Nízké volty z Mosely

Září, 14.09.2021 07:32

Vína s nižším alkoholem jsou v posledních letech v kurzu, a pokud vám nevadí zbytkový cukr, tak se dá rozhodně sáhnout třeba po Ryzlinku rýnském z Mosely. Já si otevřel dvě vína kategorie „pozdní sběr“, tedy Spätlese a zejména vinařství J.J. Prüm potvrdilo svou extratřídu. Riesling 2016 Wehlener Sonnenuhr s pouhými 8 % alkoholu je doslova božský nektar. Ukázka potenciálu, který královská odrůda Ryzlink rýnský má.

IMG_20210907_164315__01

Německá Spätlese jsou přívlastková vína, jejichž základem jsou o něco později sklizené hrozny, než je tomu v případě vín kategorie Kabinett. Výsledkem jsou vína s bohatým aromatickým projevem, spoustou ovoce, sebevědomým stylem, kde charakter chuti často dotváří zbytkový cukr. A přesně taková jsou i dvě dnešní vína.

Vinařství Weingut Heinrichshof stojí ve střední části údolí Mosely v městečku Zeltingen. Bratři Peter a Ulrich Griebeler se v roce 2014 rozhodli opustit své korporátní kariéry a místo toho se věnovat rodinnému vinařství. Postupně rozšířili plochu vinic ze tří na sedm a půl hektarů, jejich nejprestižnější polohou je vinice Sonnenuhr. Výsadbám s 85 % dominuje Riesling, menší část pak tvoří odrůdy Pinot blanc, Sauvignon blanc a Spätburgunder.

Riesling 2018 Schlossberg Spätlese, Heinrichshof, 9,5 %    Hodnocení: 87/100

Víno má světlejší barvu, ve vůni je intenzivní a výrazné, s tóny zralých citrusů, ananasu nebo nektarinek. V chuti je víno ovocně nasládlé, s přímočarým a pevným projevem. Fajn kombinace lehce vystupující kyseliny, tónů bílé broskve, pomerančové kůry a čerstvě vymačkaných hroznů. Závěr je středně dlouhý až delší. Dobře udělané víno, i když trochu mu přece jen schází hloubka a výraznější osobnost. Potěší fandy sladších vín.

IMG_20210907_164225__01

Vinařství J.J. Prüm je bezesporu jedním z ikonických producentů údolí Mosely a vlastně i celého Německa.  V roce 1911 ho založil Johann Josef Prüm a jeho čisté elegantní Ryzlinky rýnské ze strmých břidlicových vinic si rychle získala zasloužený věhlas. Aktuálně ve vinařství pracují s 13,5 hektary vinic, v rámci špičkových tratí jako Wehlener Sonnenuhr, Zeltinger Sonnenuhr, Graacher Himmelreich, Graacher Domprobst nebo Bernkasteler Lay. Vinařství s roční produkcí kolem 50 000 lahví zůstává v rodinných rukou a dnes ho vede Katharina, vnučka původního zakladatele.

Riesling 2016 Wehlener Sonnenuhr Spätlese, Joh. Jos. Prüm, 8 %   Hodnocení: 93/100

Ve skleničce víno odstínu bílého zlata. Vůně je pronikavá, doslova parfémová, z vína se doslova zatočí hlava. Kombinace sladkých tónů medu, tóny připomínající grapefruit, bílou hrušku a meruňky v cukru. Chuť krásně navazuje, má dobrou intenzitu, víno je uhlazené, sladší, ale zároveň příjemně kyselé v dochuti. Jednotlivé složky se úžasně prolínají. Dlouhá delikátní dochuť s jemnou minerální slaností. Radost a ukázka potenciálu téhle úžasné odrůdy. Rafinované víno! Super v této podobě, ale s dalším potenciálem zrát v láhvi. Zpětně lituji, že jsem s otevřením minimálně několik dalších let nepočkal.

IMG_20210907_164239__01

Riesling

Okomentovat:

*

Loading...