Moulis en Médoc 2011, Château Chasse-Spleen

Leden, 14.01.2015 08:21

Tenhle týden bude především ve znamení Burgundska a jeho vín. Dnes se chystám na ochutnávku 12 červených burgundských v režii Jiřího Hrona, zítra dalších devět Pinotů od společnosti Riesling & Co. No těším se moc, co si budeme povídat… Ale než propadnu omamným kouzlům pinotovým, ještě se v dnešním příspěvku zastavím u první letošní lahve Bordeaux, kterou jsem otevřel během sychravé a větrné neděle.

chasse-spleen

Víno pochází od vinařství Château Chasse-Spleen, které patří mezi nejvyhlášenější v rámci malé apelace Médocu – Moulis en Médoc. Apelace Moulis en Médoc stejně jako Listrac en Médoc jsou ve stínu slavnějších apelací jako je například sousedící Margaux nebo St-Julien. Podmínky pro pěstování révy tu jsou ale podobné, i když celkové klima trochu chladnější. Ačkoliv je vinařství Château Chasse-Spleen klasifikováno jen jako „Cru Bourgeois“, svými víny často konkuruje či dokonce předčí některé výše klasifikované podniky z jiných částí Médocu.

První zmínky o vinařství pochází už z 16. století. Původně šlo o velké panství Grand-Poujeaux, které bylo rozděleno dědickým právem na – Chasse-Spleen, Maucaillou a Poujeaux-Theil. Dnes vinařství spravuje 113 hektarů vinic, v rámci kterých dominuje Cabernet Sauvignon (zhruba 60 %), doplněný o Merlot (35 %), Petit Verdot a Cabernet Franc. Část vinohradů je osázena bílými odrůdami Sauvignon blanc a Semillon, ze kterých se produkuje bílá varianta vína Chasse-Spleen. Průměrné stáří vinic je zhruba 30 let.

Červená vína Chasse Spleen se zpracovávají částečně v nerezových a částečně dřevěných nádobách. Vína se nechávají vyzrávat ve francouzských dubových sudech (40 % nových sudů) po dobu 12 až 15 měsíců. Co se týká ročníku 2011, ten se nevyvíjel úplně optimálně a vinařům nadělal relativně dost starostí. Zatímco jaro bylo příjemně teplé a hrozny se vyvíjely vcelku optimálně, v červnu nastala nepříjemná kombinace velkých veder a minima srážek. Červenec a srpen byly naopak chladné a doprovázené deštěm, což způsobilo problémy s vyzráváním hroznů. Sedmý měsíc roku byl prý nejstudenější za posledních 30 let. Povedené září už vše nezachránilo a 2011ka se tak nevyrovnala některým glorifikovaným ročníkům, jako 2009. Některá vína nedosahují dostatečné plnosti, chybí jim robustnější tělo.

Moulis en Médoc 2011, Château Chasse-Spleen, 13 %

Víno je směs Cabernet Sauvignon (50 %), Merlot (40 %), Petit Verdot (7 %) a Cabernet Franc (3 %). Ve skleničce se prezentuje sytější, tmavší barvou, krásně slzí. Aroma příjemně kombinuje černý rybíz, tóny připomínající pepř, mátu, doplněné o lehce tabákovou, zakouřenou stopu. Celkově svěží, mladistvé, energicky vonící. V ústech je víno suché, středně plné, spíše lehčí, šťavnaté. Tmavé bobulové ovoce doplňuje lehká nasládlost až čokoládovost v závěru. Příjemný, pozvolný nástup taninu. Celkově víno působí kompaktně, pije se to lehce a s chutí, na druhou stranu cenově víno přece jen spadá do vyšší kategorie a při případném nákupu bych se možná poohlédnul po jiném ročníku.

Orientační cena: 790 Kč

IMG_2616[1]

Okomentovat:

*

Loading...