Krásný Syrah z Izraele

Listopad, 18.11.2021 09:23

Už jsem si tu myslím v minulosti povzdechnul, že víno jako dárek dostávám velmi zřídka. Většina lidí v mém okolí se totiž obává, že by mi nevybrala dostatečně zajímavé víno, takže volí nějakou jistotu. Já jsem přitom vinný dobrodruh, který rád ochutná téměř cokoliv. Jedna narozeninová sedmička mi teď ale přece jen udělala velkou radost. Hodně povedený Syrah 2016 z izraelského vinařství Golan Heights Winery.

IMG_20211115_193326__01__01

Syrah patří mezi nejrozšířenější odrůdy na světě a nechybí tak ani ve výsadbách v Izraeli. Doplňují ho tu ostatně další mezinárodní klasiky jako Cabernet Sauvignon, Carignan, Merlot, Sauvignon Blanc nebo Semillon. U nás je Syrah zbožím s trošku exotickým nádechem, v tuzemské Státní odrůdové knize tuto odrůdu na rozdíl od Merlotu nebo Cabernestu Sauvignon nemáme.

S 5500 hektary vinic je Izrael ještě větším vinařským trpaslíkem než Česká republika. Jeho vína jsou ale dostupná na mezinárodních trzích, ten tuzemský nevyjímaje. Moderní vinařská historie Izraele se datuje do roku 1948, kdy vznikl samostatný izraelský stát. V té době na jeho území fungovalo dle dostupných zdrojů nějakých 14 vinařství. V 50. letech vznikl izraelský vinařský institut, který dále rozvíjel vinařskou branži v této zemi. V roce 1970 pak pootočil kurzem zdejší produkce profesor Cornelius Ough z Kalifornské univerzity v Davisu. Po návštěvě Golanských výšin označil tuto oblast za perfektní místo pro produkci kvalitních vín a první vinohrady tu začaly být vysazovány v roce 1976.

O sedm let později vzniká vinařství Golan Heights Winery, které na 20 let angažovalo amerického enologa Petera Sterna a do izraelského vinařství tak přineslo moderní postupy známé z „Nového světa“. Úspěch na mezinárodních trzích na sebe dlouho nenechal čekat. Izraelská vinná scéna dostala nový náboj a v 90. letech ji obohatila nová vlna menších butikových vinařství. V roce 2000 bylo v Izraeli  na 70 vinařství a toto číslo se do roku 2005 ještě zdvojnásobilo. Řada investic přitom zamířila právě do oblasti Golanské výšiny, která je specifická svým chladnějším klima a vulkanickými půdami. Aktuálně tu vzniká necelá pětina izraelských vín.

Víno Yarden Syrah 2016 pochází z hroznů révy o průměrném stáří kolem 20 let. Nadmořská výška vinic je nad 600 metry nad mořem. Réva je vysazena na štěrkové půdě na podkladu sopečného původu, čediče a tufy. Hrozny jsou sklízeny ručně, ve vinařství dochází k odstopkování třapin a jemnému lisování. Fermentace  probíhá ve velkých otevřených dubových kádích. Následně víno zraje po dobu 18 měsíců v sudech z francouzského dubu o objemu 225 l.

Syrah 2016 Yarden, Golan Heights Winery, 14,5 %   Hodnocení: 91/100

Víno má tmavou barvu s fialovým nádechem a dobrou viskozitu. Vůně je komplexní, hřejivá a kořenitá. Najdete v ní tóny ostružin, švestek, sladkých povidel, pepře a kávy. Nechybí ani fialka. Super voňavé a elegantní víno. V chuti je Syrah plnější, s uhlazeným ovocným projevem, tóny tmavých peckovin, povidel a sladkého koření. Třísloviny jsou krásně integrované, víno je vybaveno lehce vystupující kyselinou. Závěr je díky ní příjemný a vybízí k dalšímu napití. Víno působí vyváženě, má slušnou délku. Potenciál do dalších tří až pěti let.

IMG_20211115_193240__01

IzraelSyrah

Okomentovat:

*

Loading...