Kam v Brně na víno?

Květen, 23.05.2018 08:39

Přišlo to stejně nečekaně, jako léto letos v dubnu. Ozvali se z Brna, zda bych neměl čas a chuť přijet ohodnotit nejlepší místní vinné bary pro publikaci Gourmet Brno. Jelikož se stále cítím duchem mlád, přijal jsem výzvu obejít během jednoho úterního večera pět vinných barů a vyrazil po práci „fofršalinou“, rozuměj žlutým vlakem RegioJet, směr metropole tuzemského hokeje…

dalsi-misto

Cestou jsem si ještě vzpomněl na svého brněnského kamaráda Honzu Táborského, toho času okopávajícího vinice v Austrálii, který říkával, že s tím svým přízvukem  mám v Brně prakticky neustále hrozně blízko dostat napřesdržku… Kupodivu jsem to přežil bez újmy a navíc byl můj hantec dokonalá kamufláž, protože nikoho z personálů brněnských barů jistě nenapadlo, že jim tam pošlou na kontrolu Pražáka.

V hotelu International Brno jsem po příjezdu vyfasoval mapu, vouchery na konzumaci a jasné zadání. Neohlášeně navštívit pětici vinných barů – Vinná Galerie, Kohout na víně, Just Wine, Retro Consistorium a Petit Cru a otestovat kvalitu nabízených vín, pochutin a servisu. A bylo to zajímavé.

Je mi jasné, že z hodinové návštěvy nelze udělat hlubokou svotku, na druhou stranu nelze podceňovat ani první dojem. Když Vás totiž v některém podniku napoprvé nenadchnou, možná už se tam nikdy napodruhé nevrátíte. Hodnocení Gourmet Brno je pak vyváženo tím, že jednotlivé podniky postupně navštíví tři různí „inšpektóři“… Já byl podle všeho poslední, takže jsem nemohl být zas takové překvápko a všude to vlastně mělo být eňo ňůňo vypulírované… No skoro. Tři podniky prošly celkem bez ztráty kytičky, u jednoho by to chtělo mírně zapracovat na servisu a nečekané zklamání bylo nakonec jen jedno.

Kam Vás bez obav a s klidným srdcem pošlu v Brně na víno? Rozhodně je to Petit Cru a Kohout na víně.

 

Petit Cru

Dnes už legendární brněnský vinný bar si drží laťku stále hodně vysoko. Útulný a jednoduchý interiér, kde prim hraje dřevo a láhve. Skvělá vína a milý a ochotný personál. Trošku mimo hlavní šrumec v centru, ale rozhodně se vyplatí sem zabrousit. V Petit Cru se můžete těšit na zajímavou nabídku moravských i zahraničních vín, s velmi dobrým sortimentem z Rakouska, Francie nebo Itálie (celkem zhruba 500 položek). Vína je možné si prohlédnout v dřevěných policích a doslova „osahat“. Já jsem tak činil zejména u italských sedmiček. Obsluha ví, co prodává, a ráda si s Vámi o vínech poklábosí. A to i bez ohledu na to, že je hodinu před půlnocí a skoro před zavíračkou. Prezentace vín zcela v pořádku, dostanete základní informace o tom, co ochutnáváte, správně zvolené sklo a samozřejmostí je možnost ochutnat. A to i v případě vín rozlévaných po skleničce. K vínům jsme měli několik druhů sýrů a všechny byly vynikající. Tady nebylo nic moc co vytknout. Cítíte se tu vítáni a rádi se sem vrátíte. Petit Cru je místo, kam s radostí vezmete kámoše, kolegu, cizince i našince, přítelkyni, bejvalku, maminku i babičku…

Adresa: Údolní 326/11

Web: www.petit-cru.cz

 petit7

Kohout na víně

Kohout spadá do kategorie wine bar vlastně jen napůl. Tohle je spíš restaurace kombinující velmi dobrou kuchyni a nabušený vinný lístek. Kvůli obojímu se sem vyplatí zajít a gastronomické párování tady rozhodně není jen prázdné slovo. Nabídka vín je z velké části zaměřena na vína organická, naturální, v sortimentu ale nechybí vína „konzervativního“ stylu. Přiznám se bez mučení, že pár italských lahví tam dodávám i já. Ochutnali jsme několik předkrmů a ke každému z nich se podařilo napárovat velmi zajímavé víno. Třeba hovězí jazyk nebo chřestová polévka, naprostá bomba. Mladý tým v kuchyni pod vedením Jirky Zajíčka předvádí trochu punkové  kousky, čekejte odvážné variace na talíři a to samé platí i pro vinný doprovod. Personál na place „velký dobrý“. Profesionální vystupování, ochota a slušné znalosti o nabízených vínech. I když by se daly obsluze vytknout některé drobnosti, velmi pozitivně hodnotím, zápal pro věc, snahu vyhovět a uspokojit zákazníka. Kohout na víně je oproti Petit Cru relativně mladý projekt a nadšení, s jakým místní manšaft pracuje na neustálém zdokonalování už tak hodně kvalitního produktu, je tu všudypřítomné. Velmi příjemná atmosféra celého podniku Vás velmi snadno pohltí.  Téhle brněnské drůbeži držím palec!

