Nová vína z Krásné hory

Duben, 3.04.2019 07:55

Před odletem do Toskánska jsem minulý týden ještě stihl zavítat do velkého Vinografu, na představení aktuální nabídky vinařství Krásná hora. Za doprovodu Marka Vybírala jsem ochutnal hned 16ku vín, většinou ročníků 2017 a 2018. A byla to silná sestava, svěží, vysoce pitelná vína, která mi svým stylem ve většině případů sedí.

IMG_20190325_165227

Vinařství Krásná hora najdete ve Starém Poddvorově, kde obhospodařuje zhruba pět hektarů vinic organicky a biodynamicky. Roční produkce je kolem 40 000 lahví. Zajímavé je, že stále více jich míří za hranice České republiky. Podle Marka Vybírala to bylo loni kolem 36 % produkce (Japonsko, Portugalsko, Irsko, USA..) a tento podíl se pravděpodobně podaří letos ještě navýšit. Ostatně i představení ročníku bylo pojato jako „world tour“, kde kromě Prahy nechyběl New York nebo Boston. Ročník 2018 byl podle Marka Vybírala komplikovaný, dozrávání hroznů nebylo vůbec ideální. I tak se podle mne na Krásné hoře s ne úplně ideálními podmínkami velmi dobře popasovali

Novinkou v nabídce vinařství je mladé, letní chlastací bílé víno La Blanca 2018. Kombinace několika odrůd, mezi nimiž nechybí Sauvignon blanc, Tramín, Pinot Gris nebo Ryzlink rýnský. Fermentováno na slupkách, pitelnost podporuje i nižší alkohol na úrovni 10,5 % a pěkně svěží kyselina. Hodně příjemné, ovocné a fresh. Spontánní naturální pitivo, na wine party nebo grilovačku ideál.

Z bílých vín se mi líbil Riesling 2016/2017, s příjemnou vůní meruněk, žlutých jablek nebo citrusů. Jemně bylinkový. V chuti dobře nabroušený, s ostřejší kyselinou, živé a šťavnaté víno. V závěru jemná mineralita. Velmi povedené je i cuvée Chardonnay/Pinot Blanc 2017. První jmenovaná odrůda je v blendu zastoupena 40 %, Pinot Blanc 60 %. Víno zraje částečně v sudech, částečně v nerezu. V chuti příjemně kulaté, plnější, s tóny meruněk, bílých květů, jemně vanilky. Vyvážené, svěží, moc pěkné.

V již zmíněném USA musí chutnat „novosvětské“ cuvée Viktoria 2017. Chardonnay, Pinot Blanc a Pinot Gris. Zlatavá barva, výrazné víno na nose, hodně kořenité, s tóny zralých peckovin. Stylem by se dalo celkem rychle naslepo poslat někam za oceán, i kyselina je v tomto případě trochu méně přítomná, než je tomu u jiných bílých vín z Krásné hory. V chuti plné, komplexní, s tóny bílých peckovin a tropického ovoce, vanilka. Velmi slušná délka a příjemná dochuť. Podobného ražení je i Chardonnay 2017 Barrel Selection, fermentace i zrání v dubových sudech, v chuti plné, hebké a krémové.

Z dvojice Sauvignonů bych před nerezem dal přednost vínu Barrel Selection 2017, které zraje rok na sudech. Vínu rozhodně nechybí příjemná svěžest, kombinovaná s relativně výraznými tóny dřeva. „Kontroverzní“ víno, dokážu si představit, že toto pojetí Sauvignonu jedny vystřelí ze sandálů, jiné nechá absolutně bez odezvy. Jde zároveň o bílé víno s nejvyšší cenovkou, z vinařství za 590 kaček.

IMG_20190325_165122

Velmi milé překvapení byl Blanc de Noir 2017. Víno pěkné meruňkovo oranžové barvy, vonící po citrusech, malinách, jahodách, doslova překypuje energií. Krásně svěží, pitelné, uhlazené. Tohle se pije jedna báseň. Tóny červených peckovin, jahody, třešně, maliny a šťavnatá kyselost. Slušná perzistence a delší delikátní dochuť. Těžko se odtrhnout od skleničky.

Pinot noir je vlajkovou lodí vinařství Krásná hora a v nabídce ho kromě Blanc de Noir a sektu najdete také ve dvou červených variantách. Pinot noir 2017, dle všeho sold out, je spíše lehčí šťavnaté pití. Spíš než elegance ho vystihuje poctivost a vysoká pitelnost. V chuti najdete třešně, maliny, červený rybíz. Kdo si počká, ten se dočká, určitě neuděláte chybu, pokud tomuto vínu dopřejete nějaký čas v láhvi. Lehčí v těle, delší ovocná dochuť.

Jeho bratr Pinot noir 2017 Barrel Selection to je Anakin Skywalker, kterého právě políbila temná síla. Ve vůni se prolíná červené i tmavé ovoce, jakási nespoutanost, víno je komplexní a osobité. Chuť působí vyváženě a vrstevnatě, je delší. Tříslo pěkně zakomponované, kyselina tak akorát. Tóny tmavých třešní, švestek, špetka zemitosti. Celkově působí plnějším dojmem, v pohodě k otevření teď, případně s odstupem několika let.

Nejlepším červeným ale pro mne asi nakonec byl Merlot 2017 Barrel Selection. Po nedávném testu moravských Merlotů ve Wine & Degustation, který jsem absolvoval jako hodnotitel, můžu říci jedno z nejlepších vín této odrůdy na Moravě:) Moc pěkné, plné a komplexní víno. Nechybí mu síla a elegance.

IMG_20190325_165057

Okomentovat:

*

Loading...