O něco lepší než rakouská

Září, 5.09.2022 07:15

Možná se někteří z vás podobně jako já báli, že se toho už za svého života nedočkají, ale ono se to asi fakt stalo. Třicet let po revoluci naši vinaři v kvalitě vín konečně překonali rakouské sousedy. Tedy alespoň podle degustátora, rytíře vína a člena poroty tuzemské soutěže Král vín Jaroslava Suského, který v souvislosti s vyhlášením výsledků degustačního klání vyjádřil názor, že vinaři z Rakouska poslední čtvrtstoletí tak trochu usnuli na vavřínech.

vlajky

Přiznám se, že červencovou zprávu o výsledcích soutěže Král vín 2022 jsem přešel bez většího zájmu, i když je na místě pogratulovat vinařství Entrée z Mikulova k absolutnímu vítězství s vínem Ryzlink vlašský 2021 ve výběru z hroznů. Asi ho budu muset někdy ochutnat. Zajímavou „reklamu“ soutěži každopádně udělal moderátor Vladimír Kroc z Radiožurnálu, který se v rámci nedávného rozhovoru s prezidentem Svazu vinařů Martinem Chladem odkázal i na prohlášení Jaroslava Suského o tom, že tuzemská vína jsou již lepší než například ta rakouská.

Na internetu lze opravdu v rámci výsledků soutěže dohledat následující citaci: „Degustátor a jeden z členů poroty Jaroslav Suský k výsledkům soutěže uvedl, že česká vína jsou už o něco lepší než například rakouská díky tomu, že čeští a moravští vinaři udělali za posledních 25 let velký pokrok v přístupech k pěstování, výrobě vína i využití technologií.“

Ono se to nezdá, ale Český Rozhlas Radiožurnál je obecně pro milovníka vín zajímavým zdrojem informací. Jako dříve narozený jsem si v této souvislosti nemohl nevzpomenout na legendární rozhovor s moravským vinařem Tomášem Kristem z roku 2013. Následující text si vypůjčuji z blogu Jižní svah, kde byla část rozhovoru zveřejněna (Honzo díky, že jsi ho archivoval!:)).

Moderátor: „… Je to stále tak, že když přijedete do Francie, cítíte tam od kolegů, francouzských vinařů, takový despekt, povýšenost?“
Krist: „Já musím říct, nevím, jestli povýšenost, ale teď i trošku, nechci urazit, si myslím, že ve Francii trochu zaspali dobu, protože oni to víno dělají už po staletí pořád stejně. Paradoxně ostatní vinařské země jdou neustále kupředu a nebrání se experimentovat, nebrání se dělat různé, pracovat s různýma druhama kvasinek, různě zatěžovat keře, naopak zase opačně třeba tam nechávat úplně málo hroznů. A myslím si, že třeba Sauvignony z Novýho Zélandu nebo chilská, jihoafrická vína jsou skvělá. A myslím si, že o hodně lepší než francouzská.“

Jak se říká zlaté české ručičky! Nejprve zaspali dobu Francouzi, teď zase Rakušané. Zrovna Rakousko a jeho vinařské regiony mám docela procestované a nikdy jsem neměl pocit, že tamějším vinařům ujel vlak. Okamžitě se mi vybaví moderní a skvěle vybavené vinařské provozy, kvalitní architektura, zodpovědný přístup k přírodě, rodinná vinařství a respekt k historii, vzdělaná nastupující generace vinařů se zkušenostmi ze zahraničí, kvalitní doprovodná gastronomie a služby nebo propracovaný marketing ale i vinařská legislativa. Jen namátkou: apelační systém, vícestupňová klasifikace vinic, kvalitativní systém pro šumivá vín, značení vín vlaječkou a kontrola původu, to vše je inspirace, ze které se u nás dlouhodobě čerpá.

Rakouští vinaři ušli po svém skandálu v roce 1985 velký kus cesty a dnes se jejich vína právem řadí mezi světovou špičku. Pokud bychom měli brát jako měřítko kvality třeba úspěch na mezinárodních trzích, tak jen v tomto ohledu jsou rakouští vinaři před námi minimálně o parník.

I na Moravě samozřejmě umí někteří vinaři vyprodukovat skvělá vína špičkové kvality! Zajímavých vín je stále více, k čemuž určitě přispívají zkušenosti vinařů, investice do vybavení sklepů a v neposlední řadě také nová vinařská krev a mladá generace vinařů. Na druhou stranu stále je na čem pracovat a například s polosuchými a polosladkými víny se trochu zaspalo u nás.

Spíš než ukazování svalů a vymezování se vůči světu a našim sousedům je smysluplnější užší spolupráce, výměna zkušeností a třeba i více přeshraničních projektů. Jsem optimista a věřím, že se u nás blýská na lepší časy, ostatně prezident Svazu vinařů Martin Chlad ve svém rozhovoru vyjádřil odhodlání některé věci v tuzemsku měnit a vůči prohlášení na účet rakouských vín se jednoznačně vymezil.

………………………………………………

Líbil se Vám tento příspěvek? Máte rádi blog Podkorkem? Můžete přispět na jeho další rozvoj. Více.

Okomentovat:

*

Loading...