Konec listopadu je u nás již tradičně ve znamení kampaně na mladá Svatomartinská vína. Zatímco při představě drůběžího kaldounu a pečené husy se mi spolehlivě sbíhají sliny, tak fofrem prokvašená a nalahvovaná vína mne nechávají spolehlivě v klidu. Pátral jsem v archivu, kdy jsem tu naposledy recenzoval nějaká Svatomartinská vína a kromě vědomostního kvízu na toto téma nenašel zhola nic.
Ne, že bych si přímo zasednul na značku Svatomartinských vín, podobně mne míjí i svátek slavnějšího Beaujolais Nouveau. To si ostatně zažilo svou největší slávu v 80. letech minulého století a od té doby spíš vyklízí pozice a řada místních vinařů vrací lesk vínům z Beaujolais v podobě kvalitních červených z některé z 10 místních Cru.
U nás se zatím jede na marketingové vlně směrem vzhůru a tak jsme se letos dozvěděli, že do prodeje zamířilo rekordní množství 2,34 milionu lahví Svatomartinského vína. Co víc, degustační zkouškou prý z celkového počtu 420 přihlášených vín neprošlo pouze deset procent vzorků. Důkaz mimořádné kvality ročníku, nebo spíš začátek konce oblíbené značky?
U vína platí tuplem, že práce kvapná, málo platná. Za mne je nyní ideální čas objevovat vína ročníku 2020 potažmo 2019. Pokud máte chuť na mladé svěží víno s charakterem, stačí si jen trochu připlatit a třeba sáhnout po loňském vínu od svého oblíbeného vinaře. Já jsem tentokrát skončil u třech mladých moravských Ryzlinků rýnských a vůbec mi nevadilo, že ani na jedné nebyl na etiketě koník s Martinem v sedle. Na každou jednotlivou láhev jsem byl hodně zvědav. Vinařství Ilias z Pavlova má dlouhodobě extrémně zajímavá bílá vína. Milan Sůkal je Vinař roku České republiky 2020 a jeho Ryzlink rýnský 2018 mi loni hodně sednul. Kromě prověřených jmen mne baví objevovat vína z nových vinařských projektů a láhev Dog in Dock tak trio krásně doplňuje.
Ryzlink rýnský 2020 Na Stráni, Milan Sůkal, 12,5 % Hodnocení: 89/100
Víno v přívlastku pozdní sběr, z viniční trati Na Stráni z obce Lužice. Víno světlejší, slámově žluté barvy. Ve vůni poměrně výrazné, s tóny citrusových plodů, s meruňkou, doplněných o tóny bylinek a medu. V chuti suchý a krásně svěží rýňák, středně plný. Na jedné straně vínu dávají energii tóny citrónu nebo limetky a vyšší kyselina, na druhou stranu víno elegantně obohacuje výrazně květinový projev, s tóny lipového květu či akátového medu. Víno má vytrvalou chuť, je vyvážené, se skvěle pitelným projevem. Krásná minerálně slaná dochuť.
Ryzlink rýnký I. 2020, Vinařství Ilias, 12,5 % Hodnocení: 87/100
Pozdní sběr, z viniční trati U tří panen, z katastru obce Dolní Věstonice. Suché víno, světlejší žluté barvy. Vůně je intenzivnější, kombinuje zralé citrusy, žlutá jablka nebo grepovou šťávu. V chuti je víno příjemně svěží, s výrazně meruňkovými tóny a grepem, středně plné a šťavnaté, s jemnou mineralitou v závěru. Připomíná mi ovocné a uhlazené ryzlinky z Rakouska. Na druhou stranu Vinařství Ilias patří mezi mé oblíbené značky a vzhledem k předcházejícím zkušenostem jsem měl možná očekávání příliš vysoko. Třeba ročník 2018 se mi u tohoto Ryzlinku rýnského líbil o něco více.
Ryzlink rýnský 2019, Dog in Dock, 13 % Hodnocení: 86/100
Polosuchý Ryzlink rýnský, pozdní sběr, z viniční trati Staré nadhájčí, z Blatnice pod Svatým Antonínkem. Příjemné odrůdové aroma, s tóny grepu, intenzivní meruňkou a tóny bílých květů, připomínající heřmánek. Na nose je víno až parfémové, okamžitě se mi vybavila Mosela. V chuti ale bohužel navazuje jen z části. Víno je celkem nekomplikované, s tóny peckového ovoce, s líbivou nasládlostí a středně dlouhým závěrem. V něm přece jen vystupuje lehce pikantní kyselina a jemná mineralita.