Objevujte portugalská vína

Březen, 2.03.2016 08:02

Portugalsko ve světě vína? Určitě známé jako největší producent korku a také země, kde v regionu Douro vznikají asi nejslavnější fortifikovaná vína. Portugalsko toho ale nabízí mnohem víc, jeho tichá vína si zaslouží nemenší pozornost. Přesto jsou u nás portugalská vína trochu raritou, kterou nabízí spíše menší specializovaní dovozci. V uplynulých dnech jsem ochutnal několik hodně zajímavých vín z místní produkce. Představme si tedy Portugalsko a jeho tichá vína.

portugal-wine

Po většinu 20. století bylo Portugalsko v politické izolaci, rozvoji země i vinařské branže pomohl vstup do Evropské unie v roce 1986. Leckoho možná překvapí rozsah místní produkce. Réva je v Portugalsku vysazena na úctyhodných 240 000 hektarech. Ačkoliv jsou v Portugalsku rozšířené odrůd jako Tempranillo (v Portugalsku známé jako Tinta Roriz), Cabernet Sauvignon nebo Chardonnay, je výrazným specifikem této vinařské země orientace na domácí odrůdy, jejichž názvy znějí tak trochu exoticky: Arinto, Treixadura, Alfrocheiro, Encruzado nebo Baga. Zorientovat se v této paletě odrůd, které jinde než v Portugalsku prakticky nenajdete, není úplně lehké a přiznám se, že mi to při studiu na zkoušku WSET Diploma dělalo docela problém.

Portugalsko je rozlohou relativně malý stát, ale co se týká podmínek pro pěstování révy zemí výrazně pestrou. Vinice ležící poblíž Atlantického oceánu se musí vypořádat se silným větrem a vyšším množstvím srážek, až 2000 mm za rok, oproti tomu réva pěstovaná ve vnitrozemí musí vyjít zhruba se čtvrtinovým přídělem vody. Zatímco na severu Portugalska dosahuje roční průměrná teplota 10ºC, v jižních oblastech, jako je region Alentejo, je to 17,5ºC, s letními teplotami přesahujícími nezřídka kdy 35ºC. Suma sumárum, Portugalsko nabízí širokou paletou různých stylů vín, od lehkých bílých vín Vinho Verde, přes růžová vína až po plná a vyzrálá červená.

Portugalsko disponuje celkem 14 vinařskými regiony, jejichž vína spadají do kategorie „Vinho Regional“. V rámci nich existují podobně jako například ve Francii různé apelace DOC (Denominação de origem Controlada), tedy jasně geograficky definovaná vína s konkrétními pravidly pro výrobu. Která by něměla uniknout Vaší pozornosti?

mapa_regioes

Určitě to jsou lehká svěží vína Vinho Verde DOC, produkovaná v nejsevernější vinařské oblasti Minho. Vinaři se zde musí potýkat s nadměrnými srážkami, vysokým rizikem vzniku plísní či chorob, stále je tu proto rozšířené vysoké vedení révy na tzv. pergolách. Pro tuto oblast Portugalska je typická malovýroba, na 35 000 hektarů vinic tu připadá hned 30 000 producentů, uvadí se, že 90 % majitelů vinic disponuje méně než pěti hektary. Vinho Verde znamená „zelené“ nebo také „svěží“ či „mladistvé“ víno. Nejznámější jsou místní bílá vína, Vinho Verde ale může být i růžové nebo červené. Bílá vína se typicky produkují z odrůd Loureiro, Treixadura a Arinto, mají bledou barvu, jsou lehká, svěží, s pikantní kyselinou, občas s jemným perlením. Obsah alkoholu se u vín Vinho Verde nejčastěji pohybuje mezi 8,5 % až 11,5 %. Fungují tak jako ideální letní osvěžení.

