Nestárnoucí Ryzlinky vlašské z vinařství Nepraš & Co

Prosinec, 22.12.2021 08:01

Jak se říká, na dobré věci je potřeba si počkat a pro spoustu vín to platí bez debat. Ani se nechci dopočítávat toho, kolik vín jsem už ve svém životě vypil předčasně jako příliš mladých. Je vždycky super, když se po delší době můžete vrátit ke stejnému vínu a vidět, jak mu prospělo delší ležení na láhvi. Příkladem budiž krásný Ryzlink vlašský 2014 z Vinařství Nepraš & Co, který se po letech stále drží ve skvělé formě. Že to u Vinařství Nepraš & Co nebude náhoda dokládají podobně zajímavá vína ročníků 2015 a 2016.

IMG_20211219_185309__01

Rodinné vinařství Nepraš & Co jsem poprvé navštívil v dubnu 2015 a tehdy jsme s Radomírem Neprašem a Ondřejem Veselým přímo ze sudů ochutnávali mladá vína vinařství. Nechyběl samozřejmě ani Ryzlink vlašský z viniční trati Pod Pálavou. Tehdy jediné víno z vlastních vinic vinařství, další odrůdy byly teprve ve výsadbě a plánech. Ačkoliv tak dnes s odstupem času vinařství nejvíce profiluje odrůda Ryzlink rýnský, má Ryzlink vlašský v portfoliu speciální místo.

Aby ne, právě v okolí Pálavských vrchů a Mikulova se Ryzlink vlašský nejvíce pěstuje. Už tehdy mi víno od Neprašů hodně chutnalo a poznamenal jsem si: „Krásně minerální, suché, čisté víno, s jemnou slanou dochutí. Pro mne asi nejzajímavější vzorek, který jsme během celého víkendu z této pro Mikulovsko tak typické odrůdy ochutnali.“

Nechci se plácat po ramenou, že jsem už před šesti lety odhalil potenciál tohoto vína, ale minimálně jsem rád, že na výše uvedeném hodnocení není ani po letech potřeba nic měnit. Celá trojice starších vlašáků z vinařství Nepraš & Co krásně drží charakter a pokud tedy máte ve své vinotéce nebo sklepě nějaké lahve s charakteristickým mamutím klem na etiketě, určitě na jejich vypití není potřeba spěchat.

Ryzlink vlašský 2016 Spodenberg, Vinařství Nepraš & Co, 13 %     Hodnocení: 88/100

Suchý vlašák, v přívlastku pozdní sběr. Kvasil a zrál ve velkém sudu. Ve skleničce se světlejší žlutou barvou s odlesky bílého zlata. Vůně je středně výrazná, připomíná žlutá jablka, grep a ovoce doplňuje jemný mandlový tón. V chuti je víno středně plné, s vyšší kyselinou, dobrou svěžestí a čistými tóny grepu a ananasu. Sud prakticky není znát, víno má skvělou pitelnost, závěr je delší, s minerálně slaným dotykem.

IMG_20211219_200854__01

Ryzlink vlašský 2015 Spodenberg, Vinařství Nepraš & Co, 13 %     Hodnocení: 86/100

Také suché víno, pozdní sběr, z viniční trati s českým názvem Pod Pálavou. Jikrná světlejší barva a relativně decentní vůně, která připomíná žlutá jablka, citrusové ovoce a luční květiny. V chuti spíše lehčí, s energickým projevem v podobě svěžích citrusů a vyšší kyseliny. Víno, které se již pravděpodobně nebude zlepšovat v čase, ale i tak může ještě pár let ležet na láhvi. Přímočarý svěží styl, naslepo bych tipoval mladší ročník.

IMG_20211219_203722__01

Ryzlink vlašský 2014 Pod Pálavou, Vinařství Nepraš & Co, 11,6 %     Hodnocení: 89/100

Do třetice stejná vinifikace, tedy velký 2500 litrový sud Doppelstuck. V tomto případě má víno asi nejrozvinutější aroma a musím říci, že je lehce zaměnitelné s Ryzlinkem rýnským. Vůně lučních bylin, lipového květu, zralých citrusů a podtón připomínající pověstný petrolej. V chuti lehčí, ale s dobrou perzistencí, šťavnaté, s herbálně minerálním projevem. Mému srdci asi nejbližší z celé trojice. Víno skvěle obstálo ve zkoušce času, ročník 2014 u bílých vín na Moravě viditelně zafungoval.

IMG_20211219_212315__01

Okomentovat:

*

Loading...