Mělník jako Rheingau

Září, 11.09.2019 07:49

Dvakrát ročně se v Berouně koná akce s nevinným názvem Hrnčířské trhy. Ve skutečnosti se ale na místní náměstí sjedou desetitisíce lidí a snad všichni, kdo mají doma funkční hrnčířské kolo nebo keramickou pec. A pak taky prodejci langošů, na místě pečených kuřat nebo piva do kelímku. Nechybí ani podivně vypadající výběrčí všelijakých dobročinných sbírek. Co se týká vína, tak uplynulý víkend rozhodně na trzích nejvíce frčel burčák. Já ale místo do hrníčku na kafe investoval do dvou sedmiček mělnických rýňáků. Mladé víno z Vinařství Vondrák a příjemně nazrálou 2015ku z ČZU.

IMG_20190909_181415_HDR

Vínomilci na hrnčířských trzích v Berouně nemají zas tolik příležitostí udělat si dobře. Takříkajíc „k lizu“ se dostanete buď v menší „gastro sekci“, která se nachází poblíž berounské radnice a kde kromě portugalských pochutin najdete i stánky několika tuzemských vinařství, včetně dvou výše zmíněných. Druhou šancí je pak nedaleké náměstí Joachima Barranda, kde má otevřeno příjemný španělský vinný bar Barrande. Z Moravy tu mají Šomana, z rakouska Prechtla a pak už bílé, červené a šumivé Španělsko. Můžete si tu dát po skleničce nebo po láhvi Cavu, Rioju, vína z DO Yecla nebo třeba svěží bílé víno z DO Getariako Txakolina. Samozřejmě celoročně, nejen během berounských slavností „roztodivnýchvěcívypálenýchzhlíny“.

A teď z jiného vinného soudku. Víte, co mají společného Slovácká a Mělnická vinařská podoblast? V obou je nejrozšířenější pěstovanou odrůdou Ryzlink rýnský. Rozlohou vinic to jsou ale dva odlišné světy, jako byste porovnávali německé Rheinhessen a Rheingau. Vinic obecně, ale i Ryzlinku rýnského mají mělničtí zhruba 10x méně než slováčtí. Je to něco málo přes 40 hektarů, ale to nemění nic na faktu, že některá zdejší vína mají nezaměnitelný charakter. Troufnu si říci, že jejich tvrdost, strohost a svíravá kyselost v kombinaci s mineralitou opravdu může někdy s nadsázkou produkci Rheingau připomínat.

Rodinné vinařství Vondrák bylo založeno v roce 1996 panem Luďkem Vondrákem. Postupně bylo rozšířeno z 1,8 hektarů na současných 10 hektarů vinic. Ty se rozkládají na jižních svazích břehu řeky Labe. Půdy jsou zde kamenité – opukové, což příznivě ovlivňuje mikroklima ve vinici. Vinařství pracuje s odrůdami Ryzlink rýnský, Tramín červený, Hibernal a Kerner.

Ryzlink rýnský 2018, Vinařství Vondrák, 12 %      Hodnocení: 85/100

Suché víno v kategorii pozdní sběr, trať Liběchovská. Odstín světlejší slámové barvy, ve vůni středně intenzivní, mladistvé, s tóny jablek, meruněk a grepu. V chuti ostřejší, řízně kyselé, s příjemnou ovocností, jemným bylinkovým nádechem a minerální koncovkou. Vysoce pitelné, ne příliš komplikované, ale čisté a zábavné pití.

Orientační cena: 190 Kč

IMG_20190909_181516_HDR

Na 12 hektarech pak hospodaří Vinařské středisko Mělník, spadající pod Českou zemědělskou univerzitu. Roční produkce dosahuje kolem 30 000 lahví, z nichž čtyři pětiny tvoří vína bílá. Kromě Ryzlinku rýnského je vysazeno Rulandské bílé, Tramín červený, Sylvánské zelené nebo Rulandské šedé.

Ryzlink rýnský 2015, ČZU, 12 %         Hodnocení: 87/100

Opět suché víno, kabinetní, viniční trať Neuberská. Tohle víno můžete ochutnat i v rámci letošního Salonu vín 2019. I v tomto případě světlejší barva ve skleničce, aroma je ale bohatší a nabízí škálu tónů připomínajících bílé broskve, grep, bílé květy a to vše doprovází zřetelná petrolejová linka. Lehce nazrálý ryzlink, svěží, šťavnatý. Lipový květ, citrusy, jemný náznak medu. Krásně sladěné víno s dominantnější kyselinou, působí pevně a sebevědomě. Delší dochuť. Víno s potenciálem do dalších let.

Orientační cena: 200 Kč

IMG_20190909_181524_HDR

Mimochodem víte, že Rheingau a Mělník mají ve vinicích totožnou i druhou nejrozšířenější odrůdu? Víte, která to je?

Okomentovat:

*

Loading...