Jaro ve vinicích

Duben, 4.04.2013 08:12

Jsou to už dva týdny, co dle kalendáře začalo tolik očekávané jaro. Reálná situace tomu ale zatím příliš nenapovídá. VPraze celkem klid, ale jinak se velká část republiky potýká se záplavami sněhu. Bílé z nebe o víkendu nepotěšilo sváteční ani zkušené řidiče. O promrzlých velikonočních kolednících nemluvě, pořádně namazat bylo letos nutností. Ale co vinaři? Jak vypadá letošní jaro ve vinicích? Obrázek si můžete udělat díky dnešnímu fotopříspěvku, do kterého přispěla hned desítka tuzemských vinařů.


Tomáš Čačík, Kobylské vinařství Čačík

Jaro do našich vinohradů zatím nedorazilo, ale jak praví klasik: „napadnout může, roztát musí“. No a pak… Zimní řez je asi měsíc ukončen a chladné počasí přerušilo vázání tažňů. Začátkem příštího týdne dovážeme a budeme pokračovat v dalších přípravných činnostech jako je výstavba opěrné konstrukce, tahání drátů, úprava pozemků pro jarní výsadbu, její rozměření a vlastní vysazení, které by mělo proběhnout koncem dubna. Letos Modrý Portugal a Ryzlink vlašský na Lácarech. Po stránce vláhy byla letošní zima téměř bezchybná, jestli nějak uškodil mráz, tak až teď v samotném závěru. To se teprve ukáže. Na jaro se těšíme a právě provádíme ve vinicích mou nejoblíbenější činnost. Čekáme.

Pavel Vajčner, Znovín Znojmo

Průběh zimy byl příznivý. Teploty na Znojemsku nešly pod –10 °C. Réva dobře přezimovala. Nicméně trpěla dlouhodobým suchem na jižní Moravě po celý rok 2012. Rok 2013 přináší do vinic dostatek vláhy, velký vláhový deficit se postupně vyrovnává. Sníh na Znojemsku je výjimečný, je to již po několikáté, co letos v zimě napadl. Zimní počasí koncem března určitě zpozdí vegetaci révy vinné. V roce 2012 réva rašila okolo 15. dubna, letos kdy to bude koncem dubna, bude dobře. Zpoždění rašení se pak v průběhu vegetace těžko dohání.

Jiří Šebela, Vinařství Dva duby

Aktuálně bych řekl, že zima je ideální. Vody už je v půdě dostatek, je vyrovnán loňský deficit. V zimě pak i ideálně mrzlo, teploty nad -15 °C vždy jen se sněhovou pokrývkou, žádný holomráz (jako byl loni). To, že je zima delší než obvykle považuji též za pozitivní. Finišujeme zimní řez (ještě zbývá část vavřinců). A jak se ukáže jaro, tak začneme vyvazovat. Takže u nás dobrý :).

Jindřich Kardnka, Vinařství Volařík Mikulov

Tento týden dokončíme řez plodných vinic. Ořezat nám pak zbude ještě 6,5 hektarů dvouletých vinic, které jsou ještě přiorané a spí. Začneme vyvazovat bužírkou kmínky na mladých vinicích, poté přejdeme na vázání vinic plodných. Stavíme drátěnku na nových vinicích, opravujeme poškozenou drátěnku na starých vinicích, vyháníme srnky a zajíce, opravujeme ploty a modlíme se, aby už došlo jaro, poněvadž máme podle plánu za 14 dní sázet mladé vinice. Ještě jsme však s traktory připravovat půdu do vinic a polí nevyjeli, tak to bude ještě hodně zajímavé.Z hlediska jarní startovací vláhy pro vinice paráda, po několika suchých letech je to krása. Podle všeho to vypadá, že do 14 dnů se příroda naplno probere a pak sa nezastavíme až do sklizně. Už se moc těšíme, zima byla dlouhá a sluníčko chybí nám všem.“

Mikuláš Šťastny, Krásná hora

Letošní zima byla mírná, žádné poškození mrazem nenastalo.První jarní týden přinesl hodně sněhových srážek k už teď dostatečné zásobě vody v půdě. Střih vinic byl dokončen minulý týden a bylo započato vyvazování, teď už jen čekat na oteplení.

Jan Zapletal, Vinařství Zapletal

Fotka je z aprílového velikonočního dopoledne. Trať Pod předníma (Nádanky), odrůda Rulandské šedé. Loni při květnových mrazech zmrzla, ale jen zhruba do poloviny mírného svahu, nahoře nebylo po mrazu ani památky. Letos máme řez hotový a dokončujeme vyvazování letorostů. Zima se snad na vinohradech nepodepsala, zatím to ale vypadá dobře, uvidíme, až začne rašení.

Milan Nestarec, Vinařství Nestarec

Fotografie našich vinic pochází z 1. dubna 2013. Někdo by si mohl myslet, že se jedná o APRÍL, není to však pravdou. Jaro si letos dává opravdu na čas.

Jiří Maděřič, Vinařství Maděřič

Na vinici proběhl řez a právě se tažně vážou. Co se týká zimy, je pěkná, jestli nám to červenec a srpen nepokazí, bude letos krásná zima. Srážek bylo dost a vypadá to, že loňský deficit jsme pomalu doplnili. Každopádně studený duben bude možná znamenat konečně průměrný ročník, co se hroznů týká. Na všechny soudy je ale brzo.

Martin Žůrek, Vinařství SPIELBERG

Jaro toho na vinicích Spielbergu ještě mnoho neukázalo. Vinice odpočívají, stejně jako půda. V květnu chystáme novou výsadbu na části vinice Klášovky, viniční trať Nove Hory, kde jsme připravili cca 3,5 hektarů k výsadbě. Před započetím jarních prací se na tuto vinici vyjeli podívat vinohradník Spielbergu ing. Jitka Kučerova, sklepmistr Petr Vydařilý a hlavni dodavatel výsadbového materiálu a známy vinař ing. Vilém Kraus ml. Přes studený vítr už prý cítili ve vzduchu jaro.“

Vladimír Tetur, Vinařství Vladimír Tetur

V současnosti máme hotový řez a probíhá vyvazování letorostů. Po vydatné sněhové pokrývce je v zemi nadějné množství vláhy. Posílám foto ze zimní vinice, kde jsme měli komisi pro hodnocení vinařství roku.A jak to vypadá na jaře ve vinohradech na Slovensku?……

Fedor Malík ml., Vinařství Fedor Malík & syn

Akorát právě znovu nasněžilo (27.3.), takže jsme na chvíli přestali vázat. Stříhali jsme během ledna. Zima byla mrazivá a celkem vyrovnaná, bez větších teplotních skoků.

Okomentovat:

*

Loading...