Letní vína od Maguly

Srpen, 24.08.2017 06:12

Už se z toho stává takový hezký naturální zvyk. Dva roky po sobě jsem vystavoval na festivalu Praha pije víno, dva roky po sobě se tam potkal se sympatickým Vladimírem Magulou a dvakrát od něj také na odchodnou dostal degustační kartón vín. Pravda, od červnového festivalu už něco vína uplynulo, ale k ochutnání vín jsem se prostě dostal až nyní.

IMG_4448[1]

Zápisky to nakonec budou dva. Dnes Veltlínské zelené a tři lehká červená vína, Frankovky 2014 a 2013, na které se nejvíce těším, si nechám zase někdy na příště. Mohlo by to být zajímavé porovnání dvou po sobě jdoucích ročníků, z nichž jak známo ten se čtyřkou na konci nebyl pro červená vína z nejoptimálnějších. To se ostatně ukázalo i na Modrém Portugalu. 2014ka, kterou jsem aktuálně ochutnal se zdaleka nevyrovnala báječné dvanáctce, kterou jsem zkoušel před rokem. Prostě špatný vs velmi dobrý ročník.

Vladimír Magula k ročníku 2014 na svém webu uvádí: „Ročník 2014 sa celkom určite zapíše do histórie ako náročný a vína z neho budú dobrými príkladmi pre autentické ročníkové vína. Mierna zima mala za následok zvýšený tlak múčnatky aj perenospóry ku ktorému sa pridali aj nedostatok slnka a nadpriemerné zrážky, ktoré boli 262 mm nad ročným priemerom. Potešujúce bolo, že bio-postreky sa plne osvedčili aj za týchto extrémne ťažkých podmienok, vďaka čomu sa nám podarilo uchrániť vinohrady od vážnejšieho poškodenia. Portugal ako odroda obzvlášť citlivá na počasie najviac utrpel septembrovými dažďami. Bolo potrebné robiť dôkladnú prebierku vo vinohrade a doplniť do muštu cukor  tak, aby víno malo obsah alkoholu zaručujúci jeho stabilitu. Do rmutu sme pridali 10% celých strapcov, od ktorých sme očakávali zvýšenie komplexnosti a senzorickej bohatosti výsledného vína.“

Veltlínské zelené 2015,  Vino Magula, 12 %         Hodnocení: 86/100

Suché víno sytější zlatavé barvy. Vůně je celkem pronikavá, s tóny zralých citrusů, zeleného jablka, bílé broskve, bylinek a lipového květu. V chuti středně plné, s tóny exotického ovoce, broskví, lehkou pepřovostí. Ovocné tóny se příjemně doplňují s kyselinou, víno je vyvážené, delikátní, takové šťavnatě vláčné.

IMG_4450[1]

Carboniq 2016, Vino Magula, 10 %         Hodnocení: 82/100

Po otevření trochu divoké, potřebuje chvilku na srovnání. Víno má středně výraznou barvu s purpurovým okrajem. Vůně je expresivní a pronikavá, hodně fresh, s tóny malin, červeného rybízu, trocha čajového listu, bonpari. V ústech hodně svěží, se štiplavou kyselinou, decentním tříslem, čerstvými ovocnými tóny, lehčí, trochu punkové, prostě nekomplikované párty víno.

IMG_4449[1]

Modrý Portugal 2015, Vino Magula          Hodnocení: 87/100

Víno ještě bez etikety, s příjemnou ovocně-kořeněnou vůní. Objevují se tóny švestek, borůvky, maliny, jemné kávové podtóny, zemitost. Svůdné a příjemné. V chuti hladké, sametově ovocné, s pikantní kyselinou, jemným tříslem v dochuti. Tóny do tmavého ovoce, švestka, lehce nasládle kořeněná dochuť. Tohle mne baví, je to živé, energické, na MP až překvapivě dost. Víno zároveň působí kompaktně, uhlazeně ale nikoliv fádně.

Modrý Portugal 2014 Classique, Vino Magula, 11 %          Hodnocení: 84/100

Před nalahvováním víno zrálo 12 měsíců v dubových sudech a následně ještě šest měsíců v nerezu. Víno má světlejší „pinotovou“ barvu, ve vůni je docela pronikavé, s tóny červených peckovin, květinové, zároveň trošku do zelených podtónů. V chuti je tenhle Portugalec lehký, šťavnatý, nekomplikovaný, střední délky. Svěží červené ovoce, příjemná kyselinka, dobrá pitelnost. Víno na každodenní nasávání, sofistikovaností a elegancí se neblíží vínu ročníku 2012.

IMG_4456[1]

Okomentovat:

*

Loading...