Nové role v životě vinaře Jakuba Šamšuly

Červenec, 11.07.2012 08:30

Po delší době se mi podařilo dát dohromady s vinaři další díl seriálu Vinařův rok. Po více než dvou měsících se podíváme za Jakubem Šamšulou, abychom zjistili, co je u něj ve vinařství i mimo něj nového. A jsou to samé radostné zprávy. Kromě starostí s vlastním vinařstvím je Jakub Šamšula nově také členem představenstva Svazu vinařů, takže prozradí, na co by se chtěl ve své nové funkci zaměřit. Řeč přijde také na moravská růžová vína. Více v následujícím článku.

Mazy, které letos postihly velkou část Moravy, se vinicím Jakuba Šamšuly vyhnuly. Dle slov vinaře vinice vypadají úplně normálně, což je v letošním roce jev spíše nevídaný. „Mrazy, zimní ani jarní, nás nepostihly. Sucho a teplo nás vinaře bohudík trápí více než révu, násada se jeví jako dobrá, houbové choroby neúřadují. Réva bezproblémově odkvetla a bobulky mají velikost a vzhled hrášku,“ vysvětluje Jakub Šamšula. Vegetace má díky enormním teplotám lehký náskok oproti průměrným rokům. V minulém a tomto týdnu ve vinařství Šamšula provedli osečkování letorostů a druhé očištění kmínků a vinice vypadají bezvadně. Na kmíncích se čistí obrůstající „spící očka“. Je to jev běžný a pro révu typický (tyto výhonky na kmíncích jsou zbytečné a révu vysilují). Réva je původně lijána a roste stále za sluncem, proto je třeba 2 – 3x ročně letorosty nad sloupky osečkovat, jinak by se letorosty ohnuly k zemi a propletly s letorosty z jiných řádků. To ve sklepě v tomto období novinek příliš není. Minulý týden se dočiřila a dofiltrovala poslední třetina vín ročníku 2011 a nyní čeká na lahvování. Červená vína odrůd Cabernet Sauvignon a Rulandské modré jsou pro letošní rok nalahvována. Muškát moravský je již vyprodaný a ostatních šest bílých odrůd se lahvuje průběžně. „Prodej jde pěkně kupředu. Tipuji, že na Vánoce zase budeme vyprodaní a vánoční dárky bude prodávat konkurence,“ říká Jakub Šamšula. Jinak vinařství také žije stavbou skladu hotových výrobků, která se pomalu blíží ke zdárnému konci. Sklad bude dokončen do konce prázdnin a kapacita bude 50 tisíc lahví. O tomto projektu jste se mohli dočíst již minule. V příštím roce by tak vinařství měl odpadnout namáhavý převoz lahví a čištění. Bude víc času na práci ve vinici, protože na příští a další roky plánuje Jakub Šamšula nové výsadby.Dále Jakub Šamšula odpovídá:

Novým předsedou Svazu vinařů se stal Tibor Nyitray. Co si od této volby slibujete?

Tibor Nyitray se stal novým předsedou Svazu vinařů a já novým členem představenstva. Oba se budeme snažit vnést do svazové činnosti nový elán a vitalitu a myslím, že svaz bude pracovat dynamičtěji a bude o něm více slyšet.

Co by mělo být kromě boje proti Spotřební dani na víno prioritou nového předsedy?

Dozajista jsou to nelegální dovozy levných vín vydávané za moravské víno. V tomto směru se již nový předseda vyjádřil sám dosti rázně a odpovědně.

Léto je čas, kdy se významně propaguje pití růžových vín. Jaký je Váš vztah k růžovým vínům? Máte nějaký tip na zajímavé rosé?

K růžovému vínu mám vztah veskrze pozitivní a v našich podmínkách ho vidím jakoideální letní osvěžující pití. Jen mě trošku děsí zvětšující se množství extrémně sladkých vín vrhaných na trh moravskými vinaři. Prodávají se tak zbytečně levně a sladkou chutí rosé se zákazníkům podbízí. V mé hlavě je rosé vždy suché a pikantní.

Pokud se v roce 2006 na výrobu růžových vín využilo zhruba šest procent v tuzemsku sklizených modrých hroznů, tak v roce 2010 to byla již pětina. Kam podle Vás bude toto číslo stoupat v budoucnosti? Staneme se růžovou velmocí? Co moravská červená?

Teoreticky bychom se mohli dostat až na polovinu, ale to by znamenalo vyprofilovat si jednotný styl rosé z ČR. Já osobně rosé nedělám, protože moji zákazníci chtějí vína celý rok, takže rosé jako letní pití nezapadá do mé marketingové strategie a navíc mnohokrát proklamovaná věta moravských vinařů, že v dobrých letech se udělá červené a v horších rosé naráží na vinné listy restaurací, kde není zachována kontinuita.To nejlepší na závěr. Poslední novinka v životě Jakuba Šamšuly je čistě soukromého rázu. Jak jste již možná z úvodní fotografie vydedukovali, Jakub Šamšula již není „k mání“. Tedy přesněji řečeno, dne 30. června si se svou partnerkou řekli ano a vstoupili do svazku manželského. Nezbývá než dodat: Hodně štěstí novomanželé!

3 komentáře:

js

11. July 2012 08:41

Ja myslel, ze traktorem udusany vinohrad bez jakehokoliv porostu uz je dneska minulosti ;(

js (dva-duby.cz)

Anonymous

11. July 2012 13:59

ten herbicidni pas je taky super

Macerovaný Tramín

11. July 2012 22:24

je to škoda, ale každý má nějaký vývoj, někdo dospěje k poznání dříve, někdo později, někdo nikdy, taky jsme zkoušeli herbicid a stopy po užití jsou i po 10 letech patrné, a za každou zkušennost se platí, takže bych prvoplánovitě neodsuzoval … ovšem to nic nemění na tom, že se o tom nemusí mluvit .)

Okomentovat:

*

Loading...