Kyjovský Syrah s Malbecem

Prosinec, 11.12.2020 10:22

Já vím, že je to asi ostuda, ale do Kyjova mne má životní cesta ještě nezavedla. Dnes se tam zprostředkovaně podíváme alespoň díky vínům, která mi zaslal malovinař František Kölbel. Zástupce třetí generace místní vinařské rodiny aktuálně vyrobí kolem 10 000 lahví ročně, ale plánem je další navyšování produkce. Zajímavostí vinařství je používání v tuzemsku málo rozšířených odrůd, jako jsou Syrah, Malbec, nebo Cabernet Franc. Z ochutnaných vín se mi nejvíce líbilo Cuvée Polámané 2016-2017, které kromě tzv. Bordeaux odrůd kombinuje dva ročníky.

IMG_20201209_181521

Vinařství František Kölbel převzal od svého otce Miloše a dědy Arnošta. Právě tatínek současného vinaře začal v 90. letech s výsadbou pro Moravu netypických odrůd, jako jsou Cabernet franc, Dunaj, Gamay nebo Kerner. František pak tuto rozmanitost doplnil klasickými drůdami a postupně začal navyšovat produkci. Vinařství dnes produkuje vína z vlastních vinic v tratích Slíny a Polámané a z nakoupených hroznů od dalších pěstitelů. Pro některá červená vína je typické delší ležení na dubových sudech.

Blíže jsem se ve svém popisu zaměřil na trojici červených vín. Co se týká bílých vín, vyzkoušel jsem relativně delikátní a suchý Ryzlink vlašský 2018. Ten se mi z bílého tria líbil relativně nejvíce. Kdo má rád odrůdu Hibernal, s její typickou aromatickou expresivností, určitě může zkusit víno ročníku 2018 od rodiny Kölbelovy. Polosuché, odrůda je ze skleničky patrná na první přivonění. Cuvée Derniéra 2019 je lehké, mladé bílé víno založené na odrůdě Veltlínské zelené, doplněné Ryzlinkem vlašským. Víno postavené na primární aromatice, přímočaré, svěží.

Frankovka 2018, Rodina Kölbelova vinařství, 13 %    Hodnocení: 83/100

Moravské zemské víno, suché, z viniční trati Slíny, 45 let staré keře Frankovky. Před nalahvováním víno zrálo 20 měsíců v dubových sudech. Ve skleničce se víno prezentuje zářivou rubínovou barvou, vůně je středně intenzivní, najdete v ní ovocné tóny tmavých třešní, brusinek a malin. Ovoce doplňuje jemně nasládlý tón připomínající marcipán a fialku. Chuť je středně plná, se středně výraznou kyselinou. Frankovka v ústech kombinuje uhlazenou ovocnost s jemnými tóny hřebíčku a vanilky. Středně dlouhá dochuť, sladce kořenitá. Vyvážený projev, fajn pitelné červené víno. Na druhou stranu mi trochu chybí energičnost a bohatost chuti. Parametry, které zdobí velká vína této odrůdy.

IMG_20201211_100043

Cuvée MaSyMe 2018, Rodina Kölbelova vinařství, 13 %    Hodnocení: 82/100

Argentinské tango z Kyjova. Moravské zemské víno, suché, na tuzemské poměry netradiční cuvée odrůd Malbec, Syrah a Merlot. Před nalahvováním víno zrálo 20 měsíců v dubových sudech. Rubínová barva s lehce fialovým nádechem, vyšší viskozita ve skleničce. Ve vůni se objevuje kombinace jahod, švestky, lékořice a hřebíčku. Víno působí mladým dojmem. V chuti je středně plné, nekomplikované, s tóny lesního ovoce, šťavnatou kyselostí a tóny dřeva. Přímočaré pití, s líbivým projevem, kombinující kořenitost a zralé peckové ovoce.

Cuvée Polámané 2017/2016, Rodina Kölbelova vinařství, 13,5 %    Hodnocení: 85/100

Suché víno, kombinace odrůd Merlot, Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc, dva roky zrání v sudech. Ve skleničce pronikavější vůně s tóny švestky, černého rybízu nebo malin. Nechybí kořenitost, tóny lékořice a pepře. V chuti je víno plnější, sametové a uhlazené, s příjemnou hloubkou. S lehce vystupující kyselinou a delikátními tříslovinami. Objevují se tóny tmavého ovoce a sladkého koření, konkrétně tóny připomínající švestky, černý rybíz, povidla, vanilku a kávu. Víno má delší závěr, lehce nazrálý projev.

IMG_20201211_100103

!! Líbil se Vám tento příspěvek? Máte rádi blog Podkorkem? Můžete se stát sponzorem blogu a podpořit tvorbu dalších textů. Díky! Více.

Morava

Okomentovat:

*

Loading...