Kolik stojí vinice ve Francii a jak drahá je na Moravě?

Červenec, 20.07.2015 08:27

Možná si v hlavě hýčkáte podobný sen jako já, představu o důchodu s několika hektary vinic a menším sklepem s dubovými či akátovými sudy. Malé zápraží s pergolou porostlou popínavou révou, výhled do údolí s řádky zelených keříků. Ale jak se říká, každá sranda něco stojí. Vinohrad samozřejmě nevyjímaje. Takže zpátky na zem. Pokud jste si snad dělali zálusk na život rentiéra ve Francii, připravte si v průměru 3,7 milionu korun za hektar vinice v kategorii AOP (Appellation d’Origine Protégée). Ceny na Moravě? Samozřejmě nižší, ale v posledních letech ruku v ruce s vyšší poptávkou rostou.

heiligenstein_2

Časopis Forbes ve svém článku nedávno zveřejnil zajímavé srovnání cen vinic napříč Francií. Ceny vinohradů se dle očekávání dramaticky liší. V první řadě je určuje věhlas toho či onoho regionu (Bordeaux, Burgundsko, Champagne), ve větší míře pak také význam konkrétní apelace, kde se pozemek nachází. Úplně nejdražším francouzským vinařským regionem je oblast produkující nejslavnější šumivá vína světa. Zájemce o hektar vinařské půdy v Champagne si musí v průměru připravit 1,1 milionu eur (více než 29 milionů korun).

Až s překvapivě velkým odstupem za Champagne následuje s cenami vinic Burgundsko a Bordeaux. Regiony, kde vznikají ta nejdražší vína na světě, kde ale také existují velké rozdíly v kvalitě mezi špičkou a běžnou produkcí. Zejména v případě Bordeaux se vinařům ne všechna vína daří rozumně prodat. Ostatně levnými víny z Bordeaux jsou zaplaveny nejedny supermarkety, tuzemsko nevyjímaje. Vzpomeňte na Marka Vašuta a vinné akce Lidlu. O Bordeaux se s nadsázkou říká, že místní vinaři si přejí, aby přišel dramaticky podprůměrný rok, aby mohli konečně prodat zásoby vín z předchozích let.

vinice3

Každopádně za hektar AOP vinice v Burgundsku je potřeba na dřevo vysázet čtyři miliony korun, v Bordeaux jen něco přes miliony dva. Ceny se ale samozřejmě liší pozemek od pozemku. V Bordeaux se mohou pohybovat od 400 000 korun za hektar až po 50 milionů korun za ty nejlepší polohy.

Časopis Decanter uveřejnil shodou okolností v posledním čísle informaci o cenách Grand Cru vinic v Burgundsku. Tedy těch nejžádanějších poloh pro pěstování révy na celém světě. V průměru v loňském roce dosáhla cena jednoho hektaru Grand Cru částky 4,35 milionu eur (tedy zhruba 117 milionů korun!). Podle věhlasu se Grand Cru prodávají v rozpětí 2 až 10 milionů eur. Jednou z velkých akvizic loňského roku byl nákup skupiny Moët Hennesy Louis Vuitton, která dle odhadů zaplatila za 8,66 hektarovou Gran Cru vinici Clos de Lambrays zhruba 100 milionů eur.

Naopak na opačném konci se nachází dostupné regiony z jihu Francie. Nejlevnější vinařská půda je v oblasti Languedoc-Rousillon, kde lze koupit hektar vinice v průměru za 270 000 korun, jihozápad Francie s apelacemi jako Cahors nebo Madiran disponuje cenami dvojnásobnými.

