Mladá vína Vinařství Ilias

Říjen, 7.10.2016 08:30

Když jsem se letos v létě krátce zastavil v Pavlově, nestačil jsem se divit. Turistů jak na Václaváku, sklípků otevřených víc než vietnamských večerek na Žižkově, do toho architektonicky vyšperkovaná Pálavská galerie vín nebo archeologický park. Prostě v Pavlově to hučelo jak úlu a i díky kontroverznímu seriálu Vinaři, který sem nalákal zástupy vína chtivých Pražáků,  už tato vinařská obec dávno nepřipomíná ospalou díru pod zříceninou Dívčí hrady. Co se samotného vína týče, je výraznou pavlovskou osobností vinař s jižansky znějícím jménem – Georgios Ilias.

pavlov

Hrozně to utíká! Můj mozek nějak nechce zpracovat informaci, že už je to více než dva roky, co jsem byl u Georgiose Iliase osobně na návštěvě. Seděli jsme na terase jeho domu a povídali o víně a o tom, jak se k jeho výrobě dostal. Sklep a dům s výhledem na nádrž Nové Mlýny stojí trochu stranou hlavního turistického reje, ale v tomto případě se vyplatí zapátrat a zkusit si ochutnávku vín domluvit.

Berou? Můžete se na uvítanou zeptat Georgiose Iliase, pokud  se vám podaří setkání uskutečnit. Do Pavlova totiž Georgios Ilias jezdil nejprve na ryby, nicméně vzhledem k tomu, že jsme v srdci mikulovské vinařské podoblasti, tak se to jeho rekreační rybaření nějak překlopilo v seriózní vinaření. První víno vyrobil Georgios Ilias v roce 2000 a naplno se vinaření věnuje od roku 2006. Základní filozofie vinařství je Bio režim ve vinici a co nejjednodušší a nejšetrnější přístup ve sklepě. Slovní spojení rodinné vinařství pak v tomto případě není jen prázdným heslem na etiketě.

Vína z vinařství Ilias na vás dýchnou svým skromným a poctivým projevem, nepostrádají zřetelný odrůdový charakter, sommeliéři je musí milovat. Do gastronomie prostě eňo ňuňo…  V nabídce nechybí bílá ani červená vína, já se dnes zastavím u prvně jmenované kategorie. V případě Vinařství Ilias máte z čeho vybírat. V paletě pěstovaných odrůd nemůže pod Pálavou chybět v první řadě Ryzlink vlašský,  ale Georgios Ilias pracuje také s odrůdami Pinot Blanc, Pinot Gris, Chardonnay, Veltlínské zelené nebo Tramín červený. Novinka letošního roku je pak Ryzlink rýnský. Bílým vínům Vinařství Ilias sluší mladistvý a energický projev, živá kyselina a přiměřená dávka ovocitosti. Žádné kudrlinky a aromaticky navoněné volánky, jednoduše vína férová a rovná jak slovo zálesáka.

Pinot blanc 2015, Vinařství Ilias, 13 %         Hodnocení: 87/100

Suché víno v přívlastku pozdní sběr, viniční trať Slunný vrch. Ve skleničce se připravte na výraznější zlatavou barvu. Víno příjemně a celkem výrazně voní po bílé broskvi, hrušce, připomíná rozkvetlou louku, s lehce medovým nádechem. V ústech působí relativně robustně, na jedné straně svěžest citrusových plodů, grepu, na druhé straně vláčný až krémový projev. Dlouhá dochuť s příjemnou kořenitostí. Krásné víno, s kompaktním a vyváženým projevem, delikátní na jazyku, svůdné na nose.

Orientační cena: 290 Kč

img_39111

Ryzlink vlašský 2015, Vinařství Ilias, 12 %          Hodnocení: 85/100

Víno v přívlastku pozdní sběr, suché, z viniční trati Slunný vrch. Světlejší barva bílého zlata, vůně je jemná, ovocná, připomíná citrusy, hrušku nebo žlutý meloun. V chuti je víno lehčí, se svěží kyselinou a čerstvými citrusovými plody, meruňkou. Dochuť je příjemná, středně dlouhá, ovocná s jemným bylinkovým závěrem. Moc pěkné, čisté, vysoce pitelné víno.

Orientační cena: 240 Kč

img_39121

Veltlínské zelené 2015, Vinařství Ilias, 12 %          Hodnocení: 84/100

Suché kabinetní víno z viniční trati Slunný vrch. Na nose objevíte trochu exotického ovoce, ale dominantnější jsou spíše tóny připomínající bylinkový záhon. V chuti muziku tvrdí vyšší řízná kyselina, která vínu dává do vínku přímočarý svěží projev. Citrónová kůra, limetka, zelené jablko a lehká kořenitá pepřovost. V dochuti je středně dlouhé, vybízí k dalšímu napití.

Orientační cena: 220 Kč

img_39131

img_39151

MoravaPavlov

Okomentovat:

*

Loading...