Německé ryzlinky

Březen, 26.03.2015 07:52

Ty já mám rád, dal by se doplnit titulek dnešního příspěvku. Nebo možná spíše miluji. Ryzlink rýnský je pro mne v rámci bílých odrůd skutečně králem. Hrdá, někdy přísná, ale charakterní osobnost, ke které prostě nelze nevzhlížet. Už dávno to přitom není jen Mosela nebo Rheingau. Špičková vína nejpěstovanější odrůdy Německa najdete v oblastech Rheinhessen, Pfalz, Nahe i jinde. Ostatně pro Německo je ryzlink rýnský stejně výrazný symbol reprezentující národní identitu jako VW, podkolenky a kšandy nebo vyhlášený německý smysl pro humor:).

ryzlink

Němci jsou kromě vína jak známo vášnivými konzumenty piva. Musím říci, že v kombinaci s místními ryzlinky se vůbec nedivím. Zkuste si ochutnat takových 10 suchých vzorků s typicky dominantní kyselinou a jediné, na co se pak se zkřivenými ústy budete těšit je půllitr hořkého chmelového nápoje. Alespoň já to tak mám. Osobně dávám suchým variantám ryzlinku přednost před víny lehce nasládlými či těmi s vysokým obsahem zbytkového cukru. V uplynulých dnech jsem doma ochutnal několik německých ryzlinků a v úterý vyrazil na Festival německých vín pořádaných pod hlavičkou společnosti Global Wines. Zde je šest tipů na zajímavé lahve. Obecně se přitom potvrdilo, že v kategorii suchý německý ryzlink se jen málokdy spálíte.

Riesling 2013 trocken, Groebe, 12 %

Jemný a příjemný ryzlink z vinařské oblasti Rheinhessen. Světlá barva, nízká viskozita. Aroma lehčí, primárně ovocné, kombinující tóny připomínající broskve a meruňky. V chuti šťavnaté, velmi přístupné a vysoce pitelné. Kyselina je v harmonii limetkovou chutí. Lehké a osvěžující pití.

Orientační cena: 239 Kč

IMG_2764

Riesling 1er Cru Nussriegel 2013, Weingut Rings

Víno pocházející z vinařství z Pfalzu, které od roku 2001 spravují bratři Steffen a Andreas Rings, reprezentující již třetí generaci v rámci rodinné firmy. Na nose výrazné ovocné aroma, objevuje se paleta tónů přecházejících od žlutého melounu, hrušky, nebo broskve. Doslova navoněné svěžím ovocem. Na jazyku plnější, s pevnou kyselinou a líbivými ovocnými tóny. Takový „moravský“ přístupný styl vína. Našinec jistě ocení.

Orientační cena: 320 Kč

Riesling 2011 trocken, Neiss, 12,5 %

A ještě jeden reprezentant Pfalzu. Ve skleničce se víno prezentuje citrónově žlutou barvou, světlejší. Aroma je decentní připomíná květinové tóny v kombinaci s citrusovými plody. V ústech doslova dominuje hodně pikantní kyselina, víno rozhodně nepostrádá šťavnatost, je řízné a přímočaré. Objevují se tóny připomínající limetku, grep, nechybí jemný náznak akátového medu. Lehce minerální v závěru. Oproti předchozímu vzorku ostřejší a maskulinní verze ryzlinku.

Orientační cena: 180 Kč

IMG_2720

Bechtheimer Riesling 2012, Weingut Dreissigacker

Špičkové vinařství z oblasti Rheinhessen, od roku 2001 organicky hospodařící. Výrazné, plnější víno, charakterní. Na nose medové tóny, sušené bílé ovoce, trocha bylinek. V ústech koncentrované, plnější, na patře výrazná minerální stopa. Trocha bílého ovoce, broskve. Parádní víno kombinující sílu a energii s jemným elegantním projevem. Návyková záležitost.

Orientační cena: 480 Kč

Riesling 2012 Mineral Trocken, Weingut Johannishof, 11,5 %

Ryzlink z vyhlášené oblasti Rheingau. Světlejší slámová barva. Čistá a komplexní aromatika, kombinující citrusy, meruňku a kořenitost. Víno na nose působí svěžím dojmem, hravě. V ústech štiplavá kyselina obalená limetkovými tóny, citronovou kůrou, bylinkami. V dochuti typická minerální slanost, středně dlouhý závěr. Šťavnaté víno, relativně hodně přísné. Osloví fanoušky čistých a přímých ryzlinků.

Orientační cena: 260 Kč

IMG_2770[1]

Riesling Spatlese trocken 2011, Weingut Martin Klein, 12 %

A na závěr ještě jednou Rheingau, konkrétně z polohy Johannisberger Goldatzel. Víno zaujme sytou zlatavou barvou. Aroma je výrazné a hutnější. Ze skleničky se doslova derou čisté medové tóny doplněné o sladké meruňkové tóny, květiny a špetku bylinek. V ústech komplexní a středně plné, delší. Kombinace sušeného bílého ovoce, meruněk, přezrálých citrusů. Nechybí jemná kyselina, která zanechává příjemnou a svěží dochuť.

Orientační cena: 360 Kč

IMG_2766

Okomentovat:

*

Loading...