vinho-verde

Asi nejznámějším vinařským regionem Portugalska je Douro. Právě tady vznikají vyhlášená portská vína, kromě nich ale také stále lepší a lepší vína tichá. Celkem 46 000 hektarů osázených révou, typicky na příkrých svazích podél řeky Douro ve formě terasovitých vinic. Réva se pěstuje v nadmořské výšce 250 až 800 metrů. Pokud máte rádi portské, určitě budete znát pětici odrůd, kralujících místním vinohradům. V čele stojí odrůda Touriga Nacional, nejváženější portugalská modrá odrůda, doplněná o odrůdy Touriga Franca, Tinta Roriz, Tinta Barroca a Tinta Cão. Místní červená vína bývají plná, robustní, většinou tráví nějaký čas zráním v dubových sudech. Pokud máte rádi vína španělské Riojy nebo oblasti Ribera del Duero, dejte šanci i vínům Douro DOC.

douro

Na jih od Doura leží velmi ambiciózní vinařská oblast o DOC. Réva se tu pěstuje na žulové náhorní plošině ohraničené horskými štíty. Studené a vlhké zimy, teplá a suchá léta v kombinaci s velkými rozdíly v teplotách v noci a ve dne, to vše je základem pro kvalitní vinnou produkci. Mezi typické odrůdy této části Portugalska patří Touriga Nacional, Tinta Roriz, Alfrocheiro nebo Mencia. Bílá vína se produkují z odrůdy Encruzado.

Na západ od oblasti Dão leží poblíž Atlantického oceánu region Bairrada. Název je odvozen od slova „bairro“, které v Portugalštině znamená jíl, běžný pro místní vinice. Tento region má poměrně pochmurnou minulost. V 18. století byla místní vína používána jako příměs do slavnějších portských vín a kvůli zamezení této praxe nechal tehdejší ministr Marques de Pombal komletně vyklučit vinice v Bairradě. Trvalo dlouho, než se z tohoto opatření region vzpamatoval. Vzhledem k blízkosti vůči oceánu místní vinaři velmi často bojují s podzimními dešti, které mohou ohrozit kvalitu sklizně. Typickou odrůdou je zde pozdně zrající modrá odrůda Baga, která dává vína hodně intenzivně zbarvená, s vyšší kyselinou i tříslem. Baga je ve vinohradech doplněná o odrůdy Touriga Nacional, Alfrocheiro nebo Castelão. Z mezinárodních odrůd Merlot nebo Pinot noir.

Poslední oblastí, kterou krátce představím je Alentejo DOC. Tady se v uplynulých dvou dekádách odehrává malá vinařská revoluce a o Alentejo se mluví stále více. Tento region najdete na jihovýchodě Portugalska, místní klima se vyznačuje vysokými teplotami v létě a minimem srážek. O místních vínech se někdy říká, že reprezentují „Nový svět“ ze „Starého světa“. Svou bohatostí a ovocností se totiž dají lehce zaměnit za vína ze vzdálených regionů na druhé straně Atlantiku. Stejně jako v dalších oblastech Portugalska, i tady vznikají vína kupáží různých odrůd, velmi často jsou základem odrůdy Trincadeira, Aragonez (Tempranillo) a Castelão. Lepší vína se většinou nechávají vyzrávat v dubových sudech. Velmi často se do kupáží přidávají i mezinárodní odrůdy jako Cabernet Sauvignon nebo Syrah. Nemalou část místní produkce pak tvoří i vína bílá, zejména z odrůd Roupeiro, Antão Vaz, Arinto. A několik zajímavých vín z oblasti Alentejo, ale i Vinho Verde nebo skvělé víno z Lisabonu nabízím v tipech na následujících řádcích.

alentejo

Vale da Mata 2010, Herdade do Rocim, Lisboa, 13 % Hodnocení: 90/100

V tomto případě se jedná o směs odrůd Touriga Nacional, Aragonez a Syrah. Větší část 70 % vína zrála ve francouzských dubových sudech, zbytek v nerezu, nefiltrováno. Víno má středně výraznou rubínovou barvu, vyšší viskozitu. Voní svůdně, rafinovaně, po tmavých třešních, malinách, fialce, s jemnou stopou tabáku. Chuť je osobitá, noblesní, „pinotová“. Lehce svíravé tříslo, vyšší kyselina, tóny zralého ovoce (maliny, borůvky, tmavé třešně), koncentrované, s dlouhou dochutí.

