která je rezistentní a schopná dobré aklimatizace na různý terroir. Pro chilské vinaře je určitě podstatné i to, že není náročná na množství vláhy. Spolehlivě doručuje vysoké výnosy, proto se stala v Chile symbolem spíše levnější masové produkce. Prostě sázka na jistotu, pokud chcete vyrobit hodně vína a moc se u toho nepředřít.

Na druhou stranu v některých oblastech Chile najdete hodně staré keře této odrůdy a vinaře, kteří se snaží maximálně využít její potenciál. Ta nejzajímavější vína pochází z jižnějších regionů jako jsou údolí Maule, Itata nebo Bío-Bío. Z těchto chladnějších oblastí může někdy País ve skleničce se svou bohatou ovocností, rustikálním charakterem a kořenitostí připomínat víno odrůdy Syrah nebo Gamay.

País 2019, Vina Indomita, 13,5 %    Hodnocení: 87/100

Víno z jižní části Chile, z údolí Itata, které se vyznačuje chladnějším klima. Víno má dobrou viskozitu ve skleničce, středně intenzivní rubínovou barvu. Vůně je středně intenzivní, kořenitá s tóny zralého ovoce, tmavých třešní, švestek nebo malin. Nechybí tón připomínající lékořici. V chuti plnější, s dobrou koncentrací ovocných tónů a tónů koření, například hřebíčku. Víno má příjemnou kyselinu, která podporuje jeho pitelný charakter. Víno se dobře pije, je to spíš dobře stavěný osobitý sedlák než elegantní manažer v obleku. Závěr je delší a uhlazený. Fajn červené!

IMG_20211231_084439__01

Mazuelo se pěstuje v regionu Rioja po staletí, ale v současnosti tvoří asi jen 3 % zdejších vinic. Odrůda je ve světě vína mnohem více známá pod názvy Carignan Noir, Cariñena nebo jako Carignano, hojně pěstované na italském ostrově Sardinie. S největší pravděpodobností pochází ze Španělska, konkrétně z Aragonie, odkud se rozšířila do dalších středomořských oblastí, včetně jižní Francie. V regionu Rioja se Mazuelo používá jako malá příměs do zdejších vín, včetně prestižních kategorií Reserva nebo Gran Reserva. Do finálního blendu přispívá svou typicky vyšší kyselinou, tříslovinami i výraznější rubínovou barvou. Ačkoliv čisté Carignano ze Sardinie jsem pil už nesčetněkrát, ochutnat čisté 100% Mazuelo z Riojy je docela rarita.

Mazuelo 2019, Bodegas Eguia, 14,5 %    Hodnocení: 89/100

Mazuelo s tmavější rubínovou barvou, krásně slzí po stěnách sklenice. Dobrá viskozita. Vůně je plná exotického koření a bylinek, doplněných o tóny černých třešní, malin a černého rybízu. V chuti to není víno, které byste čekali z Riojy. Žádné sudem přepálené červené, i přes vyšší alkohol tohle víno působí svěže, díky vyšší kyselině a celkově vyváženému, bohatě ovocnému charakteru. Plnější v ústech, s tóny malin, švestek a brusinek, delší závěr. Víno, které krásně vypichuje odrůdový charakter. Etiketa nic neříká o zrání v sudech, ale když, tak minimálně. Jakmile zavřu oči, rozhodně se necítím být v regionu Rioja, i když jižanský charakter toto víno nezapře.

IMG_20211231_084650__01

Okomentovat:

*

Loading...