Malý zelený a není z Alzy

Leden, 2.01.2020 08:51

Portugalské Verdelho, italské Verdicchio nebo francouzský Petit Verdot. Všechny tyto odrůdy jsou pojmenované podle typické barvy svých hroznů. První dvě jmenované pro dnešek opustíme a podíváme se na Petit Verdot. Ten v Bordeaux dozrává ještě později než Cabernet Sauvignon, a proto byla postupně jeho role v červených blendech minimalizována. Pokud dnes chcete poznat, jak chutnají čistě odrůdová vína Petit Verdot, musíte se porozhlédnout zejména mimo Francii. Třeba, jako já, do Itálie nebo Španělska.

IMG_20191224_132055

Pohromou pro Petit Verdot byla v Bordeaux na konci 19. století nejdříve phylloxera, po níž řada vinařů tuto odrůdu neobnovovala, později extrémně chladný rok 1956 se svými mrazíky. Přitom v 19. století například tvořil Petit Verdot 30 % vinic slavného vinařství Château Margaux, dnes je to zhruba pětkrát méně.

Odrůdě vyhovují více podmínky na levém břehu řeky Gironde, výsadby najdete zejména v Medocu nebo Graves. Čistě odrůdový Petit Verdot je dnes v Bordeaux celkem vzácnost, musí se trochu pátrat, ale některá vinařství se této odrůdě stále věnují. Příkladem budiž třeba Château Belle-Vue (Haut Medoc). Jejich Le Petit Verdot pochází ze starých 80 letých keřů, víno částečně zraje v amforách. Podobných vín by do budoucna navíc mohlo být víc a víc, vzhledem k oteplování Bordeaux to v poslední dekádě vypadá na sice velmi pozvolný, ale přeci jen návrat Petitu Verdot. Výsadby opět mírně rostou. Rozšířenější je dnes ale Petit Verdot za hranicemi Francie.

Mix Cabernetu a Syrahu

Zatímco v polovině 20. století Petit Verdot vyklízel pozice v Bordeaux a dnes tak ve finálních vínech tvoří maximálně několikaprocentní podíl, jen o něco později odrůdu začínají objevovat vinaři mimo Francii. Například vinařství Welgemeend Wine Estate bylo pravděpodobně první, které v roce 1975 vysadilo Petit Verdot v Jihoafrické republice. Nyní Petit Verdot najdete v různých částech USA, Austrálie, Itálie, Španělska, Portugalska, Chile nebo Argentiny. O co víc, odrůdě zdejší vinaři často dávají šanci vyniknout v podobě čistě odrůdových vín.

Petit Verdot je jako doma ve vinařských oblastech, kde panuje teplé a sušší klima. Odrůda brzy kvete, je tak náchylná na poškození jarními mrazíky a pozdě dozrává, což opět může dělat problémy v chladnějších vinařských oblastech. Ostatně osud odrůdy Petit Verdot není nepodobný další Bordeaux odrůdě Carmenère, kterou dnes znají konzumenti vín díky lahvím z Chile.

Co se týká samotných vín odrůdy Petit Verdot ve skleničce jsou těžko přehlédnutelná. Bobule Petit Verdot mají tlusté slupky, vína jsou intenzivně zbarvená, mají chlapské třísloviny a jejich tóny připomínají tmavé peckoviny, jako švestky a černý rybíz a odrůdově typickou fialku. Dle lokality se v chuti objevuje i kořenitost. Skvělý španělský Petit Verdot z vinařství Dehesa del Carrizal mi svou hloubkou a ovocností připomínal styl dobrého Cabernetu Sauvignon a černým pepřem, fialkou a náznakem tabáku pak Syrah z teplé oblasti.

Petit Verdot 2015, Dehesa del Carrizal, 14,5 %       Hodnocení: 90/100

„Bordeaux“ styl ze Španělska, elegance, nádherně ovocný charakter, rafinovaná práce se dřevem. Ostatně majitelé vinařství spadajícího do prestižní kategorie Grandes Pagos de Espana pochází z Francie. Vinařství Dehesa del Carrizal leží zhruba 150km jihozápadně od Madridu a kromě Petitu Verdot v jeho vinicích (28 ha) najdete Cabernet Sauvignon, Syrah, Merlot, Tempranillo a Chardonnay. Petit Verdot zraje 13 měsíců ve francouzském dubu. Ve skleničce má temně nepropustnou barvu, vyšší viskozitu, ve vůni objevíte tóny borůvek, černého rybízu nebo lékořice a pepře. Chuť perfektně navazuje na vůni, je plná, uhlazená, s tóny tmavých peckovin, povidel, grafitu a s velmi jemným náznakem tabáku a kůže. Víno má pěknou strukturu, je vyvážené, v dochuti mu nechybí příjemná kyselost a taniny. Zábavné a čisté pití, s potenciálem dál se zlepšovat v čase.

Orientační cena: 500 Kč (Crianza.cz)

IMG_20191224_132132

Petit Verdot 2016, Casale del Giglio, 13,5 %      Hodnocení: 86/100

V Itálii Petit Verdot najdete zejména v Toskánsku a také v Laziu. Právě odtud pochází středně plný a o poznání rustikálnější Petit Verdot vinařství Casale del Giglio. To v roce 2017 oslavilo 50 let od svého založení a dnes disponuje 180 hektary vinic, z nichž lahvuje portfolio o více než 20 různých položkách. Petit Verdot zraje zhruba rok v barikových sudech, má středně výraznou rubínovou barvu. Ve vůni tmavé třešně, švestka nebo relativně hodně výrazná fialka. Nechybí lehce zelené paprikové tóny. V chuti relativně svěží, kořenité, s tóny tmavých peckovin. Celkově ale není tak koncentrované, juicy jako předchozí vzorek. Působí také o něco nazrálejším dojmem, připomíná spíše tóny sušeného ovoce, fialky a tabáku. Dochuť je středně dlouhá. V tomto případě ideální vypít hned, nejpozději do jednoho či dvou let.

Orientační cena: 420 Kč (Italskehodovani.cz)

IMG_20191224_132118

Petit Verdot

Okomentovat:

*

Loading...