Orientační cena: 270 Kč (Cerfis Wines)

IMG_3536

Gáudio Classico 2012, Ribafreixo, Alentejo, 14,5 % Hodnocení: 88/100

Směs odrůd Touriga Nacional, Aragonez, Tinta Miuda a Alicante Bouschet. Víno zrálo před uvedením na trh devět měsíců ve francouzských dubových sudech a následně ještě 16 měsíců v lahvi. Ve skleničce má temnou nepropustnou barvu. Vůně je nádherná, elegantní, s tóny koncentrovaného tmavého ovoce, připomíná černý rybíz, ostružiny nebo borůvky, lehce květinová s tóny fialek. V ústech působí robustně, plným tělem, s komplexní a dlouhou chutí. Zralé tmavé ovoce, povidla, vanilka nebo káva. Vyzrálé středně výrazné taniny. Celkově vyvážené víno, povedené, za uvedenou cenu super koupě.

Orientační cena: 262 Kč (Cerfis Wines)

IMG_3535

Chenin Blanc 2013 Connections, Ribafreixo, Alentejo, 13 % Hodnocení: 87/100

Jak může fungovat spojení Portugalska a francouzské odrůdy Chenin blanc? Soudě dle tohoto vína velmi dobře. Jeden z majitelů vinařství pochází z Jihoafrické republiky a své zkušenosti se rozhodl využít i v Portugalsku. Víno má světlejší citronovou barvu, ve skleničce krásně slzí. Expresivní, s tóny meruněk, nektarinek a bílých květů, citrusově energické. V chuti delikátní, středně plné, citrusově-bylinkové. Objevuje se náznak medových tónů, mineralita v dochuti. Hodně příjemné pití, které se ve skleničce neztratí.

Orientační cena: 196 Kč (Cerfis Wines)

IMG_3531

Touriga Nacional 2012, Falua Sociedade de Vinhos, Ribatejo, 13,5 % Hodnocení: 86/100

Víno temné inkoustově nepropustné barvy. Aroma kombinuje švestky, černý rybíz, borůvky. Chuť je plnější, příjemně vyzrálá, s táhlým taninem, svěží kyselinou. Objevují se povidla, černý rybíz, maliny, trocha pepře. Celkem řízné, i když fajnově vyzrálé. Ještě neřeklo poslední slovo.

Orientační cena: 200 Kč (Marks & Spencer)

IMG_3514

Loureiro 2014, Muros Antigos, Vinho Verde, 12 % Hodnocení: 86/100

Víno má bledou žluto-zelenou barvu. Výraznější, svěží aroma, s tóny zelených jablek, citrusů, tropického ovoce nebo bílých květů. Doslova plné života. Čisté, šťavnatě ovocné, s pikantní kyselinkou. Delší, meruňkovo-citrusová dochuť. Krásné, lehké víno.

Orientační cena: 192 Kč (Cerfis Wines)

IMG_3532

Reserva Tinto 2013, Santa Vitória, Alentejo, 14,5 % Hodnocení: 84/100

Víno je tvořeno směsí odrůd Touriga Nacional, Trincadeira, Syrah, Merlot a Cabernet Sauvignon, před nalahvováním zrálo devět měsíců ve francouzských dubových sudech. Barva vína je výrazná, rubínová, na nose se objevuje pronikavá paleta vůní připomínajících švestky, černý rybíz, ostružiny nebo sladké koření. Chuti dominuje poměrně razantní tříslo, vyšší kyselina, víno má celkem fajn délku, je středně plné.

Orientační cena: 285 Kč (Vína z Portugalska)

IMG_3515

Montado 2013, José Maria da Fonseca, Alentejo, 14 % Hodnocení: 82/100

Směs odrůd Aragonez, Trincadeira, Alicante Bouschet a Syrah. Víno má tmavší rubínovou barvu, výraznější aromatiku. Dominuje tmavé ovoce, jako ostružiny, švestky nebo černé višně. V chuti trochu podbízivé, líbivé, jednodušší víno ovocného stylu s tóny jahod, červeného rybízu nebo malin. Osvěžující kyselina dobře doplňuje ovocnost tohoto vína.

Orientační cena: 195 Kč (Vína z Portugalska)

IMG_3521

Loading...