Kvetoucí vinice

Červen, 17.06.2015 08:36

Je to neuvěřitelné jak to letí, za chvilku je tu léto a polovina roku. Řekl jsem si, že je na čase zhodnotit prvních šest měsíců, a proto jsem oslovil některé vinaře s žádostí, aby shrnuli aktuální stav ve svých vinohradech. Nejednou jsem slyšel v uplynulých týdnech komentáře ve smyslu toho, že 2014 byl nejkomplikovanější rok, snad za posledních 20 let (i od vinařů tento týden v Rakousku). O něco „jednodušší“ ročník by se tak možná hodil i s ohledem na výpadky produkce, kterým se velká část vinařství v loňském roce nevyvarovala.

sonberk6

Jak to tedy aktuálně ve vinohradech vypadá? Pokud jste třeba letos ještě neměli možnost, se do vinic zajet podívat, přináším alespoň zprostředkovaně několik obrázků. Během pár minut se tak můžete podívat do vinic vinařství Volařík, Sonberk, Vykoukal, Kraus, Maděřič, Krásná hora, Glosovi nebo do Vinných sklepů Kutná hora. Všude zatím panuje pohoda, réva se hezky zelená a kvete:). Některé z následujících fotek doslova berou dech…

Jindřich Kadrnka, Vinařství Volařík

Letošní výsadby cca z 95 % krásně rostou, ale opravdu je už potřeba vody. Stavíme na nich nosné konstrukce, jako jsou instalace řadových sloupků, roxorů, krajových sloupků, kotvení a tahání drátů. Od výsadby v polovině dubna nám spadlo kolem 30 mm, což je hodně málo! Dvouleté vinice krásně rostou, jsou vylámané na dva letorosty a vyvázány a rostou díky teplu dost intenzivně. Plodné vinice mají bohatou násadu a už je postupně redukována. V současné době je réva ze 70 % v plném květu. Ve vinicích se dělají veškeré zelené práce, jako čištění kmínků, podlom, zastrkování, redukce násady, atd. Dále se kultivuje, mulčuje tráva, okopává se a byl udělán druhý postřik, hlavně proti padlí, které má dobré podmínky pro vývoj. Trochu zlobí chloroza letorostů, což je hlavně díky suchu.

volarik1

volarik2 

Roman Slouk, Vinařství Sonberk

Vinná réva začala plně kvést kolem 11. 6., letorosty jsou velice pěkně narostlé, probíhá jejich zastrkování do drátěnky, po kterém bude následovat odstraňování zálistků. Máme provedena dvě ošetření proti houbovým chorobám s velkým důrazem na padlí. Meziřadí krásně kvetou, včeličky pilně pracují. Zdánlivě časně letní pohoda.

Vrásky na čele způsobuje tradiční problém zemědělců – srážky. V porovnání s rokem 2014, kdy do 18. 5. napršelo 135 mm, nám letos napršelo 114 mm. Ale vinice vypadají letos díky velice deštivému podzimu 2014 mnohem lépe než vloni. Ale co bude dál? Jedenáctiletý srážkový průměr na Sonberku je 524 mm – v rozmezí 355 až 774 mm. Nezbývá než doufat, že se nebude opakovat podzim roku 2014 a srážky padnou v jiném termínu.

sonberk4

sonberk2

Karel Hejduk, Vinařství Kraus

Je to doba nejintenzivnějšího růstu letorostů. U středního vedení na kmínku je třeba odstranit nízko podrůstající letorosty, letorosty v drátěnce zastrkat tak, aby vznikla štíhlá a kompaktní stěna. Přejme si dobré počasí, květy jsou náchylné na poškození botrytidou i perosporou. Fotky jsou z trati Klamovka na Mělníku.

kraus1

kraus2

Zdeněk Vykoukal, Vinařství Zdeněk Vykoukal

Vinice se nyní u nás nachází ve fázi plného odkvětu až dokvétání (dle odrůd). Růst révy vinné je v letošním ročníku velmi bujný, silnější než v roce 2013 a výrazně silnější než v letech 2012 a 2014. Konec zimy a jaro byly sice opět velmi suché, ale réva zřejmě stále využívá zásobu vody z loňských podzimních srážek. Ty pro nás ale měly loni fatální následky v podobě plísně šedé a následného hnití hroznů.

Násada květenství je také nadprůměrná, ale ještě uvidíme jak dokvět dopadne, protože přívalový déšť z 13. června by mohl ještě způsobit sprchnutí hroznů (neopylení a nevyvinutí části květů resp. bobulí). Naštěstí na tohle velmi náchylná odrůda Neuburské již byla odkvetlá. Ryzlink rýnský, který má někdy podobné problémy, je na tom hůř, protože je teprve v plném květu. Zdravotní stav vinic je zatím na velmi dobré úrovni. Problém nám působily pouze housenky Osenice a píďalka Různorožce trnkového, které vyžírají rašící očka. Loni doslova sežraly 100% Chardonnay. Letos se nám nočními sběry housenek podařilo škody eliminovat téměř na nulu. Výskyt padlí révového a plísně révy jsme zatím ve větší míře nezaznamenali.

Jak se říká: „Housata se počítají až na podzim.“, ale zatím to vypadá velmi dobře. Srovnal bych to tak s ročníky 2006, 2009 a 2011.

vykoukal1

vykoukal2

Jiří Maděřič, Vinařství Maděřič

Vinice mají letos velmi pěkně nastartováno, bez mrazu, bez škůdců, bez zlodějů, vše vypadá velmi příjemně. I když je potřeba říci, že obalečů bylo víc než obvykle a feromonové matení nebylo 100% funkční, pokud by se situace měla během roku zhoršovat, nebylo by to nijak příjemné. Co se škůdců týká, loni jsme zaznamenali výskyt octomilek drosophila suzukii. Je to zavlečená potvora, která se šíří po celé Evropě. Potenciálně to může být největší katastrofa pro pěstitele všeho měkkého ovoce. Navíc proti ní neexistuje žádná rozumná obrana.

