Není Tonda jako Tonda

Duben, 23.04.2020 07:59

Italská vína jsou moje srdcová záležitost a jedním z důvodů je jejich odrůdová pestrost. S italskými víny si můžete zahrát na novodobého Hanzelku a Zikmunda a zasvětit svůj život objevování nečekaných vůní a chutí vín z málo známých či téměř zapomenutých odrůd. Podle Jancis Robinson je odrůd v Itálii 1368, některé další výpočty uvádí číslo větší než dva tisíce. Každopádně já si po tomto víkendu mohu odškrtnout jednu další položku ze seznamu a tou je Foja Tonda.

fojatonda

Možná si říkáte, jó Tonda, toho znám, ale pozor. Odrůda Foja Tonda je dnes známá a v italské odrůdové knize registrovaná pod názvem Casetta a rozhodně ji nesmíte zaměňovat s o něco známější odrůdou Foglia Tonda, což je zcela odlišná odrůda z Toskánska. Vinice Foja Tondy naopak najdete vysazené na severu Itálie, konkrétně poblíž Trentina. Dle dostupných pramenů byla ještě v 19. století v této části Itálie relativně oblíbená. Pak to s ní začalo jít postupně z kopce, a když v druhé polovině 20. století začali vinaři preferovat mezinárodní odrůdy jako Cabernet Sauvignon neno Syrah, vypadalo to pomalu na zápis do červené knihy ohrožených odrůd.

Podobně jako některé další odrůdy Itálie tedy Foja Tonda málem upadla v zapomnění, než ji v 80. letech minulého století ve vinařství Albino Armani objevili ve svých vinohradech a začali s obnovováním výsadeb. Nejen to. Postupně nashromáždili 200 různých klonů a biotypů této odrůdy a věnovali několik desítek let zkoumání a selektování těch nejkvalitnějších. Foja Tonda tedy přežila svou vinařskou smrt a díky výdobytkům globalizace je navíc její víno dostupné přímo v Praze.

Pro ty, co mají rádi historky z natáčení nebo rádi sledují vědomostní soutěž Kde domov můj dodám, že název „Foja Tonda“ v překladu znamená „kulatý list“, a že „Casetta“ je „malý dům“. Pravděpodobně tedy kdysi dávno tuto kulatolistou a divokou odrůdu lidé hojně pěstovali kolem svých skromných domů a snažili se z ní mít nějaký ten užitek. Dnes z ní generuje profit především zmíněné vinařství Albino Armani, které disponuje zhruba 90 % všech výsadeb Cassetty a je tak prakticky jejím jediným významným komerčním producentem. Odrůda dostala také svou apelaci, takže vína jsou lahvována pod označením Casetta DOC Terrradeiforti.

Jaká jsou vína Foja Tonda? Expert Ian D’Agata ve své knize o italských odrůdách v souvislosti s víny této odrůdy vypichuje zejména vyšší, svěží kyselinu a dominantní čisté tóny červených peckovin. Vína mohou pár let zrát na láhvi a pak se v nich do popředí může tlačit zemitost, tóny tabáku nebo mineralita. Vína mají spíše střední tělo a střední nebo vyšší třísloviny. Odrůda si díky svému charakteru dobře rozumí se dřevem a rozhodně si v něm může poležet, než ji vinař pošle do láhve. Výše uvedené určitě platí i pro víno Foja Tonda ročníku 2015.

Foja Tonda 2015, Albino Armani, 13 %    Hodnocení: 87/100

Víno hodně temné rubínové barvy, téměř nepropustné. Ve vůni výraznější, s pronikavými tóny kombinující červené a tmavé peckoviny, doplněné o lékořici, vanilku a marcipán. Vůně je ovocná a kořenitě nasládlá zároveň. Jako když babička vytáhne z trouby ovocný koláč.  V chuti je víno uhlazené, dominuje zralé ovoce, kořenitost. Střední kyselina, na patře lehce vystupující třísloviny. Víno má fajn strukturu. Tóny švestek, červeného a černého rybízu, malin. Trocha hřebíčku, černého pepře. Delší a „juicy“. Nepůsobí těžce, je příjemně nazrálé. Vínu rozhodně nelze upřít slušnou pitelnost a zajímavý charakter.

Orientační cena: 300 Kč (Gustoveneto.cz)

foja-tonda2

Itálie

Okomentovat:

*

Loading...