Nacpěte ho do archivu: Mocné Montefalco Sagrantino

Září, 8.09.2016 07:11

Umbrie je jediným regionem střední Itálie, který nemá přístup k moři. Jeho severním sousedem je pak Toskánsko. Zatímco když se vysloví název asi nejslavnějšího vinařského kraje Itálie, okamžitě se před očima začnou míhat světové pojmy jako Chianti Classico, Brunello di Montalcino nebo Vino Nobile di Montepulciano, v případě Umbrie bude mít asi většina lidí před očima tmu… To ale neznamená, že by Umbrie neměla náročnému konzumentovi vinného moku co nabídnout. Pojďme si vyplnit to prázdno před očima jednou lahůdkovou záležitostí, představme si mocné Montefalco Sagrantino.

montefalco-sagantino

Když jsem se letos na jaře na veletrhu Vinitaly ptal na stánku vinařství Tenute del Cerro nad sklenkou skvělého Sagrantina jejich obchodního reprezentanta „jak těžké je tohle víno prodat“, odpověď zněla jasně. Nemáme v portfoliu víno, které by vyžadovalo větší snahu z naší strany. Jinak řečeno marketingový rozpočet musí být nákladně větší, než třeba v případě již zmíněného Vino Nobile di Montepulciano. Problém přitom není kvalita vín Montefalco Sagrantino, ta se mohou se špičkou Toskánska směle rovnat, jen tuto nevelkou apelaci prakticky skoro nikdo nezná a v takovém případě je komplikované akceptovat vyšší cenovou úroveň těchto vín.

Nechybělo málo a Umbrie o svou autochtonní odrůdu přišla nadobro. Trošku to připomíná příběh francouzského Condrieu. Tato oblast na severní  Rhôně, vyhlášená produkcí špičkových bílých vín odrůdy Viognier bojovala v druhé polovině 20. století s poklesem zájmu konzumentů a vinařů a její velikost se tak smrskla v 60. letech až na 12 hektarů. Ještě v roce 1982 to bylo hektarů 14 a pak se postupně začaly zdejší výsadby zvyšovat, k čemuž přispěl i slavný vinař Marcel Guigal. Montefalco Sagrantino by si mohlo v tomto ohledu podat ruce s Condrieu. V 70. letech se smrskla plocha vinic Sagrantina v okolí městečka Montefalca dokonce na titěrných 5 hektarů. To už by si pomalu říkalo o zápis do červené knihy ohrožených druhů révy vinné. Naštěstí chutě konzumentů vína se změnily a šikovní vinaři v čele s vinařstvím Lungarotti navrací Sagrantinu dřívější slávu. Aktuálně tak plocha vinic pro výrobu vín Montefalco Sagranino činí více než 600 hektarů.

Nasaďte ho do archivu

Existence vína s názvem Sagrantino je zdokumentována do roku 1598, ale jde o prastarou odrůdu, jejíž historie je bezpochyby delší. Podobně jako Amarone bylo Sagrantino v minulosti zejména sladké víno. DOC Montefalco Sagrantino bylo ostatně v roce 1977 vytvořeno pro verzi „passito“, což je sladké víno vytvořené za pomoci vysušených hroznů, suchá verze Sagrantina získala status DOC až o pět let později.

Sagrantino je nepřehlédnutelné, na tuto odrůdu se určitě dá použít pověstné přirovnání „ocelová pěst v sametové rukavici“, někdy používané ve spojení s víny z Pauillac. Sagrantino má až dvakrát více polyfenolických látek než francouzská odrůda Tannat, která je vyhlášená jak to říci… „masivními taniny“. Sagrantino přidává také dominantnější kyselinu, vysoký alkohol, prostě víno, které má všeho na rozdávání. A to je myšleno jen v dobrém. Pokud se totiž podaří vinaři s odrůdou dobře pracovat, působí výsledná vína neskutečně komplexně a elegantně zároveň. Není tak náhodou, že v roce 1992 spadlo Montefalco Sagrantino do prestižní italské kategorie vín DOCG.

Přitom jestli je udělení některých titulů DOCG (Itálie jich má více než 70!) zpochybňováno s ohledem na kvalitu, není to případ vín Montefalco Sagrantino. Jedni je přirovnávají k vínům Barolo z Piemontu jiní k jihoitalské odrůdě Aglianico.