Květ již končí a vše proběhlo velmi rychle v teploučku a bez deště, co víc si můžeme přát? No právě asi ten déšť, teď se budou hrozny nalévat a od jara je velmi sucho. Problémem by stejně jako loni i letos mohly být houbové choroby. Dvě zimy za sebou byly mírné a to není nikterak pozitivní.

V porovnání s minulými lety to vypadá na téměř optimální průběh počasí, je pravda že spadlo míň srážek (skoro třetina v porovnání s rokem 2013), ale zase máme zásoby z loňského vinobraní. U nás spadlo bezmála 400 mm srážek během srpna a září, zatímco letos od začátku roku jen 120 mm. Průběh telot byl normální, konečně jsme měli i jaro s teplotami kolem 20°C. Co se kvality ročníku týká, asi se necháme překvapit, letošní ročník se bude dát hodnotit až v lednu:-).

maderic1

maderic2

Marek Vybíral, Vinařství Krásná hora

Aktuální stav ve vinohradech vypadá velmi dobře. Většina odrůd právě dokvetá. U nás aktuálně žádné choroby a pěkná násada hroznů. Foto kvetoucího Chardonnay je asi dva týdny staré. Z novinek je u nás asi nejzajímavější aplikace biodynamických preparátů. Na fotkách jsou v koši jsou uložené preparáty a ve starém sudu zrovna dynamizujeme roháček před aplikací.

CA47736F-E6F8-4F11-88F4-5CFCAAB1C705

FullSizeRender

CDB5891A-3B70-45DE-B6AE-22E026F80459

Lubomír Glos, Vinařství Glosovi

V loňském roce réva velmi špatně a nestejnoměrně rašila vlivem sucha, dále vznikly velké škody požerem rašících oček housenkami můry osenní a píďalek. V letošním roce je rašení velmi dobré, stejnoměrné, škody housenkami minimální. Réva bujně roste vlivem dostatečných srážek koncem minulého roku. Vegetace byla oproti průměru z počátku opožděná cca o tři dny, vlivem intenzivního slunečního záření a vysokých teplot toto zpoždění dohání. K dnešnímu dni je v našich podmínkách odkvět téměř u konce. Násada je velmi dobrá, zdravotní stav také. Podle současného vývoje se dá očekávat dobrá a kvalitní slizeň. Houbové choroby se zatím neobjevily.

glos

Jaroslav Osička, Vinařství Jaroslav Osička

Letošní rok z hlediska vinohradnického začal poměrně příznivě. Loňský podzim doplnil značný deficit vody z předcházejícího období. Následovala mírná zima. Start nové vegetační sezony byl tedy ideální. Nástup vegetace byl z časového období normální. Na některých lokalitách se opět objevila housenka píďalka (Různorožec trnkový), která vyžírá rašící očka na jednoletém dřevě révy, kde způsobila i značné škody. Průběh teplot byl také v normálu, takže nástup jednotlivých fenofází byl bezproblémový a v časovém  normálu. V současné době se réva nachází ve fenofázi dokvétání. Zaznamenal jsem v letošním roce větší výskyt obalečů první generace na květenství révy vinné. Byla napadena asi 1/3 květenství, což znamená již kalamitní výskyt. Co nejvýrazněji ovlivňuje v letošním roce vegetaci révy je nízký výskyt srážek na jaře. Za poslední tři měsíce ve Velkých Bílovicích napršela pouze ¼ normálu, zásoba zimní vláhy se postupně vyčerpala, zejména z povrchových půdních horizontů a v současnosti je značný deficit vody, který se projevuje zejména u mladých výsadeb. U méně vododržných půd byla nutná závlaha mladých keřů, jinak i usychaly. Já jsem mladou výsadbu o výměře 25arů, včetně podsadeb, zavlažoval a budu to muset v příštím týdnu zopakovat.  Suché počasí  s  poměrné velkými výkyvy teplot mezi dnem a nocí spojené s ranní rosou je ideální pro výskyt padlí. V současností se provádí intenzivní ochrana révy proti tomuto patogenu. V případě pokračování stejného průběhu počasí bude infekční tlak dále narůstat. Riziko plísně révové je  poměrně nízké. V letošním roce jsem ve všech vinicích zaznamenal poměrně silný okus letorostů způsobené srnčí zvěří.  V současnosti jsou aktuální zelené práce na révovém keři (čištění kmínků, zastrkování letorostů do dvojdrátí, podlom, vylamování zálistků, osečkování letorostů). Práce jsou to časově velmi náročné a musí se udělat v poměrně krátkém termínu, jinak mohou vznikat velké škody vylámáním letorostů větrem, nebo průjezdem traktoru.

osicka3

osicka4

Lukáš Rudolfský, Vinné sklepy Kutná hora

V našich vinicích vše vypadá v pořádku, réva kvete u ranějších odrůd již dokvetla. Zdravotní stav révy je dobrý, oproti roku 2013 nás nezasáhly kroupy a modlíme se, aby to tak bylo i  do konce sezóny a hrozny jsme sklidily ve vynikající kvalitě. Na fotografii je kvetení u odrůdy Chardonnay.

rudolfsky-kutna-hora

Okomentovat:

*

Loading...