Uplynulý víkend se nesl v duchu velkolepých oslav 700. výročí narození našeho milovaného panovníka Karla IV. Přiznám se, že jsem si kvůli tomu nějak speciálně neupravoval program, ale tak alespoň symbolicky jsem si připil na věčnou slávu tohoto velkého Čecha. Dokonce tematicky laděnými víny s názvem The King’s Bastard a The King’s Wrath. Pravda, jejich původ z Nového Zélandu ke Karlovi IV. moc nepasuje, ale odrůdy Chardonnay a Pinot noir by mu určitě bývaly udělaly radost.
Vína z Nového Zélandu si získala světový věhlas zejména díky charakteristickým vínům odrůdy Sauvignon blanc. Místní vinaři ji v posledních desetiletích vysadili kde mohli a výsledkem je 60% podíl Sauvignonu na celkové výměře novozélandských vinic. Takhle vyhraněné zaměření produkce je určitě unikum! Na druhou stranu poslední roky řadě producentů začíná být jasné, že nejen Sauvignonem je člověk živ a rozšiřují své portfolio o další položky.
Jedničkou v modrých odrůdách se tak stal Pinot noir, o němž se říká, že v místních podmínkách kombinuje strukturu a eleganci vín ze „Starého“ světa s expresivností a robustností „Nového“ světa. A musím říci, že na tom něco je, tedy alespoň v případě vín, která jsem měl zatím možnost ochutnat. Už jsem tu o Pinotech noir z Nového Zélandu psal a trvám na tom, že se mi moc líbí. Výjimkou není ani dnešní víno vinařství Marisco Vineyards. Pinot noir od roku 2002 více než zdvojnásobil svou výsadbu na Novém Zélandu, když se z nějakých 2000 hektarů dostal na 5500 hektarů v roce 2014. Nejvíce je tato odrůda vysazena v Marlborough (jednoznačně největší region Nového Zélandu), dále pak na na jihu jižního ostrova, v oblasti Central Otago. Tady je relativně chladněji a výsadbě Pinotu noir to tu vysloveně svědčí.
Chardonnay si drží v poslední dekádě konstantní výsadbu a pozici bílé dvojky za Sauvignonem blanc. Kromě Marlborough je Chardonnay hodně rozšířeno ve vinařských oblastech severního ostrova, jako jsou Gisborne a Hawke’s bay. Společným znakem pro místní vína je vyšší kyselina, jinak se můžete setkat s různými styly, od lehčích vín dělaných v nerezových sudech, až po plnotučnější vína „burgundského“ stylu, jakým je právě The King’s Bastard Chardonnay 2014 od Marisco Vineyards.
Co říci na adresu vinařství? Bylo založeno teprve v roce 2003 respektovaným vinařem Brentem Marrisem, který se rozhodl opustit jiný známý projekt vinařství Wither Hills Winery a pustit se do vlastního „rodinného“ projektu o rozsahu 260 hektarů. Samotné vinařství bylo vystavěno ve Waihopai Valley v roce 2010 a o dva roky později následovala akvizice dalšího vinařství Leefield Station. „Královská“ řada vín byla uvedena v roce 2009 jako odkaz na rodinnou tradici Brenta Marrise, která sahá až 12. století. Řadu tvoří vína odrůd Sauvignon Blanc, Pinot Gris, Chardonnay a Pinot Noir a ke každému z nich se váže příběh jednoho z Brentových předků, potažmo jejich vztah k Anglickému království. Prodeje jdou Marisco Vineyards dobře, takže realizují velkou investici do navýšení produkce a osázení dalších 600 hektarů vinic.
The King’s Wrath Pinot noir 2012, Marisco Vineyards, 13,5 % Hodnocení: 89/100
Víno má středně výraznou barvu ve skleničce a doslova báječné, intenzivnější aroma, s tóny tmavých třešní, moruše, rybízu, lékořice nebo koření. Komplexní, nechybí tóny připomínající sušené plody. Suché, s vyšší kyselinou, ovocné tóny doplňuje lehká zemitost. Taniny jsou delikátní, krásně vystupují v dochuti. Tohle mne oslovilo, zábavné a vrstevnaté pití. Zkuste, pokud Vám nevadí červené s přísnější kyselinkou.
Orientační cena: 549 Kč (Bavino)
The King’s Bastard Chardonnay 2014, Marisco Vineyards, 14% Hodnocení: 88/100
Víno má noblesní středně zlatavou barvu, vůně se dere ze skleničky, je expresivní, s tóny žlutého melounu, bílé broskve, hrušky a zralých citrusů. V chuti zřetelný sud, ale dobře integrovaný do struktury vína, celek působí sladěně. Na jazyku se objevují tóny připomínající bílou hrušku, zralé citrusy, bílý pepř a vanilku.Vyšší kyselina, delší kořenitá dochuť. Hodně fajn Chardonnay, chutnalo by Karlovi? Já myslím, že by mohlo.
Orientační cena: 499 Kč (Bavino)