Maják jménem Jaroslav Osička

Květen, 22.05.2023 08:06

Spotřební daň na víno neprošla a velká úleva to musí být především pro menší vinaře. Místo času stráveného u nové administrativy a byrokratických povinností mohou dál pilovat svá vína. Třeba jako Jaroslav Osička. O víkendu jsem si zcela upřímně dvakrát zajuchal u jeho pinotů – Ryšák 2021 a Pinot Gris 2020. V tomto případě se chce říci až profesorská práce!

IMG_20230517_153538__01

Vinařství Jaroslava Osičky tady asi nemusím příliš představovat. To je maják na občas mírně rozbouřeném moři bezzásahových a nemanipulovaných vín v Česku. Mám pocit, že za ty roky se z rybníčku opravdu stalo moře, provoz celkově houstne a o nová jména není nouze. Některé lodě teprve sbírají zkušenosti, jiné už úspěšně vyrazily na průzkum do dalekých mezinárodních vod a naopak jiná starší plavidla trochu ztratila ze svého lesku a nabrala vodu do podpalubí. Mám ale radost, že s ohledem na nedávné degustační zážitky, mohu říci, že maják J.O. září dál. Je jistotou pro všechny milovníky vín, kteří rádi plavou v autentických vlnách.

Vína z produkce vinařství pochází ze čtyř hektarů vinic v katastru obce Velké Bílovice, které jsou od roku 2003 v organickém režimu. Kromě Chardonnay Osičkovi pracují třeba s Tramínem, Müllerem-Thurgau, Pinot Gris nebo Modrým Portugalem. Poslední nová výsadba přitom proběhla v roce 2014, kdy se dosazovaly odrůdy Pinot noir, André a Ryzlink rýnský. Celkem se roční produkce vinařství pohybuje kolem 10 000 lahví, z nichž většina aktuálně končí za hranicemi České republiky.

Kdo vína Jaroslava Osičky trochu zná, tak při každé příležitosti instinktivně chňapá zejména po jeho Chardonnay, které by se námořnickou terminologií mohlo označit za skutečnou vlajkovou loď vinařství. V žádném případě ale nepodceňujte ani další pinotové odrůdy. Ryšák je svěží energické víno, které je ideální pro nadcházející letní sezónu, Pinot Gris 2020 pak nabízí vrstevnatou zábavu a komplexní zážitek z vína.

Ryšák 2021, Jaroslav Osička, 13 %    Hodnocení: 87/100

Suché víno, kombinace odrůd Pinot noir a Pinot Gris. Nečiřeno, nefiltrováno. Ve skleničce se světlou rubínovou barvou, viditelně nefiltrované, dobrá viskozita. Ve vůni tóny červeného peckového ovoce, rybízu, třešní, lehce kořenité s tóny hřebíčku a pepře. V chuti středně plné, šťavnaté, skvěle pitelné. Osvěžující, čisté, žádná divočina. Super kombinace vyšší kyseliny a minerality, která opravdu přitahuje ke skleničce. Dobrá délka, delikátní závěr.

IMG_20230517_153634__01

Pinot Gris 2020, Jaroslav Osička, 13 %   Hodnocení: 89/100

Víno leželo jeden rok na starších dubových sudech a další necelý rok v láhvi. Ve skleničce s intenzivnější žlutou barvou se zlatavými odlesky. Zatímco Ryšák 2021 je ve skleničce o dravém mládí a energii, tak Pinot gris působí vyzrále a vyklidněně. Kombinace zralého žlutého peckového ovoce, kvasnic, jemné nakouřenosti. V chuti plnější víno, bohaté ve svém projevu, krásně sladěné a vyvážené. Opravdu mne bavilo moc, čistý naturální styl v té nejzábavnější podobě. Delší závěr, který kombinuje jemnou krémovost, zralé ovoce a minerální slanost. Víno aktuálně ve skvělé formě!

IMG_20230517_153621__01

Okomentovat:

*

Loading...