Jiří Šebela: Letos si příroda řeší vše sama

Srpen, 9.08.2012 07:48

Počasí vletošním roce již dokázalo vinaře několikrát nepříjemně překvapit. Podle slov Jiřího Šebely zvinařství Dva duby ovšem zatím není situace nijak kritická a vinohrady vypadají dobře. Vrámci dnešní exkurze do vinařství zDolních Kounic vám kromě aktuální situace ve vinicích Jiří Šebela představí také několik důležitých pomocníků, bez nichž by se jen těžko obešel. Seriál Vinařův rok již počtvrté míří do vinařství Dva duby.

Letošní rok je zajímavý až podivný hned zněkolika důvodů. Nejdříve silné zimní mrazy bez sněhové pokrývky (což je pro vinohrad problém), pak následovalo suché jaro (což je též špatně), pršet začalo až vdobě květu (taktéž špatně) a i přesto jsou vinohrady letos extrémně zdravé. „Většinu vinohradů máme letos bez jakéhokoliv postřiku, pouze do Sauvignonu přišel 1x postřik, kombinace síry a vodního skla. Vzhledem kvývoji počasí je to až neuvěřitelné. Ale letos si zatím vše řeší příroda sama, např. po deštích přišly okamžitě letní dny svysokou teplotou nad 34 stupňů Celsia a silným sluncem, což spolehlivě eliminovalo houbové choroby, které by se jinak rychle objevily,“ říká Jiří Šebela.Jediným větším problémem byl zpohledu vinařství Dva duby květnový mrazík, díky kterému přišli o polovinu úrody Svatovavřineckého na Horních nových městech a většinu sazenic stejné odrůdy na Karlově. „Ano, to jsou ty, které jsem zmiňoval vdubnu … nikdo je neukradl, ale o měsíc později je zničil jarní mrazík. Tak to ve vinohradech chodí,“ vysvětluje Jiří Šebela. Každopádně aktuálně vavřinec už začíná chytat zdravou barvu (viz foto).Co se zrání a „výroby“ týká, tak nemá Jiří Šebela žádné novinky. Vína si stále vklidu zrají vsudech na kvasnicích. Ze sudů půjde víno do lahve až den před tím, než do něj přijde nové víno zletošní sklizně. Tedy pokud bude víno připraveno, pokud ne, tak zůstane vsudu ještě další rok. Pro sud je totiž nejlepší, když je stále plný vína, pak není potřeba používat kjeho skladování či mytí žádné chemické přípravky a ani jej sířit (což je problém, pokud má dále sloužit pro zrání vína na kvasnicích).WottleJedinou sklepní novinkou je nový pomocník pro letošní vinobraní. Mlýnko-odstopkovač od rakouské firmy Wottle. Když už jsme u toho vybavení, tak si představme další sklepní pomocníky, bez kterých by to ve vinařství Dva duby prostě nešlo:BenchMARK„Třeba stroj pro lepení etiket. Po neúspěšném zkoušení různých etiketovaček jsem udělal hloubkový průzkum všech možností, ze kterého vyšel jako jasný vítěz stroj až zdaleké Austrálie. Dokonale vymyšlený a vyrobený přístroj, BenchMARK od společnosti Great Engineering,“ vysvětluje Jiří Šebela.BT-WatzkeDalším strojem je zavalovací hlava pro naše cínové záklopky. Záklopky máme zRakouska od firmy BT-Watzke GmbH, zavalovací hlavu taktéž. Pro zajímavost, tato společnost vyrábí záklopky od roku 1892.A jedním znejdůležitějších strojů je pak tento :) Dále Jiří Šebela odpovídá na několik otázek:

Novým předsedou Svazu vinařů se stal Tibor Nyitray. Co si od této volby slibujete?

Nic. Slovy nic. Ale my nejsme a nebudeme členy, takže nás tohle nemusí ani trápit.

Co by mělo být kromě boje proti Spotřební dani na víno prioritou nového předsedy?

Boj za spotřební daň nepovažuju za prioritu. Spotřební daň je jen jedna zmnoha cest, kterou tento náš, špatně hospodařící, stát lepí díry ve své peněžence. Jediné nosné téma vidím vboji sdovozovým vínem a jeho „zpapírováním“ za pravé moravské.

Léto je čas, kdy se významně propaguje pití růžových vín. Jaký je Váš vztah krůžovým vínům? Máte nějaký tip na zajímavé rosé?

Mám rád růžáky … nemám rád umělé růžáky, které pořád dokola propaguje Vinařský fond. Zkuste třeba náš Rose & Cross 2009. V době, kdy většina bazénových růžovek ročníku 2009 byla už po smrti, zrálo tohle vino ještě v sudu na kvasnicích a teprve se těšilo do láhve. A určitě pobaví i potěší Divý ryšák od Richarda Stávka.Watzke

Pokud se v roce 2006 na výrobu růžových vín využilo zhruba šest procent vtuzemsku sklizených modrých hroznů, tak vroce 2010 to byla již pětina. Kam podle Vás bude toto číslo stoupat vbudoucnosti? Staneme se růžovou velmocí? Co moravská červená?

Posledních pár let máme na Moravě ideální podmínky na výrobu všech vín. S periodickým oteplením (neplést sglobálním oteplováním … za Rudolfa II. se vzahradách pražského hradu pěstovaly pomeranče) je na Moravě klima, jako vToskánsku/Piemontu před 40ti lety. VToskánsku a Piemontu se teď zase blíží Španělsku. A Španělsko je dnes mnohde zemí nevhodnou pro pěstování révy. Jedná se sice o lehkou abstrakci, ale opravdu jen lehkou, tak nějak to skutečně je.Takováto celonárodní specializace je zajímavá pouze pokud by se naše česká a moravská vína měla začít ve velkém exportovat, podobně jako to udělali vRakousku sveltlínem. Ale tuhle snahu zatím nevidím.

Vladimír Raška získal na mezinárodní soutěži vSan Francisku ocenění za originální design láhve vín sručně psanou etiketou. Dokáží zajímavé zpracované etikety podle vás prodat víno? Co Vaše vinné etikety? Jak vznikaly?

Tak určitě ;), stačí se podívat na nejmenovanou firmu zČejkovic. Tam je etiketa/ambaláž jediným lepším důvodem knákupu…. a firmě se daří. Naše etiketa vznikala asi rok. Pak jsme skamarádem grafikem vyrazili do tiskárny vybrat papír. Oba jsme se shodli na krásném sněhobílém francouzském papíru. A oba jsme zároveň věděli, že to, co jsme vymysleli, se ktomu papíru vůbec nehodí. Tak jsme během asi 14ti dnů vymysleli etiketu novou. A nebylo u toho moc o čem diskutovat, ten papír si jasně řekl, jak to má vypadat.

Předchozí díly seriálu Vinařův rok z vinařství Dva duby:

Vinařství Dva duby terčem zlodějů (17. května 2012)Jiří Šebela: Jít se podívat na večerku zatím nemám odvahu (8. března 2012)Vinařství Dva duby nalahvovalo vína ročníku 2009 (5. ledna 2012)

2 komentáře:

Martin

17. December 2015 11:25

Dobry den,, momentalne resime etiketovacku a hlavu na kapsle, mohl by jste poradit?? Jsem vcelar a vyrabime medovinu,, cca 1500 lahvi rocne a ten benchmark nemohu nikde najit :)

Predem diky

Martin

Vojta

2. November 2016 16:47

Já ten stroj našel, možná, že jste to za roku už vyřešil jinak. Protože cena je nehorázná 143 470 Kč vč. DPH.

Okomentovat:

*

Loading...