S poptávkou rostou ceny

Ceny vinic v tuzemsku se dají srovnat s těmi na jihu Francie. „U nás v oblasti Slavkovského bojiště se půda ve viničních tratích prodává za cca 300 000 korun za hektar. Takže cena za ha vinohradu i s pozemkem se může pohybovat mezi 600 tisíc až milion korun,“ říká Zdeněk Vykoukal hospodařící v obci Hostěrádky-Rešov. A podobnou zkušenost má i vinařící majitel baru Veltlin, Bogdan Trojak: „Nedávno byl k prodeji hektar ve viniční trati ve Velkých Žernosekách. Historická poloha nad centrem obce, dlouhodobě však neobdělávaná. Cena byla 50 Kč za metr2.“

vnice4

Ceny tuzemských vinic nebo pozemků vhodných pro výsadbu vinohradů se mohou lišit v závislosti na různých okolnostech. V první řadě samozřejmě hraje roli věhlas, který si konkrétní poloha dokázala v uplynulých 25 letech vydobýt, nebo její historický význam. „Cena vinice roste, jak svým jedinečným „geniem loci“, tak i úspěchy vín na světových výstavách z vín z těchto tratí vyrobených. Cena roste také zájmem zákazníků o vína z těchto tratí,“ říká například Pavel Vajčner ze společnosti Znovín Znojmo. Vůbec nejhodnotnější vinicí je podle něj vinice Šobes v Národním parku Podyjí (11 ha). Do kategorie prémiových lze kromě některých poloh na Znojemsku samozřejmě zařadit i vinohrady v okolí Pálavy. Ty by se daly s trochou nadsázky označit jako „moravská Grand Cru“. Ceny se u takových vinohradů mohou dosahovat i milion korun za hektar.

Cenu pozemků či vinohradů samozřejmě ovlivňují další faktory, jako je sklon orientace pozemku, stav vinice, vysázené odrůdy nebo třeba dostupnost vinice pro zemědělskou techniku. „Nejlevnější jsou rovinaté, hůře dostupné vinice, naopak nejdražší ty ve svahu s dobrou expozicí,“ doplňuje Petr Marada z Mikulčic.

Ceny přitom do budoucna budou nejspíše růst. Oslovení vinaři se shodují, že nejen o vyhlášené viniční tratě je obecně na Moravě stále větší zájem. Mohou za to i nákupy některých velkých hráčů, v čele s největším tuzemským výrobcem šumivých vín, společností Bohemia Sekt. „Pokud vinaříte, má pro vás vlastní vinice cenu zlata. Kvalitu úrody a suroviny si můžete ovlivňovat sám. V současné době si to uvědomují i velké firmy a je neskutečný boj o moravskou surovinu, čímž se zvyšuje i poptávka po vinicích a roste tím jejich cena,“ dodává Petr Marada.

Do roku 2011 vlastnila společnost Bohemia Sekt zhruba 240 hektarů vinic. Poté ale převzala jednoho ze svých nejvýznamnějších dodavatelů hroznů, Zemědělskou společnost Palava, čímž se plocha jejích vinic rozrostla na současných zhruba 400 hektarů. Velké plány má „bohemka“ i do budoucna. Do roku 2020 chce rozšířit plochy svých vinic o dalších 200 hektarů na 600 hektarů. Připraveno na tuto expanzi má prý přes 100 milionů korun.

Nákupy ve velkém

Částka, která v tuzemských poměrech může vyvolat údiv, v porovnání s některými transakcemi ve Francii spíše drobné. Hodně se například před pár lety napsalo o nákupu Angeliny Jolie a Brada Pitta, kteří za jihofrancouzské Chateau Miraval v roce 2013 zaplatili 60 milionů dolarů (získali mimo jiné 485 hektarů vinic). Z kategorie úplného úletu je pak jeden z nákupů francouzského miliardáře François Pinaulta, majitele několika vinařství, mimo jiné Chateau Latour. V roce 2012 nakoupil v Burgundsku vinici o velikosti 0,0417 hektaru (1/24 hektaru) a za tento pozemek neváhal vynaložit jeden milion eur. Po jednoduchém přepočtení to pro představu znamená cenu 24 milionů eur za hektar (648 milionů korun za hektar). Tak nevím, jak to s tím mým důchodem nakonec bude…

sklipek

vinice

Okomentovat:

*

Loading...