Adresa: Malinovského náměstí 652/2

Web: www.kohout-na-vine.cz

 13391496_1758685521010376_6605284049485164624_o

Specifické svým konceptem, ale dost „v pohodě“ jsou bary Vinná Galerie a JustWINE…

 

Vinná Galerie

Moravský sklípek uprostřed Brna, založený v roce 2003. Příjemný neformální podnik, kde to doslova voní vínem. Je to sice pravý opak toho, co si představujete pod pojmem „hippster wine bar“, ale prostředí tu geniálně pasuje k sortimentu především moravských vín. Je to taková konzervativní klasika, ve které se ale budete velmi rychle cítit jako doma. Panuje tu totiž skoro až rodinná atmosféra, s námi se dal ihned do řeči jeden z místních „štamgastů“, o víně se tu dá tlachat a filozofovat co hrdlo ráčí. Dáma za barem opět „velký dobrý“. Velice milá a ochotná, komunikativní, tak akorát upovídaná. Dobrá znalost nabízených vín. Operativně nám v zaplněné vinotéce vytvořila „provizorní místo k sezení“ a nabídla něco sýra z Farmy Pálava. Volařík, Ilias, Drápal, Sonberk, Regina Coeli… vinařství je tu v nabídce několik desítek, určitě si vybereš ty i ty. Moravu doplňuje něco málo ze světa. Já v rámci probíhající degustační akce ochutnal i oranžádu od Sedleckých vín a to Vám povím, bylo velký nedobrý. Ale to jen tak na okraj. Galerie za mne fajn, pokud hledáte nějakou „klasiku“, proč ne!

Adresa: Lužánecká 16

Web: www.vinnagalerie.cz

f3

JustWINE

V jednoduchosti je krása. Stačí dobré místo, pár stolů, židlí, vkusně vydyzajnovat, najít kvalitní portfolio vín a wine bar je na světě. A tohle je bar v pravém slova smyslu. Místo, kam se chcete jít pobavit s přáteli, vypnout po náročném dni, dát si trochu do trumpety, zapařit. JustWINE bary jsou v Brně hned dva, my jsme byli v centru, v ulici Dvořákova. Malý, útulný, kontaktní prostor. Ochutnat tu můžete Champagne, Prosecco ale i špičkové bublinky ze Slovinska. Vinný lístek kombinuje moravská i zahraniční vína, po skleničce si tu můžete dát třeba i qvevri víno z Gruzie. Orientace výrazně směrem k naturálním vínům. V justWINE bylo živo, degustovaly se zrovna bublinky a dav byl spokojen. Nám k úplné spokojenosti chybělo relativně málo. I když se bar stylizuje do velice neformální atmosféry, tak v případě rozlévaných vín chyběla ze strany personálu alespoň základní prezentace vín. Tedy představit vinařství, víno, po objednání přinést ukázat láhev a především nabídnout možnost víno ochutnat. JustWINE byl vlastně jediný podnik, kde jsme neměli možnost víno vyzkoušet a případně zvolit jiné. Jinak podnik geniálně zapadá do živého okolí, kde najdete Lokál nebo Bar, který neexistuje. Tohle je nejvíc párty vinotéka v Brně!

Adresa: Dvořákova 24/1

Web: www.justwine.cz

justwine_265

No a na závěr trochu Retra…

Retro Consistorium

A na závěr zmíněné jediné zklamání brněnské štace. O Retro Consistorium jsem docela dost slyšel, takže tady jsem to špatné ani moc nečekal. Plusové body k dobru určitě podnik dostává za hodně zajímavou selekci nejen italských vín a slušné ceny. Zatímco na vinné kartě není příliš co měnit, v přístupu k zákazníkovi jsou mezery. Prostory baru působí sice luxusně, ale trochu chladně a neosobně. Něco jako Potrefená husa v kategorii hospod. A co je klíčové, personál bohužel atmosféře příliš nepřidal. Pán, který nás měl na starost, totálně bez zájmu, spíše jsme ho svou přítomností obtěžovali, navíc se sklony mentorovat a lektorovat. První nabízené víno po skleničce mi úplně nesedlo, tak jsem se jal testovat míru trpělivosti. Místo, abych se dozvěděl něco více o vínech, mi bylo naznačeno, že moje volba nedává smysl, protože Vermentino je ale úplně něco jiného než německý Riesling… Wow! Skutečně? A když už člověk čekal, že se alespoň dozví, v čem že je rozdíl mezi Vermentinem a Rieslingem, tak nic. Dotyčný asi zrovna neměl svůj den, což ale nechápu, protože jsem myslel, že v Brně vládne po vítězství Komety Brno všeobecná euforie a pocit éterické blaženosti. Tady se ale na zákazníka nepředávala… Retro je možná vhodné místo pro obchodní jednání, schůzku s šéfem, ale jen tak na víno bych si příště asi zašel jinam.

Adresa: Mečová 356/4

Web: www.retroconsistorium.cz

retro-consistorium22

baryBrno

Okomentovat:

*

Loading...