Lahůdková vína Jakuba Nováka

Prosinec, 2.12.2014 07:31

Vinařství a vína Jakuba Nováka jsou pro mne tak trochu zjevením na domácí scéně. Dlouho jsem o nich nevěděl, až v posledních měsících jsem o tomto mladém vinaři slyšel z různých stran a především četl o jeho vínech na blozích a jiných webech vínu se věnujících. Když jsem minulý týden relativně náhodou zabrouzdal na online obchod geeka Marka Jeliče, byly lahve s moderní a elegantní etiketou jasnou volbou.

Vina-Jakub-NovakNakonec jsem skončil s bílým Pinotem 2012, červenou Frankovkou 2012 a „podpultovou ujetinou“ (dle označení distributora) a sice oranžovým Tramínem 2011. Dojmy z tohoto tria? Jen ty nejlepší. Na čistý design etiket, které neotravují zbytečnými texty, informačním balastem či jinými berličkami navazuje i tekutý obsah lahví. Hrozně příjemná vína, lehčí, upřímná, nikterak arogantně podbízivá. Člověk je pije jen tak mimochodem a je mu u nich dobře. Možná s drobnou výjimkou v podobě Tramínu, který přeci jen vyžaduje náročnějšího konzumenta. Pokud se ale odprostíte od všeobecných předsudků ohledně barvy nebo čirosti vína, jde nakonec o velmi elegantní, jemné až slavnostní pití.

Pinot bílý 2012, Jakub Novák, 12,7 %

Víno zrálo 12 měsíců v akátovém sudu na kvasnicích. Hodně sytá, zlatá barva, ve skleničce víno pěkně slzí. Aromatika je moc příjemná, decentní, prim hrají ovocné tóny, konkrétně zralé žluté ovoce, nechybí jemná stopa dřeva či kořenitosti. V chuti spíše strohé, nikterak podbízivě. Krásně pitelné, čisté, s příjemnou kyselinou, citrusy, žlutým ovocem. V závěru působí lehce nasládlým dojmem, celkově harmonicky a vyváženě. Pokud jste byli celý rok hodní a ještě nepsali Ježíškovi, řekněte si o lahvinku tohoto Pinotu:)

Orientační cena: 363 Kč

???????????????????????????????

Tramín 2011, Jakub Novák

Tohle víno by se mohlo stát ústředním motivem vtipných scének z restaurace natáčených skrytou kamerou. Hosté si objednávají Tramín červený, 2/3 z nich očekávají bílé víno, 1/3 červené. Nikdo ovšem nečeká výrazně oranžové až měděné víno, na první pohled kalnější konzistence. Udivené, ustrašené či rozhořčené reakce by mohly stát za to.

Každopádně víno by dle mého názoru ideálně pasovalo na vinný lístek některého z nejluxusnějších pražských restauračních podniků (možná tam je, nevím). Vůně je koncentrovaná, typicky tramínová, kořenitě-medová. Čajová růže, mandarinky, exotické plody… Celkově víno působí hebce, hrozně přírodně, jako by člověk rozmačkal hrozny v ruce a strčil si je pod nos. V ústech kombinace kořenité nasládlosti, vyzrálého projevu a příjemné, živé kyselinky. Tramín jako řemen.

Orientační cena: 430 Kč

???????????????????????????????

Frankovka 2012, Jakub Novák, 12,7 %

Světlejší rubínová barva. Víno voní lehce po květinách, spíše po ovoci. Třešně, brusinky či ostřužinové tóny. Nic utahaného, energické, svěží víno. Lehčí, s příjemnou ovocnou linkou. Akurátní kyselina, pevné tříslo. Víno zrálo 12 měsíců v dubovém sudu, což bych mu asi ani nehádal. Každopádně opět nebezpečně pitelné, není tam nic zbytečného navíc. Přímočarý styl s moc pěkným výsledkem.

Orientační cena: 363 Kč

Možná se mi vína jen trefila do aktuální nálady a rozpoložení, možná mám nějaké květinové období, nevím, ale prostě mi moc chutnala. Dnes tedy hodně pozitivně laděný příspěvek, schválně jestli dosáhne podobné čtenosti jako nedávné lamentování nad pseudovínem JUDr. Blanky Ď. Tahle vína by si to určitě zasloužila:)

Okomentovat:

*

Loading...