Charakteru odrůdy Sagrantino odpovídají také náročná apelační pravidla pro výrobu zdejších vín. Ta, než mohou být uvedena do prodeje, musí zrát 37 měsíců, z čehož alespoň rok v dubových sudech. Podobně jako nejlepší vína odrůdy Nebbiolo, tak i Sagrantino prostě potřebuje několik let pro zjemnění svého drsného projevu. Nádherný projev víno ale získává s odstupem více let, čehož je dokladem i následující čtveřice vín ročníků 2009 – 2011. Nutno dodat, že ta nejlepší vína Montefalco Sagrantino mohou strávit ve vašem archivu i několik desítek let.

 

Montefalco Sagrantino 2009, Antonelli, 15 %          Hodnocení: 92/100

Víno tmavší rubínové barvy s širším okrajem, krásně slzí, s dobrou viskozitou. Vůně je pronikavá, se zřetelným charakterem delšího zrání, s tóny zralých třešní, sušených švestek, rybízu, zemitostí a jemnou stopou kůže. Chuť je dle očekávání robustní, plná, s vyšší kyselinou a krásně integrovanými tříslovinami. Na jazyku se objevují příjemné tóny lehce kyselých třešní, maliny nebo červený rybíz. V dlouhé dochuti pak vyniká jemná kořenitost v kombinaci s odeznívajícím ovocem. Vyvážené a delikátní víno, v tuto chvíli vhodné do archivu, stejně jako do skleničky.

Orientační cena: 902 Kč (Chovan)

img_38901

Montefalco Sagrantino 2009, Lungarotti, 14,5 %          Hodnocení: 91/100

Víno má elegantní a vyzrálou vůni s tóny sušených švestek, černého rybízu nebo borůvek. Nechybí jemný hřebíček, tóny připomínající krabici od doutníků nebo lesní podrost. S noblesou pak víno působí také na chuťové pohárky, nabízí sušené ovoce, bylinky, tabák nebo čokoládu. Je koncentrované, s vyzrálými taniny, které se naplno projevují v dlouhé táhlé dochuti. Příjemná kyselina, lehce kořenitý projev, perzistentní. Oproti předchozímu vzorku tohle víno působí o poznání vyzrálejším dojmem. Vychutnáte si nyní nebo během několika následujících let.

Orientační cena: 780 Kč (VinoDOC)

img_38831

Montefalco Sagrantino 2011, Cantina Fratelli Pardi, 15,5 %          Hodnocení: 89/100

Víno temně červené barvy, na nose nikterak křiklavé, spíše svůdné s tóny tmavého ovoce, koncentrované do džemové podoby, tuha nebo náznak bylinkových tónů, máty. Jestli ve vůni nevypadá tak razantně, tak v ústech nastupuje s obrovskou mohutností, vybalí to na vás na první dobrou. Řízná kyselina, ostřejší tříslo, patrný vyšší alkohol. Po chvilce vašeho údivu to vše ale pozvolna odeznívá a v druhé vlně vyniknou příjemné ovocné tóny tmavého lesního ovoce, povidla nebo hřebíček.  Působí živě, nespoutaně, prodloužením jeho pobytu v lahvi určitě nic nezkazíte. Tohle ještě potřebuje čas.

Orientační cena: 35 euro (Marc de Grazia Selections)

img_38801

Montefalco Sagrantino 2010, San Clemente, 14,5 %          Hodnocení: 88/100

Víno sytější rubínové barvy, vyšší viskozita. Aroma je výraznější, s expresivními ovocnými tóny černých třešní, švestek nebo černého rybízu. Ovoce doplňuje lékořice a nasládle kořenité tóny vanilky a marcipánu. Plné a robustní v ústech lehce vysušujícími taniny, které překrývají koncentrované ovocné tóny vína. Dochuť je delší, v jejím závěru jsou příjemné tóny sušených švestek, hřebíčku a špetky tabáku.

Orientační cena: 625 Kč (VPV Praha)

 img_38821

TIP na závěr: Pokud si náhodou hned netroufáte na velké mocné Montefalco Sagrantino, zkuste jeho „bejby“ verzi v podobě Montefalco Rosso. Tato vína jsou dominantně postavena na odrůdě Sangiovese (60-70 %), s příměsí Sagrantina (10-15 %) a dalších odrůd jako Cabernet Sauvignon, Montepulciano nebo Merlot.

Okomentovat:

*